× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Şah Plov (Płow Szacha - Królewski Płow)

×
LogosTour
15-05-2017

Król azerbejdżańskiego stołu

W życiu zdarzają się szczególnie ważne okazje, które ludzie chcą w specjalny sposób uczcić.  Na Kaukazie jest rzeczą oczywistą, iż trzeba to zrobić szczodrze zastawiając stół dla gości.  W Azerbejdżanie na stole na pewno znajdzie się najbardziej znane danie kuchni azerbejdżańskiej – płow (az. plov/ aş).  Ta potrawa jest również popularna w Azji Środkowej, jednak azerbejdżański płow rożni się wyraźnie od tamtejszej wersji bardziej trudnym sposobem przyrządzania i składnikami.   W żadnym innym kraju nie ma też tylu rodzajów płowu.

Podstawą tej potrawy jest ryż długoziarnisty, który przyrządza się specjalną techniką. Ziarna muszą być miękkie, ale nie mogą się zlepiać. Ryż zaprawia się szafranem,  co oprócz wyraźnego polepszenia smaku daje też wspaniały aromat i piękny kolor.  Szafran jest powszechnie używany w kuchni azerbejdżańskiej. Ta przyprawa jest uzyskiwana z pręcików kwiatu udomowionej odmiany krokusa (Crocus Sativus L.). Kwiat ten posiada 3-4 pręciki ognistego koloru, które wysuszone znane są pod nazwą szafranu. Na jeden kilogram szafranu trzeba zebrać pręcik z około 150 tys. kwiatów co sprawia, że jest to najdroższa przyprawa na świecie. W Azerbejdżanie głównym ośrodkiem uprawy szafranu jest półwysep Abszeron.  Tu warto wspomnieć, że na terenie Azerbejdżanu znajduje się  9 stref klimatycznych. W kilku rejonach kraju uprawia się też ryż.  

Wszystkie składniki płowu przyrządza się oddzielnie, po czym są one dodawane do ryżu.  W Azerbejdżanie istnieją dziesiątki różnych odmian płowu,  w zależności od rodzaju dodatków  do ryżu, np. səbzi - z zieleniną, meyvə – z suszonymi owocami, qiymə – z farszem mięsnym. Bardzo dobra jest wersja, w której specjalizują się mieszkańcy Baku, często nazywana nar qovurma. W tej wersji do ryżu dodaje się smażone mięso z cebulą, kasztany, suszone śliwy morele z rodzynkami. Jako mięsa używa się głównie baraniny lub mięsa kurzego.

Najbardziej efektowny jest Şah Plov (Płow Szacha - Królewski Płow), w skład którego wchodzą mięso (kura lub dzikie ptactwo, albo baranina), kasztany, suszone śliwy i morele, rodzynki. Zawija się go  w cienkie chleby lavaş, przypominające bardzo płaski placek. Każdy z nich smaruje się masłem i zlepia tworząc formę tortu, po czym się go zapieka.

Płow jest daniem bardzo pracochłonnym, na przygotowanie którego trzeba poświęcić wiele czasu  i dlatego bardzo niewiele restauracji zamieszcza go w swoim menu, a i w tym przypadku jest on  z reguły tylko na specjalne i wcześniejsze zamówienie.

Na każdym azerbejdżańskim weselu płow jest obowiązkowym i koronnym daniem. Na wielu weselach, zwłaszcza w Baku, na stół pary młodej podawany jest płonący płow, co odbywa się  w bardzo efektowny sposób.

Odwiedź z nami Azerbejdżan i skosztuj przysmaków jego niezwykłej kuchni -> Azerbejdżan

BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów