× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Poznaj historię tanga

×
LogosTour
13-06-2016
„Argentyński blues” a historia Buenos Aires Tango to taniec, który powstał około 1900 r. w Buenos Aires i Montevideo. Ogromny wpływ na charakter tanga miał rozwój samego Buenos Aires. Choć było jednym z ostatnich dużych miast założonych w Ameryce Południowej, to niemal 300 lat czekało na swoją świetność. Stało się tak, ponieważ hiszpańskie prawo zakazywało wówczas transportu towarów przez ten port. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1776 r. dzięki ustanowieniu wicekrólestwa La Plata.
Buenos Aires stało się znaną do dzisiaj kosmopolityczną metropolią przyciągającą rzesze urzędników, wojskowych, prawników, księży i artystów. Nie zabrakło również awanturników ze wszystkich stron świata, w tym również z Polski. Z końcem XIX w. życie miasta skupiało się głównie w dzielnicach portowych San Telmo i La Boca, które istnieją do dzisiaj w prawie niezmienionej formie. Zwłaszcza kolorowej La Boca udało się zachować niepowtarzalny klimat i dawną świetność, pomimo tego, że stary port tuż obok praktycznie nie funkcjonuje. Wraz z pstrokatymi kamieniczkami do naszych czasów przetrwało też tango, nazywane „argentyńskim bluesem”.

Zaskakujące początki tanga… w dzielnicach prostytutek
Początki tego kontrowersyjnego tańca okrywa tajemnica. Ciężko pracujący mężczyźni ze wszystkich stron świata wolne chwile spędzali w domach publicznych, gdzie – z powodu niewielkiej liczby kobiet – ustawiały się kolejki. Dla zabicia czasu i poprawienia nastrojów wypełniano oczekiwanie muzyką i tańcem. Gorące melodie z południa Włoch i Hiszpanii wzbogacano motywami wywodzącymi się z tradycji gauchos, argentyńskich kowboi, i uzupełniano o tradycyjne, afrykańskie rytmy. Z kulturowo-muzycznego tygla powstało coś zupełnie nowego – tango. Jak określił je słynny twórca piosenek, Enrique Santos Discepolo: „Wyrosłe w największej biedzie, stało się smutkiem, który się tańczy”

Carlos Gardel, ikona argentyńskiego tanga
Salony w Buenos i Montevideo początkowo zabraniały tańca, w którym ciała kobiety i mężczyzny pozostają w tak bliskim kontakcie. Paradoksalnie to dzięki modzie na tango jaka zapanowała w Paryżu po drugiej stronie Atlantyku, ekstrawagancki taniec wrócił do łask w swojej ojczyźnie. Od tamtej pory cieszy się stałym zainteresowaniem, a ostatnio przeżywa wręcz swój renesans. Najwięcej zawdzięcza przemysłowi fonograficznemu i firmie Victor Records, która w 1917 r. odkryła głos młodego Carlosa Gardela. Jego „Mi noche triste” („Moja smutna noc”) stała się światowym szlagierem, a on sam międzynarodową gwiazdą. Wspaniałą karierę Gardela przerwała jego tragiczna śmierć w katastrofie lotniczej. Ku jego czci tysiące wielbicieli przywdziało ulubiony, filcowy kapelusz Gardela (tzw. fedorę), białą apaszkę lub kolorowe fulary. Kobiety tańczyły w długich błyszczących sukniach z rozcięciem na boku sięgającym pasa. Do dziś fanatycy tanga z Buenos Aires nie przyjmują do wiadomości faktu śmierci gwiazdora i twierdzą, że Carlos Gardel z każdym dniem śpiewa lepiej.

Polski akcent w historii tanga
W swojej ponad stuletniej historii tango przeżywało wzloty i upadki, ale zawsze stanowiło integralną część kultury Argentyńczyków. Dopiero w czasach peronizmu zaczęło się kojarzyć z zaciekłym nacjonalizmem i po upadku Perona ustąpiło przed innymi popularnymi wówczas gatunkami, takimi jak jazz, rock czy pop. Przed zapomnieniem ocaliła je nostalgia argentyńskich emigrantów, którzy powrócili do ojczyzny po przemianach politycznych w 1983 r.. Do popularności tanga przyłożył się także Jerzy Petersburski, autor znanych na całym świecie piosenek: „Ta ostatnia niedziela”, „Już nigdy”, a przede wszystkim - „Tango Milonga”. Do dzisiaj Portenos, jak sami siebie nazywają mieszkańcy La Boca, mierzi stwierdzenie, że tango mogło urodzić się poza granicami ich dzielnicy i San Telmo. Jednak ku ich bezgranicznej rozpaczy i zazdrości największy przebój tanga – La Cumparsita – powstał po drugiej stronie Rio de la Plata, w stolicy Urugwaju, Montevideo.

CHILE – ARGENTYNA– URUGWAJ – PARAGWAJ – BRAZYLIA 2018
ARGENTYNA – PARAGWAJ – BRAZYLIA (+ opcja Urugwaj) 2018
ARGENTYNA – PARAGWAJ – BRAZYLIA (+ opcja Urugwaj) + wypoczynek w Paraty 2018
CHILE (pustynia Atakama i Wyspa Wielkanocna) – ARGENTYNA (Ziemia Ognista) 2018
BRAZYLIA – ARGENTYNA – CHILE (Patagonia) dla Koneserow 2018
ANTARKTYDA – ARGENTYNA (+ Ziemia Ognista) 2018
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów