WIZYTA W KRAINIE ELFÓW

UKRYCI LUDZIE

Budowa drogi biegnącej na północ od Reykjaviku nie wydawała się skomplikowanym przedsięwzięciem. Przynajmniej dopóki nie pojawił się protest pewnej grupy mieszkańców...

Budowa drogi biegnącej na północ od Reykjaviku nie wydawała się skomplikowanym przedsięwzięciem. Przynajmniej dopóki nie pojawił się protest pewnej grupy mieszkańców.

Niezadowolone z wytyczonej trasy okazały się elfy. W 2012 roku miały one skontaktować się z Ragnhildur Jónsdóttir i poprosić ją, aby chroniła skałę Ófeigskirkja, stanowiącą dla nich swego rodzaju świątynię. Ragnihildur razem z organizacją Friends of the Lava postanowiła zatrzymać budowę drogi. Ostatecznie elfy zgodziły się na kompromis. Skała została przeniesiona w inne miejsce, a droga zbudowana.
 
Ragnihuldur to nie jedyna mieszkanka Islandii, która twierdzi, że posiada zdolność komunikowania się z elfami i pozostałymi huldufólk, czyli „ukrytymi ludźmi”. 
 
W istnienie elfów wierzy ponad połowa Islandczyków. W 2015 roku fundacja Saga opublikowała mapę Islandii, na której zaznaczone zostały wszystkie miejsca, w których według legend i zeznań naocznych świadków widziane były elfy. Każdemu z punktów na mapie towarzyszy krótki opis spotkania. Oko w oko z elfami stanął między innymi Árni Johnsen, były członek islandzkiego parlamentu. W 2010 roku uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Mimo tego, że samochód został zniszczony niemal całkowicie, Johnsen wyszedł z wypadku bez szwanku. Zaczął więc podejrzewać, że uratowały go elfy, zamieszkujące głaz, obok którego wylądował jego pojazd. Ponownie udał się na miejsce wypadku w towarzystwie Ragnhildur Jónsdóttir, która zastała tam całą elfią rodzinę. Polityk zaproponował im przeprowadzkę do swojego domu. Doszła ona do skutku w 2012 roku i polegała na przetransportowaniu 30-tonowego głazu na jego podwórko.
 
Podróżując po Islandii nie trzeba się jednak obawiać – elfy to przyjazne stworzenia i mają dobre intencje. Ci, którzy spotkali je na swojej drodze twierdzą, że mają nie więcej niż metr wzrostu, spiczaste uszy i noszą starodawne stroje. Zazwyczaj znajdują schronienie wśród skał. 
 
Wszystkiego na temat elfów można dowiedzieć się w działającej od ponad 30 lat Elfschool. Ta niezwykła szkoła znajduje się w Reykjaviku. Jej uczniowie mogą poznać historie setek Islandczyków, którzy twierdzą, że spotkali elfy.  Wielu z nich miało nawet odwiedzić domy elfich rodzin i zasiąść z nimi do stołu. Zapoznany ze zwyczajami elfów student może na zakończenie kursu wybrać się na specjalną wycieczkę do miejsc w Reykjaviku.  To tam najprawdopodobniej zamieszkują te niezwykłe istoty.
 
 
Mityczne stworzenia to ważny element islandzkiego folkloru. Warto pamiętać o tym podróżując po tej niezwykłej wyspie. Choć widok spektakularnych wodospadów, lodowców, czarnych plaż i innych cudów natury, trudno oderwać wzrok, warto przyjrzeć się znajdującym się wokół głazom. Być może któryś z nich jest tak naprawdę domem rodziny huldufólk? 


Odwiedź Islandię z LogosTour

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: