IRAN - DAWNA PERSJA W ZASIĘGU RĘKI

W SERCU IRANU

Iran to kraj o wielowiekowej historii, o której świadczą bezcenne zabytki. Warto je zobaczyć na własne oczy, wybierając niekonwencjonalny kierunek podróży.

Teheran - Iran w miniaturze
Stolicą Iranu jest Teheran, w którym można podziwiać wiele przepięknych zabytków architektonicznych, a także zwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie eksponowane są przedmioty znalezione w czasie wykopalisk archeologicznych na byłych terenach całej Persji. Zachwycające są przede wszystkim te, pochodzące z Persepolis. Wszystkie świadczą o przebogatej historii imperium perskiego. W Teheranie warto zobaczyć również pałac Golestan, wybudowany w XIX wieku, który niegdyś pełnił funkcję rezydencji królewskiej. 

W miejscu spoczynku wielkich poetów

W Szirazie pochowano dwóch słynnych średniowiecznych poetów - Hafiza i Sa’adiego. Mieszczą się tutaj ich mauzolea, otaczane wielką czcią przez mieszkańców. Ich poezja przetrwała kolejne stulecia. W Szirazie można złożyć wizytę w zabytkowej, tradycyjnej muzułmańskiej szkole wyższej - medresie i zrobić zakupy na bazarze Vakil, który został zbudowany w prawdziwym labiryncie zadaszonych korytarzy. Do miasta Sziraz prowadzi tzw. Brama Koranu. Zachwyt przyjezdnych budzą piękne kolorowe witraże w meczecie Nasir-ol-Molk (Różowy Meczet).

Persepolis - perła dawnej Persji

Starożytne miasto Persepolis było stolicą wielkich królów Persji. Zostało zbudowane około 2500 lat temu, a zachowane zabytki świadczą o dawnej świetności tamtejszych pałaców, sal audiencyjnych czy skarbca. Turyści przyjeżdżający do tej części Iranu zwykle zwiedzają nekropolię Naqsh-e Rostam oraz podziwiają wykute wysoko w skałach grobowce królów perskich.

W sercu Iranu

Dokładnie w środku Iranu leży jedno z najstarszych miast na świeciem - Jazd. Dla turystów otwarte są trasy wycieczkowe po wykopaliskach archeologicznych Pasargadów, z grobowcem Cyrusa II Wielkiego. Można tu również zobaczyć Świątynię Ognia, należącą do wyznawców zaratusztrianizmu czy tamtejszy meczet. Jednymi z najciekawszych zabytków miasta są dwie Wieże Milczenia i kompleks Amir Chakhmakh.

Najlepsze okazy islamskich zabytków w Isfahan

W trzecim co do wielkości mieście Iranu - Isfahanie przyjezdni mają szerokie pole manewru przy wyborze trasy zwiedzania. Znajduje się tutaj tak wiele zabytków kultury islamskiej, że nie trudno o zawrót głowy. Na trasie zwiedzania powinny znaleźć się: meczet Masjed-e Emām-e Khomeynī, plac Meidune Emam, pałac Ali Qapu, meczet dla kobiet Sheikh Loftollah, chrześcijański kościół Bank w dzielnicy ormiańskiej Jolfa oraz pałac Chehel Sotun.

Do niedawna Iran był krajem izolowanym. Dziś odradza się i otwiera na światową turystykę. Warto byłoby choć raz odwiedzić historyczne tereny przebogatej Persji i zobaczyć jej największe zabytki, które w dużej mierze mieszczą się na terenie Iranu.

Zwiedź Iran z LogosTour --> Wycieczki do Iranu

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: