WYCIECZKA NA MAJÓWKĘ 2022 - ODKRYJ EGIPT I LEGENDARNE MIASTO PAŁACÓW LUKSOR!

WYCIECZKA NA MAJÓWKĘ 2022 - ODKRYJ EGIPT I LEGENDARNE MIASTO PAŁACÓW LUKSOR!

Egipt niezmiennie od lat rozgrzewa serca turystów z całego świata, którzy pragną nie tylko odpoczywać w pięknych okolicznościach przyrody, ale także zasmakować historii i kultury starożytnej cywilizacji. W północnej Afryce nie brakuje miejsc, w których na każdym kroku można podążać ścieżkami faraonów. Jednym z nich jest Luksor - miasto pałaców i świątyń. Warto uwzględnić ten punkt, planując swój majówkowy wyjazd w 2022 roku. Dlaczego? Podpowiadamy!

LUKSOR - TU BIŁO SERCE STAROŻYTNEGO EGIPTU

Luksor to miasto położone w południowej części Egiptu, nad prawym brzegiem Nilu. Dokładnie w tym samym miejscu kilka tysięcy lat temu znajdowały się Teby -  stolica faraonów u szczytu ich potęgi - od XVI do XI wieku przed naszą erą. Większość pałaców i świątyń zachowało się w idealnym stanie, dzięki czemu Luksor można z powodzeniem nazwać jednym z największych muzeów na świeżym powietrzu, które dane jest odwiedzać podróżnikom z całego świata. Nietrudno zachwycić się miastem, w którym czas jakby się zatrzymał.
 
Historyczne budowle i posągi, które do tej pory mogłeś oglądać jedynie na kartkach podręczników szkolnych, robią piorunujące wrażenie nawet na turystach, którzy w swojej “karierze” zdążyli zobaczyć już niejeden cud świata. Skalę i majestatyczność starożytnych pałaców i świątyń można dostrzec w pełnej okazałości jedynie na żywo, kiedy z każdej strony otaczają nas dawne posiadłości najważniejszych władców egipskiej cywilizacji. Aż trudno uwierzyć, że potrafili oni stworzyć tak imponujący krajobraz bez użycia technologii, które w nowoczesnym świecie bierzemy za pewnik. Nie dziwi więc fakt, że Luksor znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na której widnieje od 1979 roku.

LUKSOR TO TAKŻE BOGACTWO PAŁACÓW I ŚWIĄTYŃ

Mówisz Luksor, myślisz pałace i świątynie. Nie znajdziesz drugiego takiego miasta na całym globie, które mogłoby się pochwalić takim bogactwem świątyń, pomników i grobowców pamiętających czasy antyczne. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, czy jednak nie są to Twoje klimaty - możesz być pewien, że Luksor to punkt obowiązkowy podczas wyjazdu do Egiptu na majówkę 2022. Na terenie dawnych Teb po prostu nie można się nudzić, a zwiedzenie każdego ważnego punktu na mapie miasta dostarcza niezapomnianych wrażeń, których nie można kupić za żadne pieniądze.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE LUKSORU

Historia Luksoru sięga kilku tysięcy lat i na ich przestrzeni powstały w tym miejscu -  po obydwu stronach Nilu - monumentalne, zapierające dech w piersiach świątynie.  Wschodnia część miasta to kompleksy modlitewne Karnaku i Narodzin Amona, natomiast po zachodniej stronie masz okazję do odkrycia kolejnych perełek kultury antycznej - w tym m.in. świątynię Hatszepsut, Dolinę Królów i pozostałości po świątyni Amenhotepa III. Obie strony Luksoru oddziela Nil, który zarówno kiedyś, jak i teraz, stanowi serce afrykańskiego świata. Zastanawiasz się, jakie punkty trzeba zobaczyć, zwiedzając dawną stolicę władców Egiptu? Przygotowaliśmy krótki przewodnik.

WSCHODNI BRZEG LUKSORU

Jedną z największych atrakcji na wschodnim brzegu Luksoru jest Świątynia Luksorska, którą możesz kojarzyć również jako Świątynię Narodzin Amona. Została wniesiona w 1400 r. p.n.e przez Amenhotepa III, ale w kolejnych latach Tutanchamon i Horemheb postanowili nieco zwiększyć jej “prestiż” i ją rozbudować. Swój ostateczny kształt zawdzięcza jednak Ramzesowi II, który dobudował do niej dziedziniec otoczony podwójną kolumnadą oraz wielki pylon z obeliskiem i kolosami. Na samym początku swojego istnienia była poświęcona triadzie tebańskiej - trzem egipskim bogom: Amonowi, Mut i Chonsu. Ponadto Egipcjanie na jej ścianach skrzętnie dokumentowali również najważniejsze wydarzenia z życia. Co ciekawe, w czasach chrześcijańskich jedna z sal została przekształcona w kościół, natomiast od strony północno-wschodniej do dziś wznosi się meczet zbudowany po wprowadzeniu islamu do Egiptu.
 
Kolejnym obowiązkowym przystankiem podczas wycieczki po wschodnim brzegu Luksoru jest Świątynia Karnak, a właściwie cały kompleks świątynny, który obfituje w wiele pałaców, kaplic i innych obiektów, których wygląd niestety odbiega od oryginalnego. To jednak nie przeszkadza w tym, aby na własne oczy przekonać się o luksusach i przepychu, który towarzyszył mieszkańcom Teb na co dzień. Kompleks służył jako główne miejsce kultu boga Amona i składał się z czterech części - okręgu Amona-Ra, okręgu Mut, okręgu Montu i świątyni Amenhotepa IV. Czym wyróżnia się na tle innych budowli w Luksorze? Z pewnością nie bez wpływu na jego charakter miał fakt, że do  budowy kompleksu przyczyniło się ok. 30 (!) faraonów. Możemy się tylko domyślać, że każdy z nich miał na niego nieco inną wizję architektoniczną.
 
Absolutnym “must see” na trasie wycieczki po mieście jest Muzeum Luksorskie, które dumnie dzierży tytuł jednego z najpopularniejszych w całym Egipcie. To dwukondygnacyjny budynek, w którym umieszczone są artefakty przedstawiające historię kraju na przełomie 4 tysięcy lat - od czasów Starego Państwa aż po okres Mameluków. Wśród pamiątek po starożytnej cywilizacji można znaleźć m.in. dobrze zachowaną rzeźbę z wapienia przedstawiajacą Totmesa III, czy elementy grobowców – w tym te, pochodzące ze słynnego grobu Tutanchamona.

First Image

ZACHODNI BRZEG LUKSORU

Po zachodniej stronie Nilu też nie brakuje atrakcji, które warto zobaczyć choćby raz w życiu. Do tej kategorii można z pewnością zaliczyć Świątynię Hatszepsut - jedyną w swoim rodzaju budowlę  u stóp stromego urwiska skalnego. Jej istnienie  zawdzięczamy jednej z władczyń starożytnego Egiptu, która nosiła tytuł faraona - Hatszepsut, bo to właśnie na jaj cześć nazwano ten obiekt jej imieniem.. Został on stworzony z myślą o bogu słońca Amonie-Ra. Tworzy go trzypiętrowa konstrukcja ozdobiona licznymi kolumnami. W jgo wnętrzu można podziwiać liczne kaplice, sanktuarium czy dziedziniec na górnym tarasie. Świątynne posągi zostały rozproszone po najsłynniejszych muzeach na całym świecie. Zasiliły one zbiory m.in. British Museum w Londynie.
 
Dolina Królów to kolejny z zabytków, którego nie można pominąć planując wycieczkę do Luksoru. To właśnie tu przez okres około 500 lat składano do grobu najznamienitszych przywódców kraju. W Dolinie Królów znajdziesz 63 grobowce, w których spoczywają szczątki m.in.  Ramzesa III, Tutanchamona, Merenptah czy Ramzesa IX. Sama wartość historyczna to nie wszystko - starożytni Egipcjanie zadbali o “otoczkę wizualną”. Wnętrze kompleksu jest dość skromne jak na ich możliwości, jednak  przykłady sztuki hieroglificznej oraz płaskorzeźby przedstawiające losy zmarłych królów zdecydowanie budzą zachwyt
 
Zwiedzając Luksor nie można przejść obojętnie obok jednego z najbardziej imponujących symboli zachodniego brzegu, czyli Kolosów Memnona. Dwa potężne posągi górujące nad miastem mierzą ok. 18 metrów wysokości i przedstawiają postać faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii. W dawnych Tebach pełniły funkcję ochrony wejścia do świątyni grobowej Amenhotepa, gdzie faraon był czczony jako bóg przed i po śmierci. Najprawdopodobniej sama świątynia została zniszczona  wskutek trzęsienia ziemi, a  pozostały po niej tylko dwa samotne kolosy, które przez wielu uważane są za przykład sztuki nowego Egiptu.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: