USA - CIEKAWOSTKI O STANACH ZJEDNOCZONYCH

USA - CIEKAWOSTKI O STANACH ZJEDNOCZONYCH

Stany Zjednoczone to światowe mocarstwo, ogromny kraj zamieszkiwany przez miliony ludzi pochodzących z całego świata. Bogactwo, niesamowite zabytki, miejsca warte zobaczenia to tylko podstawowe informacje, o których warto wspomnieć w kontekście USA. Co powinieneś wiedzieć o tym kraju? Jakie są ciekawostki o Stanach Zjednoczonych? Co może Cię zaskoczyć?

STANY ZJEDNOCZONE - CIEKAWOSTKI

Liczba mieszkańców USA wynosi około 330 milionów. Kraj ten kojarzy się z dobrobytem, a wielu przyjeżdża do niego z różnych miejsc na świecie w poszukiwaniu lepszego życia. Powierzchnia państwa liczy blisko 10 milionów  metrów kwadratowych. Jest to kierunek, który został wybrany jako cel emigracji przez wielu Polaków!
 
W USA mieszka około 10 milionów Polaków
Najwięcej żyje w Chicago, Nowym Jorku i Detroit. Liczba ta może szokować, biorąc pod uwagę fakt, że ogólna liczebność Polonii na świecie jest szacowana na około 20 mln. Drugie pod względem liczby zamieszkałych Polaków są Niemcy z wielokrotnie mniejszym wynikiem. Przeprowadzamy się do USA z wielu względów. Najczęściej szukamy lepszego życia, spełniamy marzenia, a część decyduje się na to po tym, jak odbędą podróż do USA - ten kraj rzeczywiście pod wieloma względami przyciąga.
 
Pierwszą stolicą kraju był Nowy Jork
Obecnie jest nią Waszyngton, natomiast pierwszą, w latach 1785-1790, był właśnie Nowy Jork. Wówczas miasto odegrało istotną rolę w procesie tworzenia traktatu pokojowego, a także nowego porządku po klęsce Brytyjczyków w wojnie.
 
USA ma prawie największą na świecie sieć autostrad
Liczy ona około 77 tys. kilometrów. Dla porównania w Polsce mamy takich dróg około 1,3 tys. kilometrów. W stanie Teksas znajduje się najszersza autostrada świata, która liczy 26 pasów. Celem dynamicznego rozwoju sieci takich dróg był błyskawiczny postęp komunikacyjny Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, przebiegają one również przez centra wielu miast, co budzi sprzeciw mieszkańców. Niedawno do senatu USA trafiła ustawa, na mocy której takie miasta mogą dostać 10 mld dolarów na usunięcie miejskich autostrad.
 
Na fladze USA znajduje się 50 gwiazd
Nie jest to element przypadkowy. Flaga zawiera ich tyle z tego względu, że symbolizują one 50 stanów, na które podzielone jest USA. Nie jest przypadkowa również liczba pasów, które symbolizują 13 pierwotnych kolonii.
 
51. stan USA
Spotkałeś się z informacją, że kraj jest podzielony na więcej stanów niż wspomniane 50? Otóż często tak mówi się w odniesieniu do Portoryko, a także Waszyngtonu czy terytoriów nieinkorporowanych. Takie określenie używane jest również w stosunku do terytoriów niepodległych, które znajdują się pod nadmiernym wpływem USA.
 
Najbogatszy stan w USA
Poziom życia w poszczególnych stanach Ameryki jest zróżnicowany. Najwyższe PKB ma Kalifornia. W 2018 roku produkt krajowy brutto wynosił tam prawie 3 biliony dolarów (2935 mld USD). Natomiast najbiedniejszym stanem jest Vermont.
 
Statua Wolności to prezent od francuskiego rządu
Została wzniesiona we Francji, a następnie w 1884 roku trafiła do Ameryki. Był to prezent z okazji 100-lecia uchwalenia deklaracji niepodległości. Statua była rozebrana na części i wysłana statkiem. Nie znajduje się ona w Nowym Jorku, lecz w New Jersey. Promienie na jej koronie, których jest siedem, nawiązują do liczby kontynentów.
 
38 proc. mieszkańców USA cierpi na otyłość!
Według danych Departamentu Zdrowia USA z 2014 roku aż 38 proc. Amerykanów zmaga się z poważnymi problemami z wagą. 32 proc. ma nadwagę, a 1 na 13 jest skrajnie otyły. Problem z otyłością ma również około 17 proc. dzieci. Jest to kłopot nie tylko USA - zmaga się z nim większość krajów rozwiniętych.
 
4 lipca 1776 roku uchwalono deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych
To jedna z najważniejszych dat w historii tego kraju. Wtedy to trzynaście kolonii ogłosiło wolę zerwania związków z Wielką Brytanią. Z tego powodu do dziś Amerykanie corocznie obchodzą 4 lipca święto państwowe.
 
Przestrzeń wokół Białego Domu jest zamknięta
Budowę tego obiektu zakończono w 1800 roku i od początku był on uznawany za pałac prezydentów. Ciekawostką jest to, że w promieniu 48 kilometrów od budynku całkowicie zamknięta jest strefa powietrzna. Oznacza to, że gdyby jakiś obiekt tam wleciał, to byłby zestrzelony. W Białym Domu znajdują się 132 pomieszczenia, w tym 35 łazienek. Poza tym są tam korty tenisowe, baseny i sala kinowa.
 
Alaska to największy i najzimniejszy stan w USA
Alaska zajmuje obszar ponad 5 razy większy niż Polska i jest jednocześnie najzimniejszym stanem. Co ciekawe, od 1901 do 2016 r. średnia temperatura w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się o 1,8 stopnia Fahrenheita, przy czym na Alasce aż o 4,7 stopnia. Inna zaskakująca ciekawostka: w tym regionie największy odsetek mieszkańców chodzi do pracy pieszo.
 
Barack Obama był pierwszym czarnoskórym prezydentem w USA
Wśród ciekawostek o USA nie może zabraknąć tych, które dotyczą najważniejszych polityków. Pierwszym czarnoskórym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej został Barack Obama, który sprawował tę funkcję od 2009 do 2017 roku. W momencie powstawania niniejszego artykułu, urząd piastuje Joe Biden. Jest on 46. prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych. Natomiast pierwszym był George Washington, którego uważa się za ojca narodu amerykańskiego.
 
Grizzly jest oficjalnym zwierzęciem stanu Kalifornia, ale... nie żyje tam
Zwierzę to, nie było tam widziane od około 100 lat. Obecnie występuje w środkowej części zachodnich Stanów Zjednoczonych, a także w zachodniej Kanadzie.
 
Wielki Kanion nie jest najgłębszy na świecie
Ta atrakcja jest znana zapewne każdemu. Wielki Kanion ma 460 km długości i do 1600 metrów głębokości. 2 razy głębszy jest jednak kanion Colca w Peru. Wygląda imponująco i co ciekawe, nie ma pewności, jak powstał, gdyż teorie z tym związane są przeróżne.
 
Las Vegas czy nadal jest stolicą hazardu?
To słynne miasto ponoć nie jest już światową stolicą hazardu, gdyż ustąpiło miejsca chińskiej autonomii Makau. Rocznie do Las Vegas przybywa nawet 40 milionów turystów, z których każdy "zostawia" w kasynie średnio około 450 dolarów.
 
Najwyższa góra na świecie znajduje się w USA
Czyli nie Mount Everest? Nie jest nią, jeśli pomiar jest dokonywany od dna morza. Wówczas liderem okazuje się Mauna Kea, która znajduje się na Hawajach. Ma 4207 m wysokości nad poziomem morza, ale już mierząc od dna - 9754 m. Natomiast Mount Everest - 8848 m.
 
Najbardziej rozbudowana sieć kolejowa znajduje się w USA
Wśród faktów i ciekawostek nie mogło zabraknąć tej informacji. Sieć linii kolejowych w USA ma blisko 300 tys. km!
 
500 tys. wykrywalnych wstrząsów sejsmicznych w Kalifornii
Kalifornia to obszar aktywny sejsmicznie. Zdarzało się już w historii, że liczba odczuwalnych w tygodniu wstrząsów przekraczała 100.
 
Stany Zjednoczone ciekawostki - podsumowanie
USA to ogromny i zróżnicowany kraj, który może Cię zaskoczyć nie raz i nie dwa. Pod wieloma względami jest określany jako "naj". Jeśli chcesz przekonać się, co zapewnia to państwo, dlaczego jest wyjątkowe, to wybierz się tam na wycieczkę. Stany to miejsce, w którym nie będziesz się nudzić.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: