MARIAŃSKIE ŁAŹNIE
Przejeżdżając przez Mariańskie Łaźnie, masz wrażenie, że przeniosłeś się w czasie do początków XX wieku. Wspaniałe budynki Spa przeplatają się z zielonymi parkami, w których goście uzdrowiska siadają z zadowoleniem, popijając wodę ze słynnych miejskich źródeł.
200 lat temu nie było tu nic oprócz niedostępnego lasu i bulgoczących bagien. Jednak gdy lekarz z pobliskiego klasztoru w Teplej - Johann Josef Nehr, udowodnił zdrowotne działanie tutejszych źródeł, uzdrowisko szybko zyskało sławę. W ciągu kilku lat odwiedziły je takie osobistości jak Chopin, Strauss, Goethe, Kafka, Freud, Kipling, Edison, Twain i król Wielkiej Brytanii Edward VII.
W okolicy znajduje się około 160 źródeł, a w samych Mariańskich Łaźniach jest ich ponad 50. Wody źródlane są wykorzystywane do skutecznego leczenia chorób nerek i dróg moczowych, nerwów i układu pokarmowego, a także problemów skórnych, zaburzenia układu oddechowego i motorycznego. W większości obiektów uzdrowiskowych można doświadczyć prawdziwego relaksu w postaci wyjątkowych zabiegów wellness, które doskonale odprężą ciało i umysł. Najbardziej charakterystyczną cechą Mariańskich Łaźni są wspaniałe parki, dzięki którym jest to jedno z najpiękniejszych miast ogrodniczych w Europie.
KARLOWE WARY
Uzdrowiskowa elegancja, imponujące kolumnady, ekskluzywne budynki i wspaniały układ w sercu zalesionej doliny. Karlowe Wary to światowej sławy miasto zachodnio-czeskiego trójkąta uzdrowiskowego, w którym leczyły się gwiazdy europejskiego życia artystycznego i kulturalnego, jest dziś drugim najczęściej odwiedzanym miejscem w Czechach. Dzięki swojej wyjątkowej architekturze jest to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w Europie. Miasto znane jest z również z międzynarodowego festiwalu filmowego, który organizowany jest od 1946 roku.
Legenda głosi, że Karlowe Wary zostały założone przez króla Karola IV w XIV wieku. Prawdopodobnie, władca odkrył tu wyjątkowe źródło podczas polowania na jelenie. Od tamtego czasu rozwinęło się tu uzdrowisko będące synonimem uroku i pozycji społecznej. Uzdrowisko gościło takie postaci jak Goethe, Beethoven, Gogol, Paganini, Casanova i Mozart, a także dziesiątki głów państw.