LA PAZ - Z CZEGO SŁYNIE NAJWYŻEJ POŁOŻONA STOLICA ŚWIATA?

LA PAZ

Choć La Paz często wymienia się jako najwyżej położoną stolicę świata, to miasto to…oficjalnie nie jest stolicą. Mimo tego, że to w La Paz znajdują się siedziby wszystkich najważniejszych organów władzy, konstytucyjną stolicą pozostaje położone niemal 700 km na południowy wschód od La Paz Sucre. Po tym jak w 1825 roku Boliwia stała się niepodległa, miasto to zostało wybrane na stolicę kraju ze względu na swoje położenie – blisko kopalni srebra. Wkrótce swoją pozycję zaczęło umacniać La Paz, gdzie wydobywano cynę, a które w końcu stało się o wiele ważniejszym dla gospodarki kraju ośrodkiem. Po wygraniu wyborów w 1899 przez wspieraną przez właścicieli kopalni z La Paz Partię Liberalną, zapowiedziała ona przeniesienie stolicy do ich miasta. Ostatecznie doszło do kompromisu – La Paz stało się siedzibą władzy wykonawczej i ustawodawczej i dziś określa się je mianem stolicy de facto. Sucre pozostało siedzibą władzy sądowniczej i konstytucyjną stolicą kraju. Malowniczo położone wysoko w Andach miasto dziś jest obowiązkowym przystankiem dla podróżujących przez Amerykę Południową. Z czego słynie to niezwykłe miasto?

Calle Jaén

Wzdłuż uroczej, brukowanej uliczki Jaen znajdują się liczne muzea, sklepy, bary i restauracje. Jest to jedna z najlepiej zachowanych części miasta z czasów kolonialnych. Domy o różnokolorowych fasadach pochodzą nawet z XVIII wieku. Do najważniejszych muzeów na tej ulicy należą między innymi Muzeum Prekolumbijskich Wyrobów z Metali Szlachetnych i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Znajdujące się w okolicy kawiarnie często goszczą w swoich progach artystów, muzyków i pisarzy.

Targ Czarownic

W samym sercu popularnej wśród turystów części miasta znajdziemy nietypowy widok. To tutaj codziennie ściągają ci, którzy chcą wpłynąć na swoje szczęście poprzez magiczne rytuały i zaklęcia. Starożytne wierzenia Indian Ajmara wciąż mają w Boliwii swoich wyznawców. Na targu można dostać zioła, części żab, przepisy na afrodyzjaki, pióra sów, suszone węże i wiele innych niecodziennych składników. Na tych mniej wprawionych w magicznych rytuałach czekają gotowe pakunki, zawierające wszystko co potrzebne, aby rozwiązać trapiący ich problem. Jednymi z najczęściej kupowanych produktów są suszone płody lamy. Pochowane pod fundamentami nowego domu, mają chronić jego mieszkańców przed złymi duchami, zapewnić im zdrowie i szczęście.

Mi Teleferico

Zbudowane przez hiszpańskich konkwistadorów miasto pełne jest wąskich uliczek. Ze względu na ukształtowanie terenu nie można w nim zbudować linii metra. Aby rozwiązać problem komunikacji publicznej i korków, władze miasta zdecydowały się na rozwiązanie znane z innych miast położonych w górach Ameryki Południowej – kolej linową. Trzy linie podniebnego metra nie tylko ułatwiają codzienne życie mieszkańcom, ale też są wspaniałą atrakcją dla turystów. Przejażdżka dostarcza niesamowitych widoków na miasto oraz otaczające je górskie szczyty.

Sanduíche de Chola

Bułka z wieprzowiną, marynowaną cebulą, marchewką, świeżymi pomidorami, chili i mieszanką przypraw oraz ziół to jeden z najpopularniejszych przysmaków na ulicach La Paz. Zazwyczaj przygotowywane są przez cholitas – rdzenne Boliwijki. Stąd też wzięła się ich nazwa. Te najlepsze w mieście można znaleźć w Parque de las Cholas.

Zwiedź La Paz i Boliwie z jedną z naszych propozycji, dostepnych tutaj.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: