ISLANDIA (+ OPCJA GRENLANDIA)

KRAJ LODU I OGNIA

Islandia to kraj lodu i ognia. Położenie tuż przy kole podbiegunowym sprawia, że panuje tu surowy klimat

Islandia to kraj lodu i ognia. Położenie tuż przy kole podbiegunowym sprawia, że panuje tu surowy klimat. Islandia to jednak także cuda natury - gejzery, wulkany czy źródła termalne, otoczone ze wszystkich stron lodowcami. Co koniecznie trzeba tutaj zwiedzić?

Reykjavik - stolica na krańcach Europy

Pierwszym punktem wycieczki do Islandii jest zazwyczaj Reykjavik - największe miasto i stolica kraju. Warto zobaczyć tutaj katedrę protestancką, starą dzielnicę portową, największy na wyspie monumentalny kościół Hallgrímskirkja, malowniczo położony nad jeziorem ratusz, a także gmach parlamentu i siedzibę premiera.

W odległości kilkudziesięciu kilometrów na wschód od Reykjaviku mieści się obszar Parku Narodowego Thingvellir, utworzony w obrębie islandzkiego jeziora Þingvallavatn. To w tym miejscu, w 930 roku, po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, a 17 czerwca 1944 roku ogłoszono tam pełną niepodległość Republiki Islandii.

Na terenie parku stykają się płyty tektoniczne - euroazjatycka i północnoamerykańska, dzięki czemu obserwowana jest tutaj wysoka aktywność sejsmiczną i wulkaniczną. Na powierzchni ziemi widoczne są liczne szczeliny, w tym największa - wąwóz Almannagjá.

Wodospady i gejzery Islandii

W niewielkiej odległości od Reykjaviku znajduje się najpiękniejszy wodospad Islandii - Gullfoss oraz czynny gejzer Strokkur. Wodospady można podziwiać również wzdłuż południowego wybrzeża wyspy. Do najsłynniejszych na tym obszarze zaliczyć trzeba Seljandfoss i Skógafoss. W Parku Narodowym Lodowca Langjökull znajdują się z kolei wodospady Hraunfossar i Barnafoss, utworzone z wody wypływającej do rzeki Hvítá spod pola lodowego. W miejscu tym znajduje się również największe w Europie gorące źródło geotermalne - Deildartunguhver.

Szczyty górskie i lodowce Islandii

Islandia jest krajem pokrytym w dużej części lodowcami, z których największy to lodowiec Langjökull. Zajmuje czwarte miejsce pod względem objętości wśród lodowców w Europie. Wyżłobiono w nim korytarze i boczne sale, które są otwarte dla zwiedzających.

Półwysep Reykjanes

Na półwyspie Reykjanes, w pobliżu pól geotermalnych Krísuvík, zlokalizowany jest punkt geotermalny Seltún. Ciekawostką są tutaj błotne doły Fumarole, z których wydobywa się cuchnący siarkowodór. W Gunnunhver atrakcję stanowią gorące źródła. Ważnym miejscem na półwyspie Reykjanes jest most zbudowany nad rozpadliną skalną, stanowiący symboliczną granicę pomiędzy Ameryką i Europą.
Na Islandii znajduje się także najsłynniejsze na świecie kąpielisko geotermalne - Bláa Lónið. Wypoczynek w tym miejscu w idealny sposób zwieńczy wycieczkę na daleką Islandię.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: