× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Wizyta w krainie elfów

×
26-03-2018
Budowa drogi biegnącej na północ od Reykjaviku nie wydawała się skomplikowanym przedsięwzięciem. Przynajmniej dopóki nie pojawił się protest pewnej grupy mieszkańców.

Niezadowolone z wytyczonej trasy okazały się elfy. W 2012 roku miały one skontaktować się z Ragnhildur Jónsdóttir i poprosić ją, aby chroniła skałę Ófeigskirkja, stanowiącą dla nich swego rodzaju świątynię. Ragnihildur razem z organizacją Friends of the Lava postanowiła zatrzymać budowę drogi. Ostatecznie elfy zgodziły się na kompromis. Skała została przeniesiona w inne miejsce, a droga zbudowana.
 
Ragnihuldur to nie jedyna mieszkanka Islandii, która twierdzi, że posiada zdolność komunikowania się z elfami i pozostałymi huldufólk, czyli „ukrytymi ludźmi”. 
 
W istnienie elfów wierzy ponad połowa Islandczyków. W 2015 roku fundacja Saga opublikowała mapę Islandii, na której zaznaczone zostały wszystkie miejsca, w których według legend i zeznań naocznych świadków widziane były elfy. Każdemu z punktów na mapie towarzyszy krótki opis spotkania. Oko w oko z elfami stanął między innymi Árni Johnsen, były członek islandzkiego parlamentu. W 2010 roku uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Mimo tego, że samochód został zniszczony niemal całkowicie, Johnsen wyszedł z wypadku bez szwanku. Zaczął więc podejrzewać, że uratowały go elfy, zamieszkujące głaz, obok którego wylądował jego pojazd. Ponownie udał się na miejsce wypadku w towarzystwie Ragnhildur Jónsdóttir, która zastała tam całą elfią rodzinę. Polityk zaproponował im przeprowadzkę do swojego domu. Doszła ona do skutku w 2012 roku i polegała na przetransportowaniu 30-tonowego głazu na jego podwórko.
 
Podróżując po Islandii nie trzeba się jednak obawiać – elfy to przyjazne stworzenia i mają dobre intencje. Ci, którzy spotkali je na swojej drodze twierdzą, że mają nie więcej niż metr wzrostu, spiczaste uszy i noszą starodawne stroje. Zazwyczaj znajdują schronienie wśród skał. 
 
Wszystkiego na temat elfów można dowiedzieć się w działającej od ponad 30 lat Elfschool. Ta niezwykła szkoła znajduje się w Reykjaviku. Jej uczniowie mogą poznać historie setek Islandczyków, którzy twierdzą, że spotkali elfy.  Wielu z nich miało nawet odwiedzić domy elfich rodzin i zasiąść z nimi do stołu. Zapoznany ze zwyczajami elfów student może na zakończenie kursu wybrać się na specjalną wycieczkę do miejsc w Reykjaviku.  To tam najprawdopodobniej zamieszkują te niezwykłe istoty.
 
 
Mityczne stworzenia to ważny element islandzkiego folkloru. Warto pamiętać o tym podróżując po tej niezwykłej wyspie. Choć widok spektakularnych wodospadów, lodowców, czarnych plaż i innych cudów natury, trudno oderwać wzrok, warto przyjrzeć się znajdującym się wokół głazom. Być może któryś z nich jest tak naprawdę domem rodziny huldufólk? 


Odwiedź Islandię z LogosTour
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów