4 MIASTA IRANU, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

MIASTA IRANU

Świat z tysiąca i jednej baśni, potęga perskiego imperium i lśniące niczym drogocenne klejnoty meczety - tak można opisać Iran...

Świat z tysiąca i jednej baśni, potęga perskiego imperium i lśniące niczym drogocenne klejnoty meczety - tak można opisać Iran. Misternie zdobione ściany świątyń przykuwają wzrok, słynne puszyste dywany wręcz proszą o dotknięcie, a aromatyczne przyprawy zachęcają do zrobienia zakupów.
Co ważne, mieszkańcy jednego z najstarszych państw na świecie są niezwykle przyjaźni, a kuchnia - smakowita. Koniecznie uwzględnij go w swoich podróżniczych planach.

Jakie miasta warto odwiedzić?

Persepolis - ostatnie ślady perskiego imperium. Wyjechać do Iranu i nie zobaczyć Persepolis, to jak zwiedzić Paryż i nie zobaczyć wieży Eiffla.
Te monumentalne pozostałości starożytnej Persji zachwycają do dzisiaj rozmachem i szczegółowością wykonania.
Zwróć szczególną uwagę na grobowce perskich królów, które na pewno znasz z podręczników historii: Dariusza I, Cyrusa czy Kserksesa. Doskonale zachowane ruiny pałaców i Sali tronowych zachwycą Cię wspaniałymi płaskorzeźbami.
Dobry przewodnik uzupełni Twoją podróż o interesujące informacje, które sprawią, że zaczniesz wprost chłonąć wzrokiem pozostałości budynków sprzed 2500 lat. Isfahan - największe skupisko islamskich zabytków w Iranie Isfahan to miasto zachwycające na każdym kroku - w cieniu ogromnych meczetów kryją się mniejsze, równie bogato zdobione świątynie lub klimatyczne herbaciarnie.
Spacer po ogromnym placu Naqsh-e Jahan i odwiedziny w zdobionym delikatnymi mozaikami Masjed-e Emam to niezapomniane przeżycie.

Warto również zobaczyć unikatowy meczet tylko dla kobiet - Sheikh Loftollah, który ponad 400 lat temu wybudował ówczesny władca dla swojego haremu.
Koniecznie znajdź czas na rozmowę z twórcami misternych dywanów, kobierców i kilimów, którzy chętnie dzielą się ciekawostkami o swojej pracy i opowiadają o tradycjach związanych z tym zawodem.
Po pamiątki wybierz się na bazar Qeysarieh, gdzie będziesz mógł przebierać w delikatnych przedmiotach wykonanych z mosiądzu i drewna, puzderkach ozdobionych mozaikami czy perskich miniaturach.
Yazd - miejsce, w którym płonie święty ogień Bywa nazywane „glinianym miastem”, co dość dobrze oddaje jego wygląd.
Większość domów i murów starówki Yazd jest wykonane właśnie z gliny. Dookoła rozrasta się już nowoczesne miasto pozostające w kontraście ze starożytnymi budowlami.
Szczególnie warta uwagi jest Świątynia Ognia, czyli święte miejsce zoroastrian. Od ponad 1600 lat nieprzerwanie płonie w niej ogień pilnowany przez kapłanów.
Innym ciekawym (i budzącym dreszcze) zabytkiem tego miasta są tzw. wieże milczenia, gdzie wyznawcy tej religii porzucali ciała swoich zmarłych.

Shiraz - miasto poetów, ogrodów i słowików
To właśnie w Shiraz masz okazję odwiedzić otaczane kultem mauzoleum średniowiecznego poety Hafiza, którego działa do dzisiaj zajmują szczególne miejsce w sercach Irańczyków. Choć miasto słynie ze wspaniałych ogrodów, to największe wrażenie robi ozdobiony tysiącami różnokolorowych witraży meczet Nasir-ol Molk. Jego wnętrze przypomina bajkowy kalejdoskop mieniący się wszystkimi odcieniami różu, czerwieni, błękitu i złota.
Podróż do tych miast zapewnia wspaniałe wspomnienia Przekonasz się, że nawet będąc w domu, myślami wciąż będziesz błądził po magicznych uliczkach Isfahanu i meczetach Shiraz.

Dowiedź się więcej pod adresem https://logostour.pl/kraje/iran

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: