WYCIECZKA DO MONGOLII – POŁĄCZENIE STAROŻYTNEJ KULTURY I OJCZYZNY CZYNGIS-CHANA

WYCIECZKA DO MONGOLII – POŁĄCZENIE STAROŻYTNEJ KULTURY I OJCZYZNY CZYNGIS-CHANA

Podczas gdy otaczający nas świat mknie, a nasze środowisko szybko się zmienia, Mongolia jest uważana za jedno z niewielu miejsc turystycznych, które może zaoferować podróżnym piękne, dziewicze krajobrazy, starożytne zwyczaje i tradycje pielęgnowane od wieków. 
 
Wycieczka do Mongolii to niekończące się stepy, góry, krystalicznie czyste jeziora i rzeki zapewniające atrakcje podróżnikom zainteresowanym odkrywaniem kultury koczowniczej. To właśnie pustynia Gobi, jezioro Khovsgol i Khangai, pasma górskie Khentii są zapierającymi dech w piersiach cudami natury.
 
Mongolia to ogromny kraj śródlądowy położony w Azji Północno-Wschodniej pomiędzy Chinami na południu, a Rosją na północy. Jego powierzchnia wynosi 1564,116 km2, co czyni go 18 co do wielkości krajem na świecie a drugim co do wielkości krajem na świecie bez dostępu do morza. Ponadto Mongolia ma jedną z najniższych średnich gęstości zaludnienia ze wszystkich krajów na świecie - 2 osoby na km2. Kraj ten położony jest na stosunkowo dużej wysokości, w szczególności Płaskowyż Mongolski położony jest na wysokości od 900 do 1500 metrów nad poziomem morza. Ze względu na dość trudne warunki pogodowe i położenie geograficzne, obszar ten zdominowany jest przez kulturę hodowli zwierząt, a uprawa roślin jest słabo rozwinięta. To właśnie dlatego hodowla zwierząt gospodarskich, takich jak owce, kozy, konie, krowy i wielbłądy, jest jednym z głównych filarów gospodarki Mongolii.

POGODA W MONGOLII

Mongolia to niezwykle słoneczny kraj, który cieszy się aż 250 słonecznymi dniami w roku. Średnia temperatura latem  wynosi około +20°C, natomiast zimą -26°C. Kraj położony jest w klimacie kontynentalnym, przez co lata są tu ciepłe a zimy wyjątkowo mroźne. Zimowe noce wskazują temperaturę na poziomie -40°C, a najniższa odnotowana temperatura wskazywała aż -55°C.  Letnie temperatury sięgają nawet + 40°C na pustyni Gobi i + 33°C w Ułan Bator. Stolica Mongolii - Ułan Bator, jest oficjalnie najzimniejszą stolicą świata.

First Image

GÓRY, RZEKI, JEZIORA I PUSTYNIA W MONGOLII

Kraj ten kształtują rozległe obszary wysokich gór, lasów, stepów i pustyni Gobi. Co więcej, około 3/4 powierzchni Mongolii to pastwiska, na których żyją ogromne stada wypasanych zwierząt. Pozostały obszar jest mniej więcej równo podzielony między lasy i jałowe pustynie, a jedynie niewielki ułamek ziemi przeznaczony jest pod uprawy.
 
 • góry w Mongolii
  W Mongolii znajdują się trzy główne łańcuchy górskie: mongolski Ałtaj, góry Khangai i góry Khentii.  Najwyższy szczyt kraju to Khuiten Peak (Chujten orgil), który mierzy 4,374 m n.p.m. Mongolia jest jednym z najwyżej położonych krajów na świecie,  ze średnią wysokością 1580 metrów nad poziomem morza. 

 • rzeki i jeziora
  W Mongolii można wskazać 3811 rzek i strumieni o łącznej długości 67 000 km, ponad 3500 jezior, około 7 000 źródeł, ponad 190 lodowców, ponad 250 źródeł mineralnych i 139 wód gruntowych. 
  Najdłuższą rzeką Mongolii jest rzeka Orkhon licząca 1124 km. Największym lodowcem - Potanin w Altai Tavan Bogd, który ma około 20 km długości. Największym jeziorem jest jezioro Uvs (3350 km²), a najgłębszym Khuvsgul (238 m).

 • pustynia Gobi 
  Pustynia Gobi to siedlisko zwierząt i wyjątkowe krajobrazy. Obszar pustynny jest często utożsamiany z jałowym miejscem pozbawionym życia. W rzeczywistości większa część pustyni Gobi to kraina stepów, piasków, gór, bogata w przyrodę, a także dom wielu zwierząt. Mongolska pustynia Gobi to największe na świecie skupisko skamielin dinozaurów. 

UŁAN BATOR – STOLICA MONGOLII

Przez lata miasto Ułan Bator nosiło nazwy Nomiin Khuree, Da Khuree i Niislel Khuree.
 
W 1639 roku Zanabazar - syn Tusheta Khana Gombodorja, został wybrany na duchowego przywódcę Chalkhy i otrzymał tytuł świętego. Wtedy też zbudował swój pałac Shireet Tsagaan Nuur nad brzegiem rzeki Tuul, a miejsce to dało początek miastu Ułan Bator.
 
Obecnie ponad połowa ludności Mongolii mieszka w mieście Ułan Bator. W statystykach za 2017 rok w stolicy kraju mieszka 46% populacji. Ponadto miasto położone jest na wysokości 1351 m n.p.m., co czyni go najzimniejszą stolicą świata. 

KIM SĄ MONGOŁOWIE?

Według legendy mongolscy przodkowie to niebieski wilk i piękny jeleń, który osiedlił się na terytorium obecnej Mongolii. Plemiona mongolskie już od czasów starożytnych zamieszkiwały tereny od Wielkiego Muru Chińskiego, po jezioro Bajkał. Mongołów mieszkających wzdłuż granicy z Chinami nazywano Białymi Tatarami, a tych mieszkających na północny Czarnymi Tatarami. 
 
W szczytowym okresie Mongołowie zbudowali imperium mongolskie w XIII wieku. Obecnie niektórzy Mongołowie żyją również jako mniejszości w Rosji, Chinach i Afganistanie.

MONGOLSKI KASZMIR

Koza mongolska niezwykle dobrze dostosowuje się do surowego klimatu kraju, dzięki czemu daje najwyższej jakości kaszmir. Włos ochronny kozy mongolskiej, z którego wytwarza się kaszmir, jest długi i sztywny, dzięki czemu utrzymuje ciepło nawet w mroźną pogodę. Mongolia produkuje 30% światowych zasobów kaszmiru, czyli około 14 000 ton rocznie.
 
Kaszmir mongolski składa się z czterech głównych, naturalnych kolorów: białego, beżowego, szarego i brązowego. Każdy kolor ma swoje specyficzne cechy i pochodzi z różnych części tego rozległego kraju.
Włókna kaszmirowe w jasnych kolorach są używane w ponad 60% tkanin kaszmirowych ze względu na ich dobrą jakość barwienia. Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne, kaszmir mongolski uważany jest za szczególnie delikatny, lekki, ciepły i miękki.

JAK WYGLĄDA TRADYCYJNA MONGOLSKA JURTA?

Przez tysiące lat pasterze mongolscy wędrowali po kraju z sezonu na sezon, zmieniając miejsce wypasu zwierząt, a tym samym i swojego zamieszkania. Wraz z koczowniczym stylem życia, przemieszczaniem się i hodowlą zwierząt, pasterze musieli mieć dom, który będzie podróżował razem z nimi. Te potrzeby zaczęła spełniać tradycyjna mongolska Jutra. Jest to okrągła konstrukcja składająca się z łatwych do zdemontowania ścian, słupków i okrągłego sufitu pokrytego płótnem i filcem, spiętych linami. Jutra została zaprojektowana tak, aby była wystarczająco lekka do przenoszenia, elastyczna, aby można było ją składać, pakować i montować, a także wytrzymała. Przez wiele stuleci konstrukcja jurty była modyfikowana, by dojść do perfekcji. Obecnie dzięki aerodynamicznej strukturze jest ona w stanie wytrzymać gwałtowne wiosenne wiatry o prędkości do 18–20 m/s. Można ją zdemontować w pół godziny i złożyć w ciągu godziny przez 2-3 osoby dorosłe.

Choć jest wiele odmian jutr, najpopularniejsza jest jutra pięciościenna. Składa się z pięciu segmentów postawionych na bazie okręgu, drzwi, okrągłego sufitu (toono), dwóch kolumn utrzymujących toono (nagana) i 88 długich słupów łączących kraty ścienne i toono (Uni). Na tej konstrukcji umieszcza się od trzech do czterech warstw filcu, tradycyjnie wykonanego z owczej wełny i zewnętrznej warstwy wodoodpornego płótna. Drewniane konstrukcje są pomalowane i udekorowane tradycyjnymi mongolskimi zdobieniami. Te mongolskie tradycyjne mieszkanie i związane z nim zwyczaje zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

PARKI NARODOWE W MONGOLII

1. Dolina Orkhon
Krajobraz kulturowy Doliny Orkhon o powierzchni 121 967 hektarów obejmuje rozległy obszar pastwisk po obu brzegach rzeki Orkhon. Leży w środkowej części Mongolii - 360 km na południowy zachód od stolicy Ułan Bator i została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku, ze względu na liczne pozostałości archeologiczne. Miejsce to obejmuje również Karakorum, XIII- i XIV-wieczną stolicę rozległego imperium Czyngis-chana i Erdene Zuu - najwcześniejszy mongolski klasztor buddyjski.
 
2. Park Narodowy Gorkhi-Terelj
Większość parku jest niezagospodarowana i trudno dostępna. Obszar parku z masywnymi formacjami skalnymi położonymi wśród malowniczych dolin i wzgórz z krętą rzeką i gajami drzew jest bardzo imponujący. Turyści mogą spacerować po łąkach pokrytych pięknymi dzikimi kwiatami, podziwiać fascynujące formacje skalne i wędrować wzdłuż zalesionych brzegów górskiego potoku. W parku znajduje się również klasztor buddyjski, który jest otwarty dla zwiedzających. 
 
3. Park Narodowy Ałtai Tavan Bogd
Altai Tavan Bogd znajduje się na zachodnim skraju gór Ałtaj, rozciągających się z północy na południe. Najwyższym punktem Mongolii jest szczyt Khuiten - 4374 m n.p.m. Co ciekawe, około 96% lodowców Mongolii znajduje się w górach Mongol Ałtaj. Park jest domem dla lampartów, wydr, owciec argali, koziorożców i jeleni. Liczne rzeźby naskalne znalezione na terenie parku ilustrują rozwój kultury w Mongolii na przestrzeni 12 000 lat. Najwcześniejsze petroglify przedstawiają okres od 11 000 do 6 000 lat p.n.e. kiedy obszar był częściowo zalesiony, a dolina była siedliskiem myśliwych. Późniejsze petroglify pokazują przejście do pasterstwa jako dominującego sposobu życia. Najnowsze petroglify obrazują przejście do koczowniczego trybu życia we wczesnym I tysiącleciu p.n.e.. 
 
4. Park Narodowy Khustain Nuruu
Teren parku rozciąga się przez góry Khentii i obejmuje zachodnią krawędź stepu mongolskiego na granicy Altanbulag, Argalant i Bayankhangai w prowincji Tov. Obejmuje obszar 50 600 ha, na którym występuje 44 gatunki ssaków, w tym wapiti ałtajskie, gazele mongolskie, sarny, dziki, dzikie owce, koziorożce, świstaki mongolskie, wilki szare, rysie euroazjatyckie, koty Pallas i wiele innych. Rząd mongolski ogłosił Park Narodowy Khustain Nuruu jako obszar szczególnie chroniony w 1993 roku, a w 2002 roku program UNESCO „Człowiek i biosfera” nadał Khustain Nuruu certyfikat członkostwa światowej sieci rezerwatów biosfery. 
 
5. Park Narodowy Gurvansaikhan Gobi 
Wreszcie piękne miejsce z wyjątkowymi krajobrazami na pustyni Gobi w południowej Mongolii. Park powstał w 1993 roku, a do obecnych rozmiarów powiększył się w 2000 roku. Zajmujący prawie 27 000 km2 park jest największym parkiem narodowym w Mongolii, rozciągającym się na 380 km ze wschodu na zachód i 80 km z północy na południe.
Park leży na północnym skraju pustyni Gobi. Wyższe wzniesienia obejmują obszary stepowe i osiągają wysokość do 2600 metrów nad poziomem morza. W parku można znaleźć wiele rzadkich roślin i zwierząt, w tym lamparta śnieżnego i wielbłąda Gobi.

MONGOLIA – WALUTA

Oficjalna nazwa waluty mongolskiej to Tugrik mongolski, w skrócie MNT o symbolu ₮, który można zobaczyć w większości sklepów i restauracji w Mongolii. 
 
W Mongolii ludzie używają banknotów, ale nie używają monet. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000 i 20000 tugrików jednak z powodu inflacji, banknoty poniżej 100 tugrików (1, 5, 10, 20, 50) są rzadko używane, szczególnie jeden i pięć tugrików, które przestają być używane. 
 
Na banknotach są portrety 2 osób. Jednym z nich jest Czyngis-chan - cesarz Wielkiego Imperium Mongolskiego, a drugim Sukhbaatar Damdin - założyciel Mongolskiej Partii Ludowej i przywódca mongolskiej armii partyzanckiej podczas rewolucji mongolskiej w 1921 roku.
 
Wypłata tugrika w Mongolii jest łatwa i wygodna. Na lotnisku są kantory wymiany walut, choć mogą one pobierać wyższe opłaty niż banki. Dlatego zaleca się wymianę niewielkich pieniędzy na lotnisku, a po przybyciu do centrum miasta wymianę większej ilości pieniędzy po korzystniejszym kursie. 
 
Karty Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane. Dobrze jest zabrać do Mongolii kartę debetową lub kredytową. Bankomaty są łatwe do odnalezienia w Ułan Bator i centrach prowincji, to tu możesz łatwo wypłacić mongolski tugrik z bankomatu. W zależności od polityki banku korzystanie z karty kredytowej w obcym kraju może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

CO POWINIENEM SPAKOWAĆ NA PODRÓŻ DO MONGOLII?

Nawet jeśli podróżujesz latem, bądź przygotowany na nagłą zmianę temperatury. Noce mogą być chłodne z powodu temperatury panującej na stepach i górach. Najlepiej, aby ubranie składało się z warstw, które można nakładać na siebie w zależności od temperatury.
 
Podczas wycieczki do Mongolii zaleca się wziąć ze sobą następujące przedmioty: 
 • buty sportowe/trekkingowe i sandały,
 • ciepłe skarpetki,
 • bieliznę terminczną,
 • ciepłą bluzę, 
 • kurtkę wiatrówkę (wodoodporną/oddychającą)
 • kurtkę przeciwdeszczową lub płaszcz przeciwdeszczowy,
 • plecak, 
 • krem z filtrem UV i balsam do ust,
 • kapelusz przeciwsłoneczny i okulary przeciwsłoneczne (60-100% UV)
 • środek odstraszający owady, 
 • paszport, 
 • dokument ubezpieczenia podróżnego, 
 • gotówkę do wymiany, 
 • lornetkę do oglądania przyrody,
 • aparat do robienia zdjęć z podróży.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: