× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

W KRAINIE MAORYSÓW

×
30-10-2017

Wycieczka do Nowej Zelandii oznacza wyprawę na sam koniec świata. Miejsce to oferuje jednak tyle niezwykłych przeżyć, że warto pokonać dla niego tysiące kilometrów. Na odwiedzających Nową Zelandię czeka przede wszystkim bogata kultura i bajkowy krajobraz. Co warto umieścić na trasie swojej podróży przez ten niezwykły kraj?

Położone na południowo-zachodnim krańcu Wyspy Północnej Wellington jest stolicą Nowej Zelandii. Wellington to urocze miasto portowe, słynące z pięknych zabytków oraz fantastycznych barów
i restauracji, których na jednego mieszkańca przypada tutaj podobno więcej niż w Nowym Jorku. Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest Muzeum Narodowe Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa. Interaktywne ekspozycje dotyczące geologii, biologii, kultury i historii kraju przyciągają do muzeum odwiedzających w każdym wieku. Będąc w Wellington warto odwiedzić również zabytkową katedrę św. Pawła oraz wybrać się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem prosto do wspaniałego Ogrodu Botanicznego Wellington.

 

Tym, co co roku przyciąga rzesze turystów do Nowej Zelandii, bez wątpienia jest zapierający dech
w piersiach krajobraz. Jego różnorodność robi ogromne wrażenie. Znajdziemy tu między innymi lodowce, aktywne wulkany, gejzery, gorące źródła, spokojne jeziora, fiordy i łańcuchy górskie. Dzięki swojej niezwykłej przyrodzie Nowa Zelandia stała się nie tylko atrakcyjnym kierunkiem dla turystów, ale też popularną lokacją dla wielu filmów i programów telewizyjnych. To tu powstały filmy takie jak Avatar i trylogia Władca Pierścieni. Ta ostatnia produkcja miała szczególny wpływ na zwiększenie się ruchu turystycznego w kraju. Jeszcze kilka lat temu 6% odwiedzających Nową Zelandię podawało jako powód swojej wizyty ekranizację powieści J.R.R. Tolkiena, a co trzeci turysta podczas swojego pobytu odwiedzał jakąś atrakcję związaną z filmem. Szczególną popularnością cieszy się miasteczko Hobbitów w Matamata. Hobbiton jest niczym innym jak zachowaną autentyczną scenografią z planu filmowego Władcy Pierścieni.

Krajobraz Nowej Zelandii zrobi jednak ogromne wrażenie nie tylko na tych, którzy rozpoznają w nim filmowe Śródziemie. Na szczególną uwagę zasługuje plaża Koehoke, na której można podziwiać Moeraki Boulders – jedyne takie na świecie okrągłe formacje skalne. Według maoryskiej legendy, głazy są resztkami koszy na węgorze, tykw i batatów wyrzuconych na brzeg z wraku statku Araiteuru, który miał z odległej Hawaiki przywieźć na Wyspę Południową przodków Maorysów wywodzących się z ludu Ngai Tahu.

Podróżując po Nowej Zelandii nie sposób przegapić również Waiotapu - aktywnego geotermicznie obszaru, pełnego gejzerów i źródeł termalnych. Nazwa tego miejsca w języku Maorysów oznacza „Święte Wody”. Naturalne baseny, ze względu na obecność minerałów, zabarwione są na różne kolory. Jedną z największych atrakcji Waiotapu jest Szampański Basen. Który ze względu na obecność dwutlenku węgla nieustannie produkuje bąbelki.

 

Wspomniani już Maorysi to rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, którzy przybyli na wyspy ok. 300 lat przed Europejczykami, a dziś stanowią 15% populacji kraju. Większość z nich zamieszkuje Wyspę Północną. Te Reo, język Maorysów jest obok angielskiego i nowozelandzkiego języka migowego jednym z języków urzędowych kraju. Zanim na wyspy przybyli Europejczycy, Maorysi przekazywali swoją historię i tradycje z pokolenia na pokolenie w formie pieśni. Po tym jak na początku XIX wieku wyspy skolonizowali Brytyjczycy, Maorysi zaczęli częściowo przejmować europejską kulturę i styl życia. Ich własne tradycje przetrwały jednak do dziś. Elementy kultury Maorysów są obecne w wielu dziedzinach życia współczesnych Nowozelandczyków. Aby lepiej się jej przyjrzeć, warto wybrać się to Rotorua i znajdującego się 3km od centrum miasta rezerwatu Te Puia. Te Puia to nie tylko kolejny obszar aktywny geotermicznie, ale też miejsce, gdzie znajduje się Nowozelandzki Instytut Sztuki Maoryskiej. Rdzenni mieszkańcy uczą się tu jak tworzyć tradycyjne wyroby, takie jak na przykład drewniane i kamienne rzeźby. Odwiedzający to niezwykłe miejsce mogą zobaczyć przedstawienia w wykonaniu maoryskich artystów, zobaczyć haka – pokazy pełnych energii tańców wojennych oraz odwiedzić wioskę Pikirangi – przykład tego, jak wyglądały pierwsze maoryskie osady. W Te Puia można zobaczyć również symbol Nowej Zelandii – Kiwi. Jest to niecodzienna okazja do obserwowania tego wyjątkowego ptaka, zamieszkującego wyłącznie Nową Zelandię. Kiwi prowadzą nocny tryb życia, dlatego można obserwować je jedynie w zaciemnionym pomieszczeniu.

Choć Nowa Zelandia to niewielkie państwo, znacznie oddalone od reszty świata, to zdecydowanie warto je odwiedzić. Krajobraz Nowej Zelandii jest jednym z najbardziej różnorodnych na świecie.
W ciągu jednego dnia można tu z plaży przenieść się do lasu tropikalnego i na szczyt wulkanu. Nowa Zelandia to też fascynująca mieszanka kultur – europejskiej i maoryskiej. Nie można też zapomnieć
o mieszkańcach tego kraju – przyjaznych i otwartych. Dzięki nim każda podróż przez Nową Zelandie upływa w wspaniałej atmosferze.

Poznaj nasze propozycje zobaczenia krajobrazu Nowej Zelandii

BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów