WYCIECZKA DO CZECH – BOGACTWO SKARBÓW PRZYRODY I KULTURY W SERCU EUROPY

WYCIECZKA DO CZECH – BOGACTWO SKARBÓW PRZYRODY I KULTURY W SERCU EUROPY

Nasz południowo-zachodni sąsiad i ojczyzna legendarnego Czecha. To tutaj możesz odkryć dziedzictwo historyczne Republiki Czeskiej, na które składają się wspaniałe zamki, piękne pałace i zabytki UNESCO, a także podarować sobie pobyt w uzdrowiskach. Wybierając się na wycieczkę do Czech, nie możesz zapomnieć o klasztorach, górach i parkach narodowych, które oszałamiają swą pięknością.

First Image

WEEKEND W PRADZE – IDEALNE MIEJSCE NA WEEKENDOWE ZWIEDZANIE

Praga to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Europy Środkowej. Stolica kraju łączy w sobie zabytki, zachwycającą architekturę, a także rozległe ogrody i parki. Zobacz gotyckie klasztory, posłuchaj koncertów muzyki klasycznej w jednej z barokowych katedr lub zrelaksuj się w pięknych renesansowych ogrodach. 
 
Jeśli chcesz poznać tętniące życiem serce Pragi, koniecznie udaj się na Stare Miasto, z najlepiej zachowanym zegarem astronomicznym. Praski zegar astronomiczny zwany inaczej jako praski Orloj znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego, a skonstruowany został w 1410 roku.
 
Most Karola wznoszący się nad Wełtawą o wschodzie słońca jest chyba najbardziej romantycznym miejscem w mieście. Ponadto jest to najstarszy most w Pradze. Został zbudowany w miejsce uszkodzonego przez powodzie w 1342 roku mostu Judyty. Początkowo, most ten nazywany był Kamiennym lub Praskim, a jego budowa rozpoczęła się w 1357 roku za czasów panowania cesarza Karola IV i została ukończona w 1402 roku. W latach 1683-1928 stworzono 30 rzeźb świętych, którymi udekorowano most. Dopiero w 1870 roku most został nazwany Mostem Karola. 
 
Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha – gotycka katedra i duchowy symbol państwa czeskiego. Budowę tej okazałej i majestatycznej katedry rozpoczęto w 1344 roku na miejscu pierwotnej rotundy romańskiej. Budowa trwała prawie 600 lat i została ostatecznie ukończona w 1929 roku.
 
Zamek Praski znany również jako Zamek na Hradczanach. Jego budowę rozpoczęto w IX wieku, niemniej jednak rozbudowa zamku przypada dopiero na przełom XII i XIII wieku. Wiele lat z historii zamku przypada na okres zapomnienia twierdzy i jej stopniowego niszczenia, aż do XIV wieku, kiedy to zamek na Hradczanach powoli zaczął odzyskiwać swój dawny blask, stając się siedzibą czeskich władców, a później prezydentów. Zamek ten, to jeden z największych kompleksów na świecie, który tworzą historyczne pałace, urzędy, budynki kościelne, fortyfikacyjne, ogrody oraz malownicze zakątki, zajmując obszar o powierzchni 45 hektarów. Panoramiczny widok na Zamek Praski jest jednym z najbardziej spektakularnych na świecie. 

BRNO – STOLICA POŁUDNIOWYCH MORAW

Brno doskonale łączy w sobie historię, nowoczesną architekturę, kulturę i bogate życie towarzyskie. To właśnie tutaj możesz zobaczyć willę Tugendhatów, tajemnicze podziemia, schron atomowy, więzienie i drugą co do wielkości kostnicę w Europie. 
 
Willa Tugendhatów – jest projektem architekta Ludwiga Mies van der Rohe wzniesionym w latach 1929 – 1930. Po raz pierwszy w historii architekt zastosował stalową konstrukcję nośną na planie krzyża w prywatnym domu. Willa jak na czasy swojego powstania oszałamiała niezwykłymi udogodnieniami takimi jak: system podobny do współczesnej klimatyzacji, ogrzewaniu ciepłym powietrzem, fotokomórce przy wejściu, elektrycznie otwieranymi oknami i pięknej onyksowej ścianie. Od 2001 roku willa jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Katedra św. Piotra i Pawła to neogotycka katedra z podwójną wieżą w centrum miasta. Legenda głosi, że po trzech i pół miesiącach oblężenia miasta, Szwedzi powiedzieli, że jeśli nie zdołają pokonać miasta do południa i do tego czasu zabrzmi dzwon, to odejdą. Z tego też powodu obrońcy uderzyli w dzwon godzinę wcześniej. 
 
Zamek Spilberk - został zbudowany przez czeskiego króla Ottokara II w połowie XIII wieku. Pierwotnie był gotyckim zamkiem, który w połowie XVII wieku został przekształcony w masywny barokowy fort opierający się wielu oblężeniom. Od XVIII wieku Zamek Spilberk był używany jako cywilne więzienie z salą tortur, które jest dziś popularnym celem turystów. 
 
Schron 10-Z - 10-Z to kryptonim najbardziej tajnego schronu atomowego elity Brna i regionu. Został zbudowany w czasach nazistowskiej okupacji jako schronienie przed amerykańskimi i sowieckimi bombardowaniami Brna, ale został ukończony dopiero w 1959 roku. 

OSTRAWA - WĘGIEL, ŻELAZO I STAL, KTÓRE ZMIENIŁY ŻYCIE POKOLEŃ

Nie ma drugiego czeskiego miasta, które odzwierciedlałoby rozwój technologiczny i rewolucję przemysłową tak dobrze, jak Ostrawa. Architektura przemysłowa z wieżami górniczymi, piecami i panoramą Huty Witkowice robi niesamowite wrażenie i tworzy przemysłowe serce Moraw.
 
Górnictwo i metalurgia zmieniły Ostrawę w miasto, które nazywano niegdyś stalowym sercem Republiki Czeskiej. Wyjątkowy wygląd  miasta, w którym fabryki, hale i wieże zaczęły towarzyszyć w życiu kulturalnym i społecznym, uzupełnione budowlami w stylu funkcjonalistycznym i socjalistyczno-realistycznym. Wszystko to sprawiło, że Ostrawa stała się popularnym celem turystycznym.

First Image

TEPLICKIE SKAŁY I SKALNE MIASTO ADRSPACH – DZIEWICZE PIĘKNO FORMACJI SKALNYCH

Miejsca bogate w ciekawe i malownicze formacje skalne. Skały Adrspach-Teplice to jedne z najpopularniejszych formacji skalnych w Republice Czeskiej. To właśnie wycieczka do Skalnego Miasta pozwoli Ci spacerować wąskimi wąwozami i puścić wodze fantazji, patrząc na różne kształty stworzone przez naturę, a także wybrać się na spływ łodzią. 
 
Na pokonanie szlaku Teplice potrzeba co najmniej trzech godzin. Podczas wędrówki napotkasz dziwaczne i trafnie nazwane formacje skalne, takie jak Gąsienica, Topór Rzeźnika i Golem. Z pewnością nie możesz przegapić wspinaczki po stromych schodach do ruin zamku Strmen, która dostarczy Ci wielu emocji. Obecnie jest to platforma widokowa, z której roztacza się idylliczna panorama na okolicę, gdzie widać Wilczą Dolinę, fragment Teplic nad Metuji, a  wprawne oko może dostrzec w oddali kilka pasm górskich, w tym Karkonosze, Góry Kamienne, Wałbrzyskie i Sowie.  Szlak przez Teplickie Skały zaprowadzi Cię również pod ogromną, gładką wieżę strażniczą, jeden z symboli Teplickich Skał. Najbardziej znane formacje skalne w Teplickich Skałach to Korona Skalna, Kościół, Mury Marcina i Skalna Świątynia. 

First Image

CZESKIE BUDZIEJOWICE – MIASTO PIWEM PŁYNĄCE

Czeskie Budziejowice, stolica południowych Czech to eleganckie kamienice, skład soli i browar przyrządzający oryginalne piwo Budweiser Budvar. Miasto zachowało swój historyczny charakter, ale jest również nowoczesnym ośrodkiem regionalnym. 
 
Czeskie Budziejowice zostały założone w połowie XIII wieku jako miasto królewskie. Dzięki strategicznemu położeniu na starożytnym szlaku handlowym między Pragą a Linzem stawało się coraz bogatsze i zyskiwało ważność. Pomimo częstych wojen i pożarów w czasie średniowiecza, zachowało się tu wiele historycznych miejsc, które mogą podziwiać dziś turyści. 
W centrum Czeskich Budziejowic znajduje się plac nazwany imieniem króla Przemysła Otakara II. Jeden z największych placów w Europie, który liczy dokładnie hektar i stał się integralną częścią każdego czeskiego podręcznika do matematyki. Rynek otoczony jest wspaniałymi barokowymi domami.
 
Jeśli pozostanie Ci wystarczająco dużo sił, nie zapomnij wspiąć się na szczyt Czarnej Wieży. Ten symbol miasta został zbudowany, aby pokazać, jak bogate stały się Czeskie Budziejowice. 
 
Integralną częścią miasta jest browar Budejovicky Budvar, w którym od siedmiu stuleci produkowane jest piwo według oryginalnej receptury. Marka Budweiser Budvar  jest znana na całym świecie, ale spór o tę nazwę może przeprawić o ból głowy. Niemiecka nazwa miasta Budweis jest częścią nazwy amerykańskiego piwa Budweiser, które nie ma nic wspólnego ze słynnym piwem z Budziejowic. W 2010 roku Trybunał Europejski potwierdził prawo browaru z Czeskich Budziejowic do nazwy Budweiser na terenie Unii Europejskiej, jednak amerykański browar Anheuser-Busch może zarejestrować swą nazwę w poszczególnych krajach unijnych. W krajach gdzie prawa do nazwy Budweiser ma Anheuser-Busch, czeskie piwo nosi nazwę Budějovický Budvar lub Czechvar. 
 
Podczas zwiedzania browaru można obejrzeć multimedialną wystawę The Story of Budweiser Beer i odkryć sekrety słynnego na całym świecie piwa Budweiser Budvar. Zwieńczeniem wycieczki jest degustacja piwa bezpośrednio w spiżarni leżakowej. Możesz również spróbować piwa bezpośrednio ze zbiorników w Masné Krámy, najsłynniejszej piwiarni w Czeskich Budziejowicach.

First Image

CZESKI KRUMLOW

Czeski Krumlow to miasto otoczone meandrami Wełtawy będące niegdyś siedzibą wielu wpływowych rodów czeskich. Dziś w centrum znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków i pałaców w Czechach. Zabytkowe centrum miasta, od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
 
Muzeum Fotoatelier Seidel - muzeum, w którym czas się zatrzymał,  jest poświęcone dwóm znakomitym fotografom, Josefowi i Frantiskowi Seidelowi. Wejście do muzeum sprawi, że  zanurzysz się w atmosferze starych negatywów i historii sięgającej początków fotografii. Na ekspozycje pracowni składają się szklane negatywy, stare aparaty fotograficzne, a także fotografie z kroniki pogranicza czesko-niemiecko-austriackiego z przełomu XIX i XX wieku. Atrakcyjność tej wyjątkowej kolekcji stanowią osobiste dzienniki ojca i syna, ich notatki, księgi klientów, a także oryginalne wyposażenie mieszkania.
 
Egon Schiele Art Centrum - Egon Schiele był austriackim malarzem i grafikiem, uczniem Gustava Klimta. Ekspresjonista, w którego twórczości odnajdujemy portrety miast i autoportrety. Mieszkał i pracował w Czeskim Krumlowie, skąd pochodziła jego matka. Powstałe po upadku żelaznej kurtyny Centrum Sztuki dokumentuje jego życie i twórczość na terenie dawnego browaru z XVI wieku. Oprócz prac Schielego znajdują się tu również wystawy sztuki klasycznej i światowej XX wieku oraz tradycyjna kawiarnia z czeskimi specjałami.
 
Zamek Czeski Krumlow - Obecnie na terenie kompleksu znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest ekspozycja Muzeum Zamkowego, która opowiada o czasach wybitnych szlachciców i cennego depozytariusza zamkowego. Możesz również wspiąć się na okrągłą wieżę zamkową i spojrzeć na okolicę Szumawy. Tutaj możesz również spróbować pracy z rozgrzanym żelazem w warsztacie kowalskim pod okiem doświadczonego kowala. Nie zapomnij też zobaczyć niedźwiedziej fosy! 
Odwiedzając Czeski Krumlow, wybierz się na spacer po śródmieściu otoczonym meandrami Wełtawy. 

PILZNO – W MIEŚCIE LAGERA

Pilzno to ośrodek przemysłowy i piwowarski w zachodnich Czechach. Miasto pełne zabytków kultury i techniki. Wybierz się na wycieczkę po fascynujących, wnętrzach zaprojektowanych przez architekta Adolfa Loosa, przez tajemnicze podziemia lub fascynujący browar, wypełniony zapachem słodu. Przede wszystkim nie zapomnij spróbować czystego pilzeńskiego lagera! 
 
Piwo Pilsner jest warzone według receptury stworzonej w Pilźnie. Wyraźny chmielowy smak odróżnia go od innych lagerów. Kufel schłodzonego pilznera z beczki to przeżycie, którego nie można przegapić podczas wizyty w Czechach. Warto tu odwiedzić jeden z browarów, w którym powietrze wypełnia zapach słodu i chmielu gdzie na własne oczy można zobaczyć proces warzenia piwa. Muzeum Browaru posiada najmniejszy kufel na świecie, laboratorium piwowarskie i gotycką słodownię, można tu również zwiedzać ekspozycję edukacyjno-rozrywkową, która wyjaśnia historię warzenia piwa od czasów starożytnych do współczesności.

First Image

CZESKIE UZDROWISKA BĘDĄCE BALSAMEM DLA CIAŁA I DUSZY

MARIAŃSKIE ŁAŹNIE 
Przejeżdżając przez Mariańskie Łaźnie, masz wrażenie, że przeniosłeś się w czasie do początków XX wieku. Wspaniałe budynki Spa przeplatają się z zielonymi parkami, w których goście uzdrowiska siadają z zadowoleniem, popijając wodę ze słynnych miejskich źródeł.
 
200 lat temu nie było tu nic oprócz niedostępnego lasu i bulgoczących bagien. Jednak gdy lekarz z pobliskiego klasztoru w Teplej - Johann Josef Nehr, udowodnił zdrowotne działanie tutejszych źródeł, uzdrowisko szybko zyskało sławę. W ciągu kilku lat odwiedziły je takie osobistości jak Chopin, Strauss, Goethe, Kafka, Freud, Kipling, Edison, Twain i król Wielkiej Brytanii Edward VII.
 
W okolicy znajduje się około 160 źródeł, a w samych Mariańskich Łaźniach jest ich ponad 50. Wody źródlane są wykorzystywane do skutecznego leczenia chorób nerek i dróg moczowych, nerwów i układu pokarmowego, a także problemów skórnych, zaburzenia układu oddechowego i motorycznego. W większości obiektów uzdrowiskowych można doświadczyć prawdziwego relaksu w postaci wyjątkowych zabiegów wellness, które doskonale odprężą ciało i umysł. Najbardziej charakterystyczną cechą Mariańskich Łaźni są wspaniałe parki, dzięki którym jest to jedno z najpiękniejszych miast ogrodniczych w Europie.
 
KARLOWE WARY 
Uzdrowiskowa elegancja, imponujące kolumnady, ekskluzywne budynki i wspaniały układ w sercu zalesionej doliny.  Karlowe Wary to światowej sławy miasto zachodnio-czeskiego trójkąta uzdrowiskowego, w którym leczyły się gwiazdy europejskiego życia artystycznego i kulturalnego, jest dziś drugim najczęściej odwiedzanym miejscem w Czechach. Dzięki swojej wyjątkowej architekturze jest to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w Europie. Miasto znane jest z również z międzynarodowego festiwalu filmowego, który organizowany jest od 1946 roku. 
 
Legenda głosi, że Karlowe Wary zostały założone przez króla Karola IV w XIV wieku. Prawdopodobnie, władca odkrył tu wyjątkowe źródło podczas polowania na jelenie. Od tamtego czasu rozwinęło się tu uzdrowisko będące synonimem uroku i pozycji społecznej. Uzdrowisko gościło takie postaci jak Goethe, Beethoven, Gogol, Paganini, Casanova i Mozart, a także dziesiątki głów państw.

CZESKA KUCHNIA

Kuchnia czeska przez wiele lat podlegała wpływom z krajów sąsiadujących takich jak Polska, Niemcy, Austria, Węgry i Słowacja. Charakteryzuje się ona bogactwem smaków i aromatów oraz zakorzenieniem w tradycjach. Należy do kuchni raczej ciężkiej i kalorycznej, ale przy tym jest bardzo smaczna. 
 
Czesi uwielbiają zupy, które są podstawą każdego obiadowego posiłku. Najsłynniejsza jest zupa z flaków, ale również wspaniała zupa czosnkowa.
 
Serwowane są tu wszelkiego rodzaju mięsa. Pośród mięs króluje wieprzowina, duszona w rozmaitych sosach lub opiekana na ruszcie. Ważną pozycję w czeskiej kuchni zajmuje również dziczyzna. Zamawiając potrawę, należy pamiętać, że danie główne składa się z mięsa, ryby lub drobiu, które są podawane w towarzystwie ziemniaków czy knedlików, bez których kuchni czeskiej nie sposób sobie wyobrazić. 
 
Najpopularniejsze danie bezmięsne to wspaniały panierowany i smażony ser podawany z frytkami, który tworzy idealnie połączenie z zupą czosnkową. 
 
Aż trudno sobie wyobrazić, że po takiej uczcie o intensywnych smakach, czeka na nas deser. Najpopularniejszym deserem będącym zwieńczeniem kulinarnej uczty są knedliki, przyrządzane na słodko z dodatkiem owoców.
 
 
Choć nie sposób opisać wszystkich atrakcji wycieczki do Czech, z pewnością warto się tam wybrać i to nie jeden raz.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: