× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Laos - miejsce, gdzie czas płynie wolniej

×
26-10-2017
Azja Południowo-Wschodnia to obowiązkowy kierunek dla każdego miłośnika podróży. Najlepszy sezon na wyprawę w te strony zaczyna się już teraz. W październiku kończy się pora deszczowa i zaczyna pora sucha. Świetne warunki pogodowe utrzymują się do marca, a szczyt sezonu przypada na okres od grudnia do lutego. Do najpopularniejszych destynacji turystycznych tego regionu należą między innymi Wietnam, Kambodża i Laos. Ten ostatni kraj zasługuje na szczególną uwagę. W czasach zawrotnego tempa życia i codziennego stresu, na jaki jesteśmy narażeni, Laos to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną wyciszyć się i zrelaksować. Życie w Laosie płynie wolno. Nieco senna atmosfera laotańskich wiosek sprzyja odprężeniu i medytacji.

Laos to państwo położone na Półwyspie Indochińskim, sąsiadujące z Wietnamem, Chinami, Kambodżą, Mjanmą i Tajlandią. Dawniej było częścią wielkiego Imperium Khmerów. Na północy rozciągają się liczne wyżyny i góry, a na południu płaskowyż Bolovens, gdzie w czasach kolonialnych znajdowały się liczne plantacje kawy i francuskie ośrodki wypoczynkowe. Wzdłuż granicy z Tajlandią przepływa Mekong - najdłuższa rzeka półwyspu.

Co zobaczyć?

Stolicą kraju jest Vientiane. W porównaniu do innych stolic tego regionu, jest to małe, spokojne miasteczko. W samym centrum miasta znajduje się wzniesiona w 3 w.n.e. świątynia Pha That Luang - najważniejsze centrum religijne Laosu. Na szczególną uwagę zasługuje również pagoda Wat Sisaket zbudowana w 1818 roku. Na końcu jednej z najważniejszych alei miasta znajduje się przypominający paryski Łuk Triumfalny pomnik Patuxai, poświęcony poległym w walce o niepodległość Laosu. Z tarasu widokowego na szczycie budynku rozpościera się widok na całe Vientiane.

Laos to kraj buddyjski. W laotańskich miasteczkach łatwo napotkać ubranych w pomarańczowe szaty mnichów przechadzających się między świątyniami. Obowiązkowym punktem wycieczki dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat buddyjskich rytuałów i ceremonii jest Luang Prabang. Dawna stolica kraju jest obecnie jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Ze względu na wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury z budynkami wzniesionymi przez Francuzów w okresie kolonialnym, miasto to zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Codziennie, o wschodzie słońca, odbywa się tam ceremonia wręczania jałmużny, w której biorą udział zarówno mieszkańcy miasta jak i turyści. Podczas uroczystej procesji mnichów, zebrani buddyści ofiarują do niesionych przez nich srebrnych mis jałmużnę, co w zamian ma zapewnić dobrą „karmę”. Aby dobrze przygotować się do wzięcia udziału w ceremonii, warto poznać kilka zasad. Przede wszystkim, na miejsce ceremonii należy przybyć przed czasem, tak żeby nie zakłócać jej gdy już się rozpocznie. Jałmużna może mieć postać jedynie jedzenia - w żadnym wypadku pieniędzy. Najczęściej ofiaruje się ryż i świeże owoce. Niedozwolone jest stawanie na drodze procesji oraz podążanie za nią.

Co zjeść?

Ci, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie, w Laosie nie będą mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem idealnego posiłku. Laotańczycy szczególnie upodobali sobie świeże warzywa i aromatyczne zioła, które można znaleźć w niemal każdym miejscowym daniu. Mięso i ryby są zazwyczaj grillowane lub gotowane na parze. Podstawą każdego laotańskiego dania jest sticky rice - specjalna odmiana ryżu, który po ugotowaniu na parze ma specyficzną, kleistą konsystencję. Zastępuje on również sztućce, ponieważ podobnie jak w wielu krajach południowej Azji, w Laosie je się rękoma. Bardzo popularnym, choć nieco zaskakującym przysmakiem jest bagietka. Laos był częścią kolonii francuskiej i to właśnie Francuzi pozostawili tu po sobie zwyczaj jedzenia tego przysmaku. Kanapki z bagietek wypełnione najróżniejszymi dodatkami to jeden z najpopularniejszych laotańskich street foodów.

Co kupić?

Laos słynie z pięknych materiałów tkanych z bawełny i jedwabiu. Przechadzając się po lokalnych targach można zaopatrzyć się nie tylko w same tkaniny, ale też w wykonane z nich tradycyjne laotańskie stroje i dodatki. Wielbiciele biżuterii będą zachwyceni ogromnym wyborem ręcznie wykonanych srebrnych bransoletek, pierścionków i naszyjników. Świetną pamiątką z podróży do Laosu będzie też kawa z tamtejszych plantacji - uważana za jedną z najlepszych na świecie, mocna, aromatyczna, po zaparzeniu intensywnie czarna. Najlepszymi miejscami na zakupy są Nocny Bazar w Luang Prabang i Poranny Bazar w Vientiane. Podczas zakupów warto targować się o jak najlepszą cenę.


Laos to obowiązkowy punkt na trasie każdego, kto pragnie wybrać się w podróż przez Azję Południowo-Wschodnią. Choć nie jest jeszcze tak popularny jak sąsiadujące z nim Wietnam czy Kambodża, ma do zaoferowania bardzo wiele - wspaniałą kulturę, piękne zabytki i pyszne jedzenie.

Wyrusz z nami przez Wietnam, Kambodże i Laos:

--> Wietnam - Kambodża - Laos 2018
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów