× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Jakie są najpiękniejsze atrakcje, które oferuje Azerbejdżan?

×
PG
19-03-2020

Azerbejdżan - wakacje w krainie wiecznego ognia

Na pograniczu Europy i Azji, pomiędzy szczytami Kaukazu a brzegiem Morza Kaspijskiego znajduje się niezwykły kraj pełen pięknych widoków i zachwycających zabytków. Nie możesz go przeoczyć planując swój kolejny urlop. Azerbejdżan uwiedzie Cię swoją bogatą kulturą, pysznym jedzeniem i fascynującymi zwyczajami mieszkańców. Oto jego największe atrakcje:

Baku - wycieczka do miasta władców Szyrwanu

W stolicy Azerbejdżanu nie brakuje atrakcji. To najstarsze i najbogatsze miast Kaukazu. Jednym z jego najpiękniejszych zabytków jest znajdujący się w otoczonej murami najstarszej części miasta Pałac Szachów Szyrwanu. Ten zabytkowy kompleks jest jednym z symboli Baku. Wzniesiono go w XV wieku i był główną siedzibą władców Szyrwanu - islamskiego państwa które zajmowało tereny dzisiejszego zachodniego Azerbejdżanu. Jedną z najważniejszych części kompleksu jest przykryte sześciokątną kopułą Mauzoleum Szachów Szyrwanu. Prowadzi do niego pięknie zdobiony portal z sześciokątną rozetą z powtórzonym dwanaście razy imieniem Alego (architekta kompleksu) . Spacer po dzielnicy Icri Shr to nieodłączny element każdej wycieczki do Baku. Atrakcje w tej części miasta zachwycają wyjątkowym klimatem dawnych czasów. Labirynt charakterystycznych wąskich uliczek wije się wśród starych domów z oszklonymi balkonami. Miłośników architektury zachwycą też znajdujące się w centrum miasta budynki z okresu gorączki naftowej - przełomu XIX i XX wieku. Wśród najpiękniejszych zabytków tego okresu znajdują się między innymi gmach Opery, budynek Uniwersytetu Ekonomicznego i Pałac Ismailiyya. 

Najsłynniejsze budynki Baku to oczywiście Ogniste Wieże - trzy wieżowce w kształcie płomieni, pokryte z wierzchu ekranem LED na którym wyświetlane są wizualizacje, które przeistaczają wieże w trzy gigantyczne języki ognia. Oryginalna budowla nawiązuje do zaratusztriańskiej tradycji Azerbejdżanu.


Odkrywanie skarbów Wielkiego Kaukazu

Wyjazd z największego miasta Azerbejdżanu to nie koniec atrakcji. Wręcz przeciwnie - za miastem czeka na Ciebie jeszcze więcej niezwykłych przeżyć. Piękno Wielkiego Kaukazu to coś, co przyciąga w te strony wielu wielbicieli górskich pejzaży. Jego najwyższe szczyty przez większą część roku pokryte są śniegiem. Na ten malowniczy krajobraz składają się również głębokie wąwozy i znajdujące się wysoko w górach wioski.

Podróżując wzdłuż południowych zboczy Wielkiego Kaukazu warto odwiedzić mauzoleum Diri Baba. Ta znajdująca się w wiosce Maraza budowla została wzniesiona w XV wieku na cześć szejka Diri Baba. Zabytek wygląda jakby wyrastał ze skały. Kolejnym świetnym pomysłem jest przystanek w wiosce Nidż zamieszkanej przez Udynów - jedną z grup etnicznych Kaukazu. W tej malowniczo położonej miejscowości można odwiedzić Cerkiew Cotari - wzniesioną w XVII wieku, w czasach Albanii Kaukaskiej.

Podczas podróży przez ten rejon Azerbejdżanu można zobaczyć też jak wygląda Lezginka - najsłynniejszy taniec Kaukazu. Zazwyczaj Lezginke wykonują sami mężczyźni, ale tańczyć można ją również w parach. Charakteryzują ją brawurowe skoki i szybkie ruchy, które mają przypominać to, jak poruszają się orły.

Piti, herbata i czarny kawior - największe przysmaki Azerbejdżanu

Podróż przez kraje leżące u stóp Kaukazu dostarczy Ci również wielu wrażeń kulinarnych. Azerbejdżan, podobnie jak sąsiadujące z nim Gruzja i Armenia, słynie z pysznego jedzenia. Jednym z jego najpopularniejszych dań jest piti - potrawa, której skosztujesz tylko w krainie ognia. Piti to rodzaj gulaszu z jagnięciny z dodatkiem ciecierzycy, ziemniaków, pomidorów i jadalnych kasztanów. Ważnym składnikiem jest również szafran, który dodaje daniu nie tylko smaku, ale też nadaje mu charakterystyczny kolor. Piti przyrządzane jest w specjalnym, glinianym naczyniu, przeznaczonym na jedną porcję tego aromatycznego dania. Zamknięte naczynia trafiają do pieca, w którym zostają przez co najmniej kilka godzin. Piti to przede wszystkim danie niesamowicie sycące, mające być źródłem energii na długie godziny pracy - ale też zwiedzania.

Kolejnym ważnym elementem lokalnej tradycji kulinarnej jest czarna herbata. Pije się ją z niemal każdym posiłkiem. Zwyczaje związane z piciem herbaty przez Azerów sięgają setek lat. Zamiast ją słodzić, Azerowie moczą w niej kostkę cukru, którą potem zjadają. Napój najczęściej podawany jest w szklankach Armudu o charakterystycznym kształcie gruszki. Wodę na herbatę gotuje się natomiast w samowarze.W Sheki odkryto naczynie, które jest najprawdopodobniej najstarszym samowarem na świecie i może mieć nawet 3600 lat.  

Kolejnym przysmakiem, którego warto spróbować podczas podróży nad Morze Kaspijskie jest czarny kawior pozyskiwany z żyjących w jego wodach jesiotrów. Lokalni smakosze jedzą czarny kawior na miejscowym chlebie posmarowanym masłem. Podaje się go często w towarzystwie czystej wódki.

Bogactwo wyjątkowych smaków to coś, czym zachwyci cię Azerbejdżan. Kuchnia tego kraju to coś, co warto odkryć podczas podróży w te rejony.

Wyjątkowe pamiątki z podróży na Zakaukazie

Jaką pamiątkę warto przywieźć z emocjonującej podróży do Azerbejdżanu? Jednym z najpopularniejszych lokalnych wyrobów jest jedwab. Z jego produkcji od wieków słynie przede wszystkim miasto Szeki położone na północy kraju. Ta niewielka miejscowość była ważnym przystankiem na Jedwabnym Szlaku. Wśród pamiątek wykonanych z tej tkaniny warto zwrócić uwagę na Kelagayi - tradycyjne nakrycie głowy w formie jedwabnego szalu. W roli pamiątki świetnie sprawdzi się też tradycyjna kaukaska czapka z baraniej wełny. Podczas wizyty w Szeki warto zajrzeć również do sklepu z miejscowymi słodyczami gdzie można spróbować między innymi wyśmienitej chałwy.

Azerbejdżan - wycieczka do tego kraju sprawi, że zakochasz się w wyjątkowym pięknie Zakaukazia. Od wspaniałych miast nad Morzem Kaspijskim, po ukryte wśród szczytów Wielkiego Kaukazu wioski, zachwyci cię różnorodność atrakcji jakie czekają na Ciebie w tej części świata.

BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów