WIECZNY PLENER FILMOWY – MALTA

WIECZNY PLENER FILMOWY – MALTA

W historii kina, Malta wcieliła się już w wiele ról. Zagrała zarówno na wielkim ekranie, jak i w mniejszych produkcjach telewizyjnych, a reżyserowie i kamera kochają tutejsze plenery. Mnogość zabytków, wspaniałe krajobrazy i cudowna pogoda sprawiają, że jest to idealny kierunek, nie tylko dla wielbicieli kina, ale również pasjonatów historii. 

Podczas wycieczki na Maltę zobacz na własne oczy miejsca, które dotychczas widziałeś tylko na ekranie. Malownicze wybrzeża i zapierająca dech w piersiach architektura wysp zapewniają niebywałą różnorodność miejsc - od starożytnego Rzymu po XIX-wieczną Marsylię i Bejrut z lat 60.  Na Malcie została nawet utworzona specjalna organizacja rządowa nazwana Malta Film Commission, która ma na celu wspieranie produkcji filmów na Malcie i promowanie wysp jako miejsca filmowania. 
 
Poniżej przedstawiamy jedynie kilka produkcji, w których Malta odgrywała jedna z ról.

GRA O TRON (2011-2019)

Jedna z najważniejszych scen serialu - ślub Deanerys z Khalem Drogo, została nakręcona przy Lazurowym Oknie na wyspie Gozo. Niestety w chwili obecnej krajobraz ten możemy podziwiać tylko na ekranie lub fotografiach. Bowiem znana skała runęła w 2017 roku z powodu erozji morskiej i wietrznej. Na Malcie jest jednak wiele innych miejsc, które również stanowiły scenografię dla tego przebojowego serialu telewizyjnego. Są to między innymi: Brama Miejska w Mdina, Klasztor św. Dominika i ogrody San Anton.

GLADIATOR (2000)

Wybitny dramat historyczny pod tytułem „Gladiator”, którego akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie, został, tak naprawdę nakręcony na Malcie. Ta nagrodzona Oscarem produkcja, z Russelem Crowe w roli głównej, została nakręcona w całości w Forcie Ricasoli, fortyfikacji zbudowanej przez Zakon Rycerzy św. Jana oraz w starym porcie Vittoriosa, które jest jednym ze słynnych „Trzech Miast”.

TROJA (2004)

Z pewnością nie potrzeba wiele zachęt do tego, by odwiedzić Błękitną Lagunę na Comino, lazurowy krajobraz sprawia, że każdy chciałby się tu znaleźć. To tutaj właśnie został nakręcony wysokobudżetowy film „Troja” z 2004 roku, z Bradem Pittem w roli Achillesa i Ericiem Baną w roli Hektora. Błękitna Laguna szczyci się krystalicznie czystymi wodami i wspaniałymi wapiennymi formacjami skalnymi. Wydaje się więc oczywiste, dlaczego wybrano to miejsce, aby ożywić starożytną scenerię. Podobnie jak w Gladiatorze, niektóre sceny były również kręcone w historycznym Forcie Ricasoli, którego brama służyła jako wejście do miasta trojańskiego.

MIDNIGHT EXPRESS (1978)

Laureat Oscara - Midnight Express, który opowiada historię tureckiego więzienia, tak naprawdę został nakręcony na Malcie. Głównych bohaterów można zobaczyć spacerujących ulicami Valetty. Ponadto można zaobserwować także budynek, w którym znajduje się słynny „Suq tal-Belt (Valletta Market)”, choć wygląda on nieco inaczej, ponieważ został niedawno odnowiony.

MONACHIUM (2005)

Większość scen w obrazie wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga nakręcono na Malcie. W filmie Monachium to właśnie Malta zastąpiła większość krajów -  Promenadę w Tel Awiwie zagrło miasto Sliema, a hotel Olympic miasto Buggiba. Ponadto Republic Street w Valletcie pełniła funkcję zastępcy Aten, a plenerowa kafeteria w Rzymie była kręcona w Rabacie.

KAPITAN PHILLIPS (2013)

Wyreżyserowany przez Paula Greengrassa film pod tytułem „Kapitan Phillips”, w rolę którego wcielił się Tom Hanks, został nakręcony w portach na Malcie, a dokładniej Grand Harbour w Senglea i Freeport Terminals w Birzebuggia i Marsaxlokk. Wielokrotnie nagradzana produkcja była tylko jedną z wielu, w której starożytne porty Malty były scenografią dla filmów o morzu!

WORLD WAR Z (2013)

Film o apokalipsie zombie, w którym główną rolę zagrał Brad Pitt, został nakręcony w Valletcie - stolicy Malty. Wykorzystano w nim starożytny Fort St Elmo w Valletcie jako zastępstwo miasta Jerozolimy. W forcie tym znajduje się również Narodowe Muzeum Wojny, które będzie idealnym miejscem do zwiedzenia przez pasjonatów historii i osoby, które chcą poznać bogatą i różnorodną historię Malty!

ASSASSIN’S CREED (2016)

Pełna przygód adaptacja gry wideo Assassin’s Creed została również nakręcona w Fort Ricasoli, który wydaje się jednym z najpopularniejszych miejsc filmowych na Malcie. Okolica wpasowuje się w styl architektury epoki średniowiecza, więc wiele filmów, których akcja toczy się w tym okresie, wybrało Maltę jako miejsce kręcenia zdjęć!
 
Wycieczka na Maltę z LogosTour będzie wspaniała okazją do zobaczenia tych wszystkich miejsc – przekonaj się sam! 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: