ETIOPIA - STOLICA KAWY

ETIOPIA - STOLICA KAWY

"Wschód słońca najlepiej oblewać dobrą filiżanką kawy". Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś, pójdź do kuchni, wsyp do filiżanki zmielone ziarna swojej ulubionej kawy i zalej je gorącą wodą. Następnie wróć do czytania i zacznij odkrywać wszystkie tajemnice napoju, który trzymasz w ręku. Już ? Weź łyka i poczuj jak czarny płyn dotyka Twoich kubków smakowych. Na świecie codziennie miliony ludzi czuje się podobnie jak Ty w tym momencie.

Rocznie mieszkańcy ziemi wypijają 400 miliardów filiżanek kawy. Zaraz po ropie naftowej, jest to najbardziej wartościowy surowiec handlowy i uprawia się go w 70 krajach świata. Jednym z największych producentów kawy na świecie jest Etiopia. Dlaczego? Spokojnie zrób kolejnego łyka... Etiopia to kraj, z którego kawa się wywodzi i w którym od 1000 lat obrabia się ją w ten sam sposób! Mieszkańcy gorącej krainy zajmują się tu główniej uprawą krzaków kawowca, a pomimo to można spotkać je rosnące dziko w lesie.

Legenda głosi, że jako pierwsze spożyły jej kozy, które później radośnie skakały i wykazywały wiele energii. Reakcja kóz zaciekawiła jednego z Etiopczyków, więc nazrywał czerwonych owoców, zaczął z nimi eksperymentować i udało mu się stworzyć aromatyczną, płynną konsystencję. Nie wyglądała ona jednak jak ta, którą teraz pijesz.

Mówisz „kawa” i natychmiast wszyscy znikają? Początkowo kawa służyła głównie jako napój, po którego spożyciu zakonnicy mogli spędzać długie noce pogrążeni w modlitwach. Po pewnym czasie zwyczaj pijana kawy został rozprzestrzeniony i zyskiwał on przychylność coraz to nowszych społeczności. Teraz pijamy ją podczas spotkań rodzinnych, biznesowych i tych poznawczych.

W naszym kraju podaje się zazwyczaj kawę z cukrem, śmietanką lub mlekiem, nie są to jednak zwyczaje pochodzące z Etiopii. Mieszkańcy tamtych regionów wykształcili indywidualne zwyczaje picia i podawania tego napoju. Jednym z nich jest Bunna qela, czyli kawa prażona z masłem i solą, doprawiona dużą ilością przypraw takich jak kardamon, kmin, kurkuma czy kozieradka. Jest jednak zwyczaj, który łączy nas z Etiopczykami oraz wszystkimi społecznościami na świecie.

Na terenie Etiopii rosną głównie ziarna arabiki, które są najszlachetniejszym gatunkiem kawy. Ten rodzaj ziarna charakteryzuje się delikatnym smakiem, niekiedy posiada czekoladowe lub korzenne nuty. Na walory smakowe Twojego ulubionego napoju wpływa jednak wiele innych czynników. Jakich? Region uprawy, metoda obróbki, wysokość na której rośnie, sposób palenia czy sposób zaparzania. Kawa z tych regionów najczęściej obrabiana jest metodą suchą, która jest najbardziej naturalna i bezinwazyjna.

Owoce kawowca zbierane są ręcznie, po czym wysypuje się je na specjalnych słomianych matach i suszy przez kilka tygodni. Podczas tego procesu owoce należy raz na jakiś czas przewracać po to, by nie sfermentowały. Kiedy łupinki obeschną zaczyna się proces skubania i oddzielania ich od ziarna, a następnie segregowania i pakowania w worki. Następnie dostarcza się ją do palarni, a po wypaleniu trafia do sklepów. Esencja Etiopii zamknięta w czarnym ziarnie Kawa z Etiopii charakteryzuje się głębokim smakiem, posiada wiele cytrusowych czy czekoladowych nut, ma wysoką kwasowość i lekkie body.

Ciekawostką może być to, że ziarna rosnące w tym regionie po przygotowaniu najlepiej smakują na zimno. Niektórzy twierdzą, że smak i aromat tego naparu jest tak dziki i egzotyczny, jak ziemia z którego wyrasta. Spróbujesz? Sprawdź wyprawy Etiopia przygotowane przez nasze biuro, które pozwola poznac więcej tajemnic tego miejsca i kawy.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: