× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Wietnam - co zwiedzić, zjeść i przeżyć?

×
PG - C
19-03-2020

Największy kontynent świata, gdzie spotykają się różne kultury, religie i tradycje - Azja. Wycieczka na wschód to marzenie wielu miłośników podróży. Ciężko jednak zdecydować się, który z azjatyckich krajów wybrać. Każdy z nich ma bowiem do zaoferowania coś innego. Jednym z ciekawszych punktów na mapie Azji jest bez wątpienia jej południowo-wschodnia część. Kraje takie jak Birma, Laos, Tajlandia i Wietnam słyną z bogatej kultury, wspaniałych zabytków i niezwykłej uprzejmości ich mieszkańców. Dziś przyjrzymy się z bliska temu ostatniemu - Wietnamowi. Dlaczego warto odwiedzić ten fascynujący kraj leżący nad Morzem Południowochińskim? Powodów nie brakuje. Od bogatej historii, przez fascynującą kulturę współczesnego Wietnamu po widoki, które zapierają dech w piersiach - każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie tu coś dla siebie.

 

Zabytki, którymi może pochwalić się Wietnam - zwiedzanie najciekawszych zakątków Sajgonu.

 

W Ho Chi Minh historia obecna jest na każdym kroku. Wszystko zaczęło się od małej, rybackiej osady na terenie królestwa Kambodży, która z czasem zaczęła się rozrastać i została wchłonięta przez Wietnam. W 1859 roku Sajgon, bo taką nazwę nosiło dawniej to miasto, zostało zdobyte przez Francuzów, których wpływy są w nim widoczne do dziś. Ich przykładem jest katedra Notre Dame, której imponujące wieże wznoszą się na wysokość 58 metrów. Piękna bazylika to nie jedyny katolicki kościół wzniesiony w tym okresie, jaki warto zobaczyć odwiedzając Ho Chi Minh. W piątej dzielnicy miasta można odwiedzić zbudowany w XIX wieku kościół Cha Tam. W latach 1956-1975 miasto było stolicą Republiki Wietnamu. Po wojnie zmieniło nazwę na Ho Chi Minh City. O samej wojnie w Wietnamie można dowiedzieć się więcej odwiedzając poświęcone jej muzeum, które jest obecnie jednym z najpopularniejszych muzeów w kraju. Na szczególną uwagę zasługuje także poświęcona poświęcona bogini chińskiej bogini morza pagoda Thien Hau wzniesiona w XIX wieku. Żelazna brama oddziela tę wspaniałą budowlę od tętniącej życiem ulicy Nguyen Trai. Wewnątrz można spotkać zarówno turystów i wiernych, którzy biorą udział w odbywających się w świątyni nabożeństwach.

 

Mnóstwem ciekawych zabytków może pochwalić się także stolica kraju. W Hanoi warto odwiedzić między innymi Świątynię Literatury - siedzibę najstarszego uniwersytetu w Wietnamie. Wzniesiono ją w 1070 roku za panowania cesarza Lý Thánh Tông i dziś stanowi wspaniały przykład dawnej wietnamskiej architektury. Uniwersytet Guozijian, który otwarto w jej murach w 1076 roku, kształcił urzędników państwowych, arystokratów, członków rodziny królewskiej i przedstawicieli elit Wietnamu. W Hanoi można podziwiać także jedną z najciekawszych świątyń w tej części Azji - Pagodę na Jednej Kolumnie, która również została wzniesiona za panowania cesarza Lý Thánh Tông. Budowla ta została zbudowana w stylu, który miał nawiązywać wyglądem do kwiatu lotosu. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej drewniana konstrukcja opiera się na jednej kamiennej kolumnie o średnicy 1,25 metra i mierzącej 4 metry wysokości.

 

Mieszanka smaków i aromatów, z jakiej słynie Wietnam. Jedzenie, którego smak zapamiętasz na długo.

 

Wycieczka do Wietnamu nie może obyć się bez skosztowania znanej na całym świecie wietnamskiej kuchni. Jednym z jej najpopularniejszych specjałów jest zupa pho. Najważniejszym elementem tego dania jest makaron ryżowy, zanurzony w aromatycznym bulionie z dodatkiem mięsa, kiełków fasoli, ziół i chili. Wietnamczycy chętnie zamawiają ją na śniadanie, choć to sycące danie świetnie sprawdzi się o każdej porze dnia. Na ulicach wietnamskich miast królują za to banh mi, czyli tradycyjne kanapki przygotowywane z chrupiącej bagietki - jeden z wielu przykładów wpływu Francuzów na lokalną kulturę. W środku banh mi znajdziemy najczęściej boczek wieprzowy, ciastka rybne lub pulpety w towarzystwie kiszonek i oczywiście sporej ilości chili. Wietnamczycy słyną również z tego, jak podają kawę - ca phe. Parzy się ją z lokalnych ziaren i podaje najczęściej ze słodkim, skondensowanym mlekiem.

 

Setki wrażeń, jakie oferuje Wietnam. Atrakcje, których nie możesz przegapić.

 

Zatoka Ha Long - wycieczka w to piękne miejsce to obowiązkowy punkt każdej podróży do tej części świata. Ten prawdziwy cud natury jest jednym z najpiękniejszych miejsc Azji. Właśnie dlatego w 1994 roku miejsce to trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najlepszy sposób na podziwianie piękna zatoki to oczywiście rejs. Ha Long zajmuje powierzchnię ponad 43 tysięcy hektarów, a na jej niezwykły krajobraz składa się ponad 3000 wystających z morza ostańców. Przemieszczając się pomiędzy nimi na pokładzie statku wycieczkowego można zobaczyć także liczne wysepki, zatoczki, groty i ich naturalne piękno, które zachowało się tu bez ingerencji człowieka. Na pokładzie statku warto spędzić także noc, aby rano móc na własne oczy zobaczyć zjawiskowy wschód słońca nad zatoką.

 

To nie jedyna propozycja rejsu, w jaki warto wypłynąć odwiedzając Wietnam. Delta Mekongu to kolejny cud natury, który warto zobaczyć. Po kanałach delty najlepiej poruszać się tradycyjną łodzią - sampan. Delta zajmuje sporą część południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się na powierzchni ponad 40,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Jej teren stanowi niezwykle bogaty ekosystem. Zamieszkuje ją ponad 480 gatunków ssaków, ponad 800 gatunków płazów i gadów i około 1200 gatunków ptaków. W Mekongu żyje także ponad 1100 gatunków ryb. Niezwykle bogata jest również roślinność porastająca obszar delty. Na tych, którzy wypłyną w ten pełen emocji rejs czekają jednak nie tylko naturalne atrakcje. Przemierzając Deltę Mekongu warto odwiedzić także pływający targ Cai Rang w miejscowości Can Tho gdzie każdego ranka można spotkać pełne świeżych produktów łodzie lokalnych sprzedawców.

 

Choć ciężko oderwać się od pięknej przyrody tego kraju, wrażeń nie brakuje także w jego miastach. Świetnym tego przykładem jest stolica Wietnamu - Hanoi. Atrakcje, jakie czekają na turystów są liczne, a do najciekawszych należy Thang Long Water Puppet Theatre. Sztuka przedstawień kukiełkowych ma w Wietnamie długą tradycję i sięga XI wieku. Teatr kukiełkowy na wodzie narodził się natomiast na polach ryżowych - kiedy te były zalane wodą, rolnicy odgrywali przedstawienia stojąc zanurzeni do pasa w wodzie i manipulując kukiełkami poruszającymi się na jej powierzchni. Tradycję tą kontynuuje teatr kukiełkowy w Hanoi, gdzie można zobaczyć wyjątkowe przedstawienie, którego tematem są wietnamskie historie ludowe. Podczas przedstawienia przy akompaniamencie orkiestry odgrywane są krótkie skecze. Kukiełkom towarzyszą muzycy śpiewający tradycyjne, ludowe pieśni. Udział w takim przedstawieniu to świetna okazja, aby lepiej poznać kulturę Wietnamu i dowiedzieć się więcej o jego fascynujących tradycjach.

 

 

Jeżeli szukasz idealnego miejsca na upragnione wakacje, Wietnam na pewno spełni większość wymagań na Twojej liście. W tym pełnym atrakcji kraju można zanurzyć się w historii, zachwycić współczesną kulturą, poznać piękno dzikiej, tropikalnej przyrody oraz skosztować specjałów azjatyckiej kuchni. Nie brakuje powodów, aby umieścić ten piękny kraj na trasie swojej podróży przez Azję Południowo-Wschodnią. Zaplanuj swoją wycieczkę do Wietnamu już dziś i przekonaj się, jak ten piękny kraj zasłużył na miano Perły Indochin.

BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów