LEZGINKA - TANIEC KAUKAZU

LEZGINKA

Najsłynniejszym tańcem całego Kaukazu jest Lezginka o bardzo charakterystycznym, rozpoznawalnym rytmie, należący do folkloru górskich narodów Wielkiego Kaukazu.


Tańce ludów Kaukazu są bardzo charakterystyczne, podobnie jak ich melodie. Na północnym Kaukazie tańczy się szybciej i znacznie bardziej ekspresyjne są ruchy rąk, które odgrywają w tańcu większą rolę. Na Zakaukaziu z reguły tańczy się wolniej (oprócz terenów górskich Wielkiego Kaukazu), wolniejsze są często ruchy rąk, a większy nacisk kładzie się na ruchu nóg.

Najsłynniejszym tańcem całego Kaukazu jest Lezginka o bardzo charakterystycznym, rozpoznawalnym rytmie, należący do folkloru górskich narodów Wielkiego Kaukazu. Tańce tych narodów są niezwykle ekspresyjne i nie dają się porównać z żadnymi innymi na świecie. Sama nazwa tańca pochodzi od Lezginów, narodu zamieszkującego pogranicze Dagestanu i Azerbejdżanu. Obecnie w poszczególnych regionach Kaukazu powstały rozmaite wersje Lezginki. Współczesną azerbejdżańską improwizacją Lezginki jest np. İgidler. Z wykonania Lezginki słyną na całym Kaukazie Dagestańczycy.    
                   
Lezginka bywa tańczona pojedynczo, w parach lub zbiorowo. Taniec ten jest najbardziej widowiskowy, gdy tancerze tańczą jego ubrani w tradycyjne kaukaskie stroje. Jeśli Lezginka tańczona jest w parze mężczyzna nie dotyka kobiety. W przypadku tańca parami tancerze wcielają się w dwie postacie. Mężczyzna wciela się w orła, poruszając się wolniej, lecz bardzo zdecydowanie, wykonując bardzo charakterystyczne układy rąk. Zdecydowanie najtrudniejszym elementem tańca mężczyzny jest poruszanie się stojąc na zgiętych palcach nóg. Nieprzypadkowo historia nazwy tego tańca jest związana z orłem, dawnym totemem Lezginów. Antyczni autorzy nazywali Lezginów - Legi/Leki, a Arabowie - Lakz, natomiast w języku lezgińskim słowo Lek' oznacza orła. Kobieta tańcząca w parze Lezginkę wciela się w postać łabędzia, poruszając się z gracją z płynnymi ruchami rąk. Gdy narasta tempo tańca kobieta również zwiększa tempo tańca w ślad za mężczyzną. W pewnym momencie zaczynają się solowe popisy mężczyzn, którzy tańczą wówczas zdecydowanie bardziej szybko  i ekspresyjnie, a kobiety znacznie wolniej i spokojniej. Jeśli mężczyźni tańczą sami taniec, często zmienia się w prawdziwy żywioł i można ujrzeć prawdziwie akrobatyczne popisy.

Lezginka jest najbardziej rozpoznawalnym elementem kaukaskiego folkloru. Przez półtora wieku cały obszar Kaukazu znajdował się w granicach Imperium Rosyjskiego, a potem w granicach ZSRR. Z tej racji mieszkańcy b. ZSRR lepiej znają folklor Kaukazu, niż mieszkańcy innych regionów świata.  Jeśli spytać się Rosjanina, Ukraińca czy Litwina z czym kojarzy się jemu Kaukaz prawie na pewno padnie odpowiedź – Lezginka.

O Lezgince można długo mówić i pisać.
Jednoznacznie jednak trzeba stwierdzić, że przede wszystkim trzeba ją zobaczyć. -> Azerbejdżan wycieczki

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: