WIZA TURYSTYCZNA DO USA - AMBASADA, KONSULAT

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WIZIE TURYSTYCZNEJ DO USA

Marzysz o wyjeździe do USA? Nowy Jork, Chicago, Los Angeles i wiele innych miast czeka na Ciebie, ale zanim się tam znajdziesz, najpierw musisz mieć odpowiednie dokumenty. Czy potrzebna Ci jest wiza turystyczna? Jeśli tak, to jak się o nią ubiegać? Od kogo są wymagane wizy do USA? A może wystarczy paszport? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, jeśli chcesz podróżować do Stanów Zjednoczonych.

WIZA DO AMERYKI - CZY WIZA JEST WYMAGANA DLA POLAKÓW?

W 2021 roku Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego. Na ten moment czekało mnóstwo mieszkańców naszego kraju, którzy chcieli jechać do Stanów. Tym samym zostało wprowadzone duże ułatwienie. Jeśli uzyskasz zgodę w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, „ESTA”), to nie musisz ubiegać się o wizę. Taki wymóg nie pojawi się wówczas, gdy interesuje Cię wjazd do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni.

 

Kto potrzebuje wizy do USA? Musisz ją mieć, jeśli cel podróży jest inny niż wspomniane, chcesz wyjechać na okres dłuższy niż 90 dni, zamierzasz podjąć pracę tymczasową lub naukę w Stanach.

 

Uwaga: zniesienie wiz wiąże się z tym, że jako osoba podróżująca do USA, musisz mieć paszport z czipem do odczytu komputerowego.

JAKIE KRAJE POTRZEBUJĄ WIZY DO USA?

Tylko obywatele części krajów świata są zwolnieni z konieczności wyrabiania wizy do Stanów Zjednoczonych. Państwa, w przypadku których nie ma takiego obowiązku, zostały zaliczone do Programu Ruchu Bezwizowego. Należą do nich m.in. Polska, Niemcy, Francja, Grecja, Portugalia, Holandia, Szwajcaria. W sumie wiza do Ameryki nie obowiązuje obywateli 40 krajów.

ZEZWOLENIE WJAZDU W ELEKTRONICZNYM SYSTEMIE AUTORYZACJI PODRÓŻY

Możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych, o ile spełniasz warunki przyjazdu bezwizowego, zyskujesz po otrzymaniu pozwolenia za pośrednictwem internetowego systemu ESTA. Skorzystaj z oficjalnej strony - cbp.dhs.gov. Ile wynosi koszt uzyskania tego pozwolenia? Cena to 14 dolarów. Jeśli chcesz ubiegać się o zezwolenie, to nie jest potrzebna rozmowa z konsulem. Szczegółowe informacje dotyczące tej kwestii znajdziesz na stronie ambasady USA pod adresem - https://pl.usembassy.gov/.

 

Co jeśli masz ważną wizę? W takim przypadku nie musisz wnioskować o zezwolenie. Twój pobyt może trwać do 6 miesięcy, natomiast zależy to od oficera imigracyjnego na granicy USA.

ILE TRWA UBIEGANIE SIĘ O WIZĘ?

Mimo, że Polacy mogą podróżować do USA bez wizy, w dalszym ciągu w wielu przypadkach jest potrzebny dokument wydany przez konsulat. Osoby wnioskujące o wizę muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jak długo wcześniej przed wyjazdem powinieneś zająć się uzyskaniem tego dokumentu? Możliwe, że złożysz podanie wizowe i załatwisz wszystkie pozostałe formalności w tydzień. W praktyce może to trwać nawet kilka razy dłużej i zależy od wielu czynników, więc najlepiej zajmij się tym na co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, że czeka Cię spotkanie z konsulem w ambasadzie USA w Warszawie, poza wyjątkami, na które wyrazi on zgodę.

ILE KOSZTUJE WIZA DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH?

Jeśli ubiegasz się o wizę, to musisz się liczyć z opłatą w wysokości 160 dolarów. Dla porównania uzyskanie zezwolenia wjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży wiąże się z opłatą w wysokości wspomnianych 14 dolarów.

WYJAZD BEZ WIZY W PRZYPADKU WCZEŚNIEJSZEJ ODMOWY JEJ WYDANIA

Jeśli już wcześniej wnioskowałeś o wizy nieimigracyjne i uzyskałeś odpowiedź odmowną, to możliwe, że nie otrzymasz zezwolenia wjazdu w systemie ESTA, ale wiele też zależy od powodów takiej decyzji. Jeśli przyczyną był np. wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego, to prawdopodobnie nie będziesz mieć możliwości wyjazdu bez wizy.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: