WCZASY W DUBROWNIKU – NAJLEPSZE ATRAKCJE CHORWACJI

SPRAWDŹ, DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ DUBROWNIK, NAZYWANY PERŁĄ ADRIATYKU.

Dubrownik to jedno z najpopularniejszych miast w całej Chorwacji. Starówka z listy UNESCO, zabytkowe umocnienia obronne, oryginalna zabudowa oraz wyjątkowy klimat sprawiają, że przyjazd do tego miejsca jest naprawdę ciekawą wycieczką. Dlaczego warto wybrać się do tego nadmorskiego miasta?

WAKACJE W DUBROWNIKU – DLACZEGO WARTO ZAREZERWOWAĆ WYCIECZKĘ?

Dubrownik to jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miast w całej Chorwacji. Nikogo nie powinna dziwić popularność tego nadmorskiego ośrodka. W końcu nosi on miano Perły Adriatyku i świetnie wywiązuje się z oczekiwań, które może rozbudzać taki tytuł. Dubrownik potrafi zachwycić przede wszystkim oryginalnym klimatem, a także pięknem architektury oraz okolicznej natury.

Chorwackie miasto jest też perełką dla miłośników historii. Jego losy sięgają VII wieku, od którego to czasu miasto przetrwało wiele interesujących perypetii. W ciągu dziesięcioleci Dubrownik znajdował się pod panowaniem różnych państw, królestw czy też cesarstw. W pewnym momencie stał się nawet odrębną republiką, a ostatecznie wcielono go do Chorwacji.

Każdy z tych okresów obfitował w różne wydarzenia historyczne o niebagatelnym wpływie na dzieje oraz wygląd miasta. Dubrownik w dzisiejszej formie jest wielokulturowym i niezwykle ciekawym miejscem, w którym znajduje się wiele zabytków zasługujących na uwagę turystów. Co warto tam zobaczyć?

First Image

STARE MIASTO – HISTORYCZNE CENTRUM DUBROWNIKA

Jedną z największych atrakcji Dubrownika jest Stari Grad, czyli Stare Miasto. Jest to najstarsza część Perły Adriatyku, wokół której rozwinął się cały ośrodek. Historyczne centrum osadnicze dziś stanowi główny punkt każdej wycieczki do Dubrownika. Wszystko dlatego, że starówka jest naprawdę piękna i przede wszystkim unikatowa, ponieważ zachowała swój średniowieczny układ urbanistyczny. Jej architektoniczny kunszt wyróżnia się na tyle, że w 1979 roku Stari Grad został nawet wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zresztą dubrownicka starówka to stały punkt turystyczny nie tylko ze względu na urokliwą i oryginalną zabudowę. W historycznym centrum jest co zwiedzać. Wczasy w Dubrowniku to wypoczynek, podczas którego nie można się nudzić. To chorwackie miasto ma do zaoferowania wiele zabytków, które warto zobaczyć w towarzystwie wycieczkowego pilota. Dzięki niemu można poznać dzieje najważniejszych reliktów historii. O jakich atrakcjach mowa?

MURY OBRONNE DUBROWNIKA

Mowa o mieście, które w przeszłości wielokrotnie zmagało się z wrogimi najazdami. Mimo przeciwności losu Perła Adriatyku nie upadła, dzięki czemu dziś możemy zwiedzać jej zabytkową zabudowę. W dużej mierze jest to zasługa zespołu umocnień, w skład którego wchodzą słynne mury obronne Dubrownika.

Mury otaczają całe Stare Miasto, a więc mają całkiem pokaźne rozmiary – ciągną się przez blisko 2 kilometry i pną w górę na 25 metrów. Ich grubość również jest godna podziwu, ponieważ w niektórych miejscach wynosi nawet 6 metrów. W skład umocnień Dubrownika wchodzą również liczne forty i baszty, które z pewnością rozpoznają miłośnicy Gry o tron – zabudowania wykorzystano jako scenerię w tym popularnym serialu.

Aktualny kształt murów pochodzi z XIV wieku. Wcześniej były one wielokrotnie rozbudowywane w celu ulepszenia obrony miasta. To, co niegdyś stanowiło zabezpieczenie przed wrogiem, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Dubrownika, która zajmuje szczególne miejsce wśród celów wycieczek z naszej oferty. Każdy podróżujący powinien wybrać się na spacer po murach, ponieważ rozciąga się z nich malowniczy widok na port i starówkę Perły Adriatyku. Naprawdę jest co podziwiać!

First Image

WIELKA FONTANNA ONUFREGO – KLEJNOT DUBROWNICKIEJ STARÓWKI

Spacer po umocnieniach zapewnia świetne widoki na miasto z lotu ptaka. Jednak nie daje on możliwości dokładnego przyjrzenia się zabytkom. Aby wycieczka po Dubrowniku zaliczała się do prawdziwie udanej, trzeba jeszcze przejść się uliczkami Starego Miasta. Zaraz po przekroczeniu zabytkowej bramy Pile przed oczami wyłania się jedna z największych atrakcji starówki. Mowa o Wielkiej Fontannie Onufrego, czyli potężnym, okrągłym obiekcie wzniesionym w 1438 roku.

Tym, co wyróżnia fontannę, jest gotycka kopuła wieńcząca budowlę. Woda nie tryska więc do góry, a leci przez 16 ozdobnych kraników, Znajdują się one w ustach rzeźbionych masek umieszczonych na ścianach zabudowanej fontanny. Ornamenty te są jedynymi ozdobami, które zachowały się po trzęsieniu ziemi z XVII wieku.

First Image

STRADUN – REPREZENTATYWNA ULICA DUBROWNIKA

Jeśli można polecać coś do zwiedzania w Dubrowniku, to z pewnością powinna to być główna ulica Starego Miasta. Stradun, bo o nim mowa, powstał już w XII wieku. Jednak swój aktualny kształt przyjął dopiero kilka stuleci później. Dziś deptak ma 300 metrów długości i dzieli Stari Grad na dwie części – północną i południową.

Ulica jest wyłożona wapiennymi blokami, dzięki którym Stradun wygląda jak wypolerowany. Spacer lśniącą promenadą jest bardzo klimatyczny, ponieważ otaczają go zabudowania utrzymane w renensansowo-barokowym stylu. Poza tym w sezonie jest tam bardzo tłumnie i ulica wprost tętni życiem.

First Image

POZOSTAŁE ZABYTKOWI STAREGO MIASTA W DUBROWNIKU

Podczas spaceru po Starym Mieście można odkryć sporo ciekawych zabytków architektonicznych, które kryją się w klimatycznych uliczkach. Jednym z nich jest klasztor franciszkanów, który uznaje się za najpiękniejszy kościół w Dubrowniku. Oprócz tego każdy turysta powinien przejść się w okolice placu Luza, gdzie można zobaczyć m.in. słynny Pałac Sponza, kolumnę Orlanda, pokaźną wieżę zegarową i gotycko-barokowy Pałac Rektorów.

Wśród zabytków dubrownickiej starówki nie można pominąć Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten barokowy kościół wyróżnia się zdobionym wnętrzem, w którym znajduje się m.in. słynny obraz Tycjana. Oprócz tego jest tam skarbiec, w którym przechowywane są cenne relikwie, w tym szczątki św. Błażeja – patrona miasta.

First Image

ATRAKCJE W OKOLICY DUBROWNIKA

Choć Dubrownik jest pełen atrakcji, to kilkudniowy wyjazd warto wzbogacić o wycieczki do pobliskich miejscowości. Perła Adriatyku leży niedaleko urokliwego miasteczka Cavtat, które słynie z wina oraz chorwackich artystów. Stamtąd można wybrać się w rejs na wyspę Lokrum. Niezamieszkały ośrodek jest rezerwatem przyrody, w którym znajdują się ruiny zakonu benedyktynów, ogród botaniczny czy twierdza o nazwie Fort Royal.

Po zwiedzeniu wszystkich okolicznych atrakcji można wybrać się także w nieco dalsze rejony. Podczas pobytu w Dubrowniku warto wziąć udział w wycieczce do delty rzeki Neretwy, gdzie znajdują się charakterystyczne dla regionu gaje owoców cytrusowych. Ciekawym pomysłem jest też wizyta w miasteczku Ston na półwyspie Peljesac. Miasto słynie z najdłuższych murów obronnych w Europie i nosi miano bramy do półwyspu.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: