× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Skąd wzięły się tajemnicze linie w Nazca?

×
28-12-2017
Choć Peru kojarzone jest głównie z Imperium Inków, to nie tylko ta starożytna cywilizacja odcisnęła na jego terenie swój ślad.
Nie można zapomnieć o Nazca – kulturze, która istniała w środkowej części Peru pomiędzy I a VIII wiekiem n.e.

Wprawdzie najważniejsza pamiątka po Indianach Nazca  ma ponad 50km długości i 14km szerokości, ale sporo czasu zajęło, zanim zwróciła uwagę badaczy.
Ciężko było bowiem odczytać jakie znaczenie mają tajemnicze linie wyryte w ziemi stojąc tuż nad nimi.
Dopiero gdy nad Peru zaczęły latać komercyjne linie lotnicze zauważono, że linie te układają się w gigantyczne wizerunki zwierząt i motywy geometryczne.

Tajemnicze rysunki szybko zawładnęły wyobraźnią archeologów, którzy zapragnęli dowiedzieć się, jaki był ich cel.

Rysunki wykonano usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając znajdującą się pod nim warstwę żółtobiałej gliny.
Dzięki temu na ciemnym tle płaskowyżu powstały jasne linie, szerokie na około metr i głębokie na średnio 20 centymetrów.

Dlaczego Indianie Nazca zadali sobie tyle trudu, aby stworzyć te rysunki?
Pierwsi byli Alfred Kroeber i Toríbio Mejía Xesspe.
Na początku uznali, że geoglify to kanały nawadniające pustynny teren.
Później zaczęli podejrzewać, że mają one charakter religijny.

Amerykański profesor Paul Kosok, który przybył do Nazca w 1941 roku, zobaczył w piaskowych wzorach „największy na świecie podręcznik z dziedziny astronomii”.
Po nim przyszedł czas na pochodzącą z Niemiec Marię Reiche, która badania nad tajemniczymi liniami prowadziła przez 40 lat i uważała, że linie nie tylko przekazują informacje dotyczące astronomii, ale stanowią tez kalendarz, wykorzystywany do określania pory siewu i zbiorów.
Z teorią tą nie zgodził się Erich von Daniken – według niego linie miały być lądowiskiem dla przybyszy z kosmosu.
Zresztą nie on jeden podejrzewał, że Nazca zostawili wiadomość nie dla nas, a dla pozaziemskich cywilizacji.

Przełom w badaniach nad liniami nastąpił, kiedy zespół archeologów z Texas State University wykopał na terenie Nazca ciało pozbawione głowy, pochowane rytualnie, w pozycji siedzącej.
Badacze uznali, że mają do czynienia z ofiarą złożoną bogom.

Region Nazca jest niesamowicie suchy (dzięki czemu geoglify zachowały się do dzisiaj).
Deszcz pada tutaj przez zaledwie dwadzieścia minut w ciągu roku.
Większość rytuałów Indian Nazca miało związek właśnie z wodą – próbowali dzięki nim przywołać upragniony deszcz.
Razem z odkrytym przez badaczy ciałem pochowane było ceramiczne naczynie, pomalowane we wzory przypominające te, w które układają się linie.
Potwierdziło to przekonanie badaczy, że Indianie Nazca wykorzystywali linie do odprawiania rytuałów, które miały przynieść deszcz.
Żadne badania nad geoglifami do tej pory nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję tak naprawdę pełniły rysunki Nazca.

Możemy liczyć na to, że z czasem pojawia się kolejne teorie próbujące wytłumaczyć intencje Indian.
Do czasu kiedy poznamy prawdziwe znaczenie rysunków, pozostaje na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Sam odwiedź Peru i zobacz tajemnicze linie w nazca.
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów