WIOSENNE WYCIECZKI PO WĘGRZECH

WIOSENNE WYCIECZKI PO WĘGRZECH

Węgry urzekają o każdej porze roku niemniej wiosna pozwala je odkrywać w nadzwyczaj ciekawy sposób. Korzystanie z pierwszych ciepłych dni idzie tam w parze z uczestniczeniem w różnego rodzaju festiwalach artystycznych organizowanych m.in. w muzeach, salach koncertowych, klubach czy też na ulicach oraz placach. Wiosenna aurę można podziwiać też w trakcie spacerów skąpanymi w słońcu miejskimi tarasami. Wszystko to sprawia, że tam po prostu chce się być, a wspomnienia zostają z nami na długo.

First Image

WYCIECZKI PO WĘGRZECH - ODKRYJ TAJEMNICE BUDAPESZTU - WITAMY W STOLICY.

Budapeszt urzeka o każdej porze dnia i nocy, a zwłaszcza wtedy, kiedy zimowa aura odpuszcza. To miasto pełne historii, pozytywnej energii i przyjaznych mieszkańców.
 
Nie bez powodu Budapeszt przez wielu nazywany jest Paryżem Wschodu i najpiękniejszą stolicą w Europie. Co ważne, można go zwiedzać na różne sposoby - od pieszych wędrówek, po jazdę metrem i tramwajem wodnym.
 
Historyczna część stolicy Węgier niemal w całości jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, w tym m.in. zabudowy na brzegu Dunaju, Aleja Andrassyego czy też Dzielnica Zamkowa. Będąc tam nie sposób przejść obojętnie obok Wzgórza Zamkowego którego główną atrakcją jest Zamek Królewski - nazywany również jako Zamek Buda. Znajdziemy w nim dwa muzea: Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierską Galerię Narodową. Kiedy wejdziemy na kopułę Galerii będziemy mieli okazję podziwiać panoramę miasta - to najwyższy punkt widokowy Wzgórza Zamkowego. Koniecznie trzeba zobaczyć także przepiękną fontannę znajdującą się na tyłach zamku. Przedstawia ona króla Macieja Korwina. 
 
Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Budapesztu jest Aleja Andrassyego. Ona również znalazła się na liście UNESCO i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich ulic. Przepięknie prezentuje się w towarzystwie pierwszych wiosennych promieni słonecznych. Warto też przespacerować się na Plac Bohaterów - jeden z najważniejszych w Budapeszcie, jak również zwiedzić Bazylikę św. Stefana. Może ona pomieścić nawet 8500 wiernych. 
 
Zwiedzanie Budapesztu to także obowiązkowa wizyta w znajdującym się na większości pocztówek Parlamentu - największego i najważniejszego budynku na Węgrzech. Jego architektura zapiera dech w piersi, szczególnie jeśli podziwiamy ją z drugiej strony Dunaju. 

First Image

WIOSENNE WYCIECZKI PO WĘGRZECH - PEREŁKA ZAKOLA DUNAJU: SZENTENDRE

Rzut beretem od Budapesztu znajduje się prawdziwa perełka Zakola Dunaju. Mowa o urokliwym miasteczku Szentendre, słynącym z niesamowitych budowli sakralnych, położonym tuż u stóp wzgórz górujących nad drugą co do długości rzeką w Europie. Pełno w nim kapliczek i kościołów wybudowanych zgodnie ze sztuką architektury bałkańskiej.
 
Klimat panujący w Szentendre do złudzenia przypomina ten ze śródziemnomorskich miasteczek. Składają się na niego m.in. wąskie i strome uliczki, przy których wybudowano malutkie domki z zielonymi podwórkami otoczonymi murkami. Spacerując po Szentendre nie można przejść obojętnie obok zabytkowego centrum, a dokładniej jego rynku, na którym aż roi się od barokowych kamieniczek. Na samym środku placu znajdziemy pokryty prawosławnymi ikonami krzyż.
 
Szentendre nie bez powodu nosi miano miasta artystów. Można w nim znaleźć mnóstwo galerii z dziełami sztuki prosto od lokalnych twórców. Podczas wycieczki do miasteczka w zakolu Dunaju nie można przegapić takich atrakcji jak Muzeum Ferenczy otworzonego na cześć Károly Ferenczy - impresjonisty, jednego z najwybitniejszych artystów w historii Węgier. Warto również zahaczyć o Muzeum Marcepanu czy Muzeum Czekolady Dobos.

WIOSENNE WYCIECZKI PO WĘGRZECH - WYSZEHRAD, CZYLI DAWNA STOLICA WĘGIER

Wyszehrad jest dużym miastem i ma olbrzymi turystyczny potencjał. Ta dawna stolica Węgier pełna jest historii i malowniczych miejsc, które naprawdę warto zwiedzić. Położona strategicznie - nad zakolem Dunaju, stąd też można liczyć na naprawdę urzekające widoki, zwłaszcza z ruin cytadeli. Niektóre skrzydła dawnej fortecy zostały odrestaurowane. To właśnie tam odbywają się różnego rodzaju inscenizacje historyczne oraz wystawy. 
 
Zwiedzając Wyszehrad warto także udać się do Pałacu Królewskiego. Jest on w trakcie rekonstrukcji niemniej można już podziwiać m.in. Lwią Fontannę oraz kaplicę pałacową. Odbudowane zostały także jego wnętrza, jak również wyposażenie. Kolejną atrakcją turystyczną jest Pałac Palffych. Warto także udać się do wieży obserwacyjnej, czy też do pozostałości średniowiecznego kościoła z XI wieku. Głodni wrażeń możemy skorzystać również z całorocznego wyciągu narciarskiego znajdującego się na zboczu jednego z okolicznych wzniesień, czy też toru bobslejowego. 

First Image

WIOSENNE WYCIECZKI PO WĘGRZECH - MALOWNICZY ESZTERGOM

Esztergom, który polscy turyści mogą znać pod nazwą Ostrzyhom, to kolejne miasto położone w malowniczym Zakolu Dunaju. Przyciąga ono turystów z całego świata, czemu trudno się dziwić. To właśnie na jego mapie znajdziemy bazylikę św. Wojciecha - największą budowlę katolicką na Węgrzech. Robi ona ogromne wrażenie, co w dużej mierze jest zasługą monumentalnych kolumn podpierających fasadę świątyni. Prestiżu dodają jej potężne okna, które za dnia gwarantują nam niesamowitą grę świateł. Bazylika znajduje się tuż nad brzegiem Dunaju, dlatego nie sposób jej przeoczyć.
 
Podczas wycieczki do Esztergomu, do którego można dotrzeć prosto z Budapesztu na pokładzie statku białej żeglugi, warto zrobić przystanek pod zamkiem Árpadów - siedziby pierwszej dynastii węgierskiej, który znajduje się nieopodal słynnej bazyliki. Budowlę wzniesiono pod koniec X wieku i to właśnie tutaj przez kolejne stulecia zapadały najważniejsze dla kraju decyzje. Niestety budowla mocno ucierpiała podczas walk z Turkami w XVII wieku, dlatego dzisiaj możemy podziwiać jedynie jego część. Każdy miłośnik historii Europy z pewnością doceni możliwość zwiedzenia częściowo zrekonstruowanego gmachu, w którym otworzono Muzeum Zamkowe.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: