TAJEMNICA WYSPY WIELKANOCNEJ

WYSPA WIELKANOCNA

Choć Wyspa Wielkanocna jest jedną z najbardziej odizolowanych wysp na świecie (od najbliższej zamieszkanej wyspy dzieli ją 2078km, a od wybrzeża Chile – 3600km), jest też jedną z najbardziej znanych. Wszystko za sprawą 887 tajemniczych posągów.

Wyspa Rapa Nui, znana dziś szerzej jako Wyspa Wielkanocna, jest miejscem o bogatej historii, której korzenie sięgają około 300-400 roku n.e., kiedy to pierwsi mieszkańcy osiedlili się na tej odległej wyspie. Nazwa "Rapa Nui" nadana przez rdzennych mieszkańców odzwierciedla ich głęboką więź z tym niezwykłym miejscem. W 1722 roku holenderscy odkrywcy, którzy dotarli na wyspę w okresie Wielkanocy, nadali jej nową nazwę – Paaseiland, co w języku niderlandzkim oznacza właśnie Wyspę Wielkanocną. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział w historii wyspy, łącząc ją z Europą i nadając jej międzynarodowy rozgłos.

Niecałe pół wieku później, hiszpańska ekspedycja wyruszyła z Peru, by odkryć tajemnice wyspy. Gdy dotarli na miejsce, zastali kwitnącą społeczność liczącą około 3000 osób, zamieszkujących tę niezwykłą, wulkaniczną krainę, pełną bujnej roślinności i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Jednak już cztery lata później, gdy na horyzoncie pojawiły się brytyjskie statki, liczba mieszkańców drastycznie spadła do zaledwie 600 osób, w tym tylko 30 kobiet. Dramatyczny spadek populacji, najprawdopodobniej spowodowany wojną domową, uwidacznia, jak kruche były struktury społeczne i polityczne tej odizolowanej społeczności.

Niestety, to nie był koniec tragedii. W 1877 roku wyspę dotknęła epidemia czarnej ospy, która zredukowała liczbę mieszkańców do zaledwie 111 osób, stawiając pod znakiem zapytania przetrwanie kultury Rapa Nui. W 1888 roku Wyspa Wielkanocna została anektowana przez Chile, a jej mieszkańcy stali się obywatelami tego kraju, co otworzyło nowy rozdział w historii wyspy, łącząc ją trwale z Ameryką Południową.

Dziś Wyspa Wielkanocna to nie tylko miejsce o niezwykłym dziedzictwie kulturowym, ale również o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Jej wulkaniczne krajobrazy, pokryte zielonymi wzgórzami i porośnięte endemiczną roślinnością, tworzą scenerię, która zapiera dech w piersiach. Charakterystyczne posągi moai, symbol wyspy, nieustannie przypominają o tajemnicach, które wciąż skrywa ta ziemia. Polityczne przyłączenie wyspy do Chile wprowadziło na nią wpływy latynoamerykańskie, co widoczne jest w języku, kulturze i codziennym życiu jej mieszkańców.

Dla podróżników Wyspa Wielkanocna stanowi fascynujące połączenie historii, kultury i natury. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a przygoda z nauką. Odwiedzający mogą zanurzyć się w lokalnej kulturze, podziwiać niezwykłe krajobrazy i poczuć atmosferę wyspy, która od wieków fascynuje i inspiruje ludzi z całego świata

First Image

TAJEMNICZE POSĄGI MOAI

Monolity odkryte na wyspie zostały wykonane przez zamieszkujących ją Polinezyjczyków pomiędzy 1100 a 1500 rokiem n.e. Utworzono je z ogromnych, wulkanicznych skał. Materiału plastycznego dostarczał mieszkańcom kamieniołom Rano Raraku. To właśnie w jego okolicy znajduje się spora część figur. W większości były one jednak transportowane w różne miejsca na wyspie – najprawdopodobniej  toczono je na balach w miejsce przeznaczenia i stawiano do pionu za pomocą lin. Mają one średnio 4 metry wysokości i ważą około 13 ton. Początkowo wydawało się, że rzeźby przedstawiają jedynie głowy. Próby przemieszczenia ich w celach badawczych odsłoniły jednak ukryte pod ziemią ciała. Z czasem nanoszona na wyspę ziemia pochowała bowiem spore części tych zagadkowych pomników.

Wciąż nie jest jasne, dlaczego Polinezyjczycy zbudowali słynne posągi, nazywane moai. Powstało na ten temat wiele teorii. Według jednej z nich, posągi wyznaczały miejsca pochówku. Mieszkańcy mieli za pomocą czerwonego pigmentu, którego używali do malowania swoich twarzy, malować także posągi. Czerwona farba miała pełnić ważną rolę podczas ceremonii pogrzebowych. Legenda, którą mieszkańcy przekazali przybyłym na wyspę Europejczykom głosi natomiast, że wyspą rządził kiedyś wódz Hotu Matu. Po jego śmierci, wyspa została podzielona przez jego sześciu synów. Stawiane na niej posągi miały mieć moc przechwytywania many, czyli nadnaturalnych mocy wodza i przyczyniać się do lepszych zbiorów.

Choć słynne posągi moai to bez wątpienia największa atrakcja Wyspy Wielkanocnej, na turystów czeka tu również wyjątkowy krajobraz, powstały w wyniku erupcji wulkanów. Podziwiać można tu między innymi piękne jaskinie i najwyższy szczyt wyspy – Terevaka.

Wyspa Wielkanocna pozostaje jednym z najbardziej niezwykłych i zagadkowych miejsc na Ziemi. Choć ze względu na to, że jest odizolowana od reszty świata, nie jest łatwo na nią trafić, to zdecydowanie warto wybrać się w podróż śladami Polinezyjczyków i zobaczyć niezwykłe wyroby ich kultury, które do dziś są obiektem badań i zaprzątają głowy wielu archeologów.

Sprawdź wyjazdy do Chile i zobacz Wyspę Wielkanocną

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: