× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY DODAĆ OPINIĘ

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!

Pragniemy, aby opinie wyświetlane na naszej stronie były wiarygodne. Załóż konto i dołącz do społeczności LogosTourowiczów.

Poza imieniem nie upubliczniamy żadnych Twoich danych osobowych w naszym serwisie.


  lub  


Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail
Stwórz profil przez Facebooka

  lub  

POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

PODZIEL SIĘ
NAJLEPSZYMI ZDJĘCIAMI
Z WYCIECZEK

WYMIENIAJ OPINIE,
DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI
I ZDOBYWAJ WIEDZĘ

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Laos - miejsce, gdzie czas płynie wolniej

×
26-10-2017
Azja Południowo-Wschodnia to obowiązkowy kierunek dla każdego miłośnika podróży. Najlepszy sezon na wyprawę w te strony zaczyna się już teraz. W październiku kończy się pora deszczowa i zaczyna pora sucha. Świetne warunki pogodowe utrzymują się do marca, a szczyt sezonu przypada na okres od grudnia do lutego. Do najpopularniejszych destynacji turystycznych tego regionu należą między innymi Wietnam, Kambodża i Laos. Ten ostatni kraj zasługuje na szczególną uwagę. W czasach zawrotnego tempa życia i codziennego stresu, na jaki jesteśmy narażeni, Laos to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną wyciszyć się i zrelaksować. Życie w Laosie płynie wolno. Nieco senna atmosfera laotańskich wiosek sprzyja odprężeniu i medytacji.

Laos to państwo położone na Półwyspie Indochińskim, sąsiadujące z Wietnamem, Chinami, Kambodżą, Mjanmą i Tajlandią. Dawniej było częścią wielkiego Imperium Khmerów. Na północy rozciągają się liczne wyżyny i góry, a na południu płaskowyż Bolovens, gdzie w czasach kolonialnych znajdowały się liczne plantacje kawy i francuskie ośrodki wypoczynkowe. Wzdłuż granicy z Tajlandią przepływa Mekong - najdłuższa rzeka półwyspu.

Co zobaczyć?

Stolicą kraju jest Vientiane. W porównaniu do innych stolic tego regionu, jest to małe, spokojne miasteczko. W samym centrum miasta znajduje się wzniesiona w 3 w.n.e. świątynia Pha That Luang - najważniejsze centrum religijne Laosu. Na szczególną uwagę zasługuje również pagoda Wat Sisaket zbudowana w 1818 roku. Na końcu jednej z najważniejszych alei miasta znajduje się przypominający paryski Łuk Triumfalny pomnik Patuxai, poświęcony poległym w walce o niepodległość Laosu. Z tarasu widokowego na szczycie budynku rozpościera się widok na całe Vientiane.

Laos to kraj buddyjski. W laotańskich miasteczkach łatwo napotkać ubranych w pomarańczowe szaty mnichów przechadzających się między świątyniami. Obowiązkowym punktem wycieczki dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat buddyjskich rytuałów i ceremonii jest Luang Prabang. Dawna stolica kraju jest obecnie jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Ze względu na wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury z budynkami wzniesionymi przez Francuzów w okresie kolonialnym, miasto to zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Codziennie, o wschodzie słońca, odbywa się tam ceremonia wręczania jałmużny, w której biorą udział zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści. Podczas uroczystej procesji mnichów, zebrani buddyści ofiarują do niesionych przez nich srebrnych mis jałmużnę, co w zamian ma zapewnić dobrą „karmę”. Aby dobrze przygotować się do wzięcia udziału w ceremonii, warto poznać kilka zasad. Przede wszystkim, na miejsce ceremonii należy przybyć przed czasem, tak żeby nie zakłócać jej gdy już się rozpocznie. Jałmużna może mieć postać jedynie jedzenia - w żadnym wypadku pieniędzy. Najczęściej ofiaruje się ryż i świeże owoce. Niedozwolone jest stawanie na drodze procesji oraz podążanie za nią.

Co zjeść?

Ci, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie, w Laosie nie będą mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem idealnego posiłku. Laotańczycy szczególnie upodobali sobie świeże warzywa i aromatyczne zioła, które można znaleźć w niemal każdym miejscowym daniu. Mięso i ryby są zazwyczaj grillowane lub gotowane na parze. Podstawą każdego laotańskiego dania jest sticky rice - specjalna odmiana ryżu, który po ugotowaniu na parze ma specyficzną, kleistą konsystencję. Zastępuje on również sztućce, ponieważ podobnie jak w wielu krajach południowej Azji, w Laosie je się rękoma. Bardzo popularnym, choć nieco zaskakującym przysmakiem jest bagietka. Laos był częścią kolonii francuskiej i to właśnie Francuzi pozostawili tu po sobie zwyczaj jedzenia tego przysmaku. Kanapki z bagietek wypełnione najróżniejszymi dodatkami to jeden z najpopularniejszych laotańskich street foodów.

Co kupić?

Laos słynie z pięknych materiałów tkanych z bawełny i jedwabiu. Przechadzając się po lokalnych targach można zaopatrzyć się nie tylko w same tkaniny, ale też w wykonane z nich tradycyjne laotańskie stroje i dodatki. Wielbiciele biżuterii będą zachwyceni ogromnym wyborem ręcznie wykonanych srebrnych bransoletek, pierścionków i naszyjników. Świetną pamiątką z podróży do Laosu będzie też kawa z tamtejszych plantacji - uważana za jedną z najlepszych na świecie, mocna, aromatyczna, po zaparzeniu intensywnie czarna. Najlepszymi miejscami na zakupy są Nocny Bazar w Luang Prabang i Poranny Bazar w Vientiane. Podczas zakupów warto targować się o jak najlepszą cenę.


Laos to obowiązkowy punkt na trasie każdego, kto pragnie wybrać się w podróż przez Azję Południowo-Wschodnią. Choć nie jest jeszcze tak popularny jak sąsiadujące z nim Wietnam czy Kambodża, ma do zaoferowania bardzo wiele - wspaniałą kulturę, piękne zabytki i pyszne jedzenie.

Wyrusz z nami przez Wietnam, Kambodże i Laos:

--> Wietnam - Kambodża - Laos 2018
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów