ARMENIA – PODRÓŻ NA ZAKAUKAZIE

ARMENIA

Podróż na Zakaukazie nie może obyć się bez choćby krótkiej wizyty w tym fascynującym kraju. Oto kilka miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić podróżując przez Armenię.

Choć Armenia cieszy się mniejszym powodzeniem wśród turystów niż sąsiadujące z nią Gruzja i Azerbejdżan, to kraj ten może pochwalić się równie pięknymi zabytkami i widokami co jego sąsiedzi. Podróż na Zakaukazie nie może obyć się bez choćby krótkiej wizyty w tym fascynującym kraju. Oto kilka miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić podróżując przez Armenię.

Klasztor Geghard

Ta niezwykła świątynia to jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury ormiańskiej. Cały kompleks pochodzi z IV wieku i został założony przez Grzegorza Oświeciciela, założyciela i patrona Kościoła ormiańskiego, w miejscu gdzie ze ściany jaskini wypływało święte źródło. Najstarsza jego część została wykuta w skale. Główna kaplica została natomiast wzniesiona w 1215 roku. Nazwa Geghardavank oznacza „Świątynię Włóczni” – według legendy, w klasztorze miała być przechowywana włócznia, którą przebito ciało Jezusa Chrystusa. Dziś włócznię te można oglądać w innym ormiańskim mieście – Echmiazinie. Malownicze położenie kościoła, jego wspaniała architektura oraz podniosła atmosfera tego miejsca, które jest ważnym ośrodkiem kultu Kościoła ormiańskiego sprawiają, że warto je odwiedzić.

Świątynia Garni

Świątynia wzniesiona ku czci Mitry – boga słońca, jest ostatnią klasycystyczną budowlą jaką dziś można zobaczyć w Armenii. Kiedy w IV wieku kraj przeszedł konwersję na chrześcijaństwo, stała się letnią rezydencją siostry króla Tridatesa II. Oryginalna budowla nie przetrwała trzęsienia ziemi w 1697 roku. W latach 70. XX wieku udało się ją jednak zrekonstruować z użyciem oryginalnego surowca. Dzięki temu dziś podróżniczy mogą podziwiać ten wspaniały symbol Armenii z czasów pre-chrześcijańskich.

Fabryka brandy Ararat

Choć na zachodzie częściej słyszy się o winach z tego regionu, Armenia szczyci się także innym trunkiem – brandy. Podczas wizyty w Erywaniu warto odwiedzić fabrykę brandy Ararat i dowiedzieć się więcej na temat lokalnego specjału. Wytwarza się go tu od 1887 roku, według tradycyjnej metody z białych winogron. Sekret brandy Ararat leży w słonecznej pogodzie, dużej wysokości nad poziomem morza, suchym klimacie, rodzimych szczepach winogron i wodzie z ormiańskich źródeł. Podczas wizyty w fabryce można dowiedzieć się więcej na temat procesu produkcji brandy oraz bogatej historii tego trunku.

Katedra Zwartnoc

Znajdujące się w Zwartnocu stanowisko archeologiczne to obowiązkowy punkt każdej podroży do Armenii. Katedra, której pozostałości można tu dziś zobaczyć, została wzniesiona w VII wieku przez katolikosa Nersesa III Budowniczego. Do jej budowy wykorzystano miejscowy kamień wulkaniczny w kolorze różowym. Monumentalna konstrukcja o trzech kondygnacjach nie przetrwała trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Armenię w 930 roku. Zamiast podjąć próbę jej odbudowania, zaczęto wykorzystywać jej pozostałości jako materiał budowlany. Prace wykopaliskowe rozpoczęto w 1893 roku i okazało się, że pod gruzami zachowały się liczne detale rzeźbiarskie. W 1937 roku teren wykopaliska zamieniano na muzeum, w którym można podziwiać wyjątkowy kunszt rzemieślników pracujących przy budowie katedry.


Zwiedzaj Zakaukazie z LogosTour

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: