SRI LANKA - W OJCZYŹNIE HERBATY

SRI LANKA

Sri Lanka leży w Azji Południowej, na wyspie Cejlon. Do niedawna kraj ten nosił również miano właśnie Cejlonu. Kolonialna zabudowa tutejszych miast oraz piękne plantacje herbaty, wraz z urokami fauny i flory wyspy, tworzą prawdziwy raj dla turystów.

Była stolica Sri Lanki
Miasto Kolombo jest jednym z największych ośrodków miejskich na Sri Lance i do 1982 roku pełniło funkcję stolicy kraju. Wśród najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych tego miasta należy wymienić pozostałości fortu wybudowanego w okresie kolonizacyjnym przez Portugalczyków, Holendrów i Anglików, a także Muzeum Narodowe, Dutch Period Museum oraz świątynie buddyjskie, hinduistyczne i muzułmańskie.

Wielowiekowe zabytki wyspy
Sri Lanka słynie ze swoich zabytków. Warto zobaczyć tu m.in.: 13-metrowy posąg Buddy z V wieku n.e. w Aukana; wzgórze świątynne Mihintale, gdzie według podań powstał pierwszy na wyspie klasztor buddyjski, założony przez syna króla indyjskiego Ashoki - Mahindę. Obowiązkowo trzeba zwiedzić ruiny miasta Anuradhapura, założonego w IV w. p.n.e., które pełniło funkcję pierwszej stolicy królestwa Syngalezów. Ciekawostką regionu jest rozłożyste, święte drzewo Bo, uznawane za jedno z najstarszych na świecie. Ma ponoć 2250 lat, a miejscowi wierzą, że urosło z gałązki drzewa, pod którym Budda doznał w Indiach oświecenia.
Na skale Sigiriya wznoszącej się na 180 m n.p.m. zbudowano jedną z największych atrakcji Sri Lanki - pałac króla Kashyapy, fortecę oraz zbiorniki wodne. Miejsce to nazywane jest także Lwią Skałą, z uwagi na wielką, kamienną rzeźbę lwich łap u podnóża schodów prowadzących na jej szczyt.
W miejscowości Dambulla znajdziemy jedne z najlepiej zachowanych na Sri Lance grot z licznymi posągami Buddy. Z kolej Polonnaruwa słynie z ruin, które przetrwały do dziś, z dawnej stolicy Syngalezów założonej w XI wieku. Atrakcjami dla turystów są tam m.in. pałac królewski, klasztory i liczne świątynie buddyjskie, a najciekawszym obiektem tego miejsca jest świątynia Gal Vihara z wykutymi w skalnej ścianie czterema wielkimi posągami Buddy.
Młodszym zabytkiem jest miasto Galle, otoczone murami obronnymi, stworzonymi przez holenderskich kupców. W XVI wieku Galle było zajęte przez Portugalczyków.

Stolica dawnego Królestwa Kandy
W XIX wieku na Sri Lance swoją kolonię miała Wielka Brytania. Miasto Kandy, dawna stolica Królestwa Kandy, istniejącego do 1812 roku, była pod panowaniem brytyjskich kolonizatorów. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Sri Lanki, w którym warto zobaczyć m.in. Świątynię Zęba z relikwią w postaci zęba Buddy.
Nieopodal znajduje się schronisko dla słoni w Pinnaweli, gdzie turyści mogą obserwować karmienie małych słoniątek i kąpiel stada w pobliskiej rzece. Atrakcją jest też wspaniały królewski ogród botaniczny Peradeniya, gdzie można spacerować alejami królewskich palm i gigantycznych drzew strefy tropikalnej.

Przepiękne krajobrazy na wyspie
Góry Sri Lanki (z charakterystycznymi połaciami plantacji krzewów herbacianych) nie są zbyt wysokie, ale i tak znajdują się tam miejsca, z których można podziwiać panoramę wyspy. W Parku Narodowym Yala żyje prawie 130 różnych gatunków ptaków, a także dzikie słonie, bawoły, małpy i krokodyle, a nawet lamparty. W okolicy można zobaczyć malowniczy wodospad Ravana Ella.

Wybierz się na Sri Lankę właśnie z LogosTour.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: