SYLWESTER ZA GRANICĄ? POZNAJ 3 NAJCIEKAWSZE DESTYNACJE

GDZIE SPĘDZIĆ SYLWESTRA? POZNAJ 3 NAJCIEKAWSZE DESTYNACJE

Jest początek września, wakacyjna pogoda przestała dopisywać, a Ty zastanawiasz się jak uczcić Sylwestra? Twoja Noc Sylwestrowa może okazać się nie lada przeżyciem! Jeśli lubisz spędzać czas w nietuzinkowy sposób mamy dla Ciebie fascynujące propozycje, które z pewnością trafią w Twoje gusta. Poniżej prezentujemy trzy wybrane kraje, do których sylwestrowa podróż może okazać się nie tylko spełnieniem marzeń ale także być jedną z bezpieczniejszych destynacji na spędzenie tego magicznego czasu. Szczególną uwagę należy skupić na wspaniałym zachodnim wybrzeżu Portugalii, pachnącej herbatą i wanilią Sri Lance oraz na uśmiechniętej Tajlandii. Wybór któregoś z tych krajów na swoją noworoczną podróż będzie wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które lubią zgłębiać inne kultury i poznawać zwyczaje praktykowane w tych krajach. Portugalia będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą spędzić Sylwestra niedaleko od domu, a jednocześnie zmienić swoje codzienne otoczenie, Sri Lanka i Tajlandia z kolei będzie wspaniałym kierunkiem dla osób, które uwielbiają spędzać swój urlop w egzotycznych  krajach. Zobacz co przygotowaliśmy z myślą o Tobie.  

First Image

SRI LANKA – SYLWESTER NA TROPIKALNEJ WYSPIE

Sri Lanka, a właściwie Demokratyczno - Socjalistyczna Republika Sri Lanki to wyspiarskie państwo położone w Azji Południowej na Oceanie Indyjskim gdzie zapach unosi się w powietrzu. Stolicą Państwa jest miejscowość o nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte zwana również jako Kotte, to właśnie to miasto jest siedzibą parlamentu i rządu. Często ze stolicą utożsamia się miasto Kolombo, które to jednak w rzeczywistości jest największym miastem i ośrodkiem handlowym państwa.   
Udokumentowana historia Sri Lanki obejmuje 3000 lat, natomiast dowody na istnienie prehistorycznych osad ludzkich pochodzą sprzed co najmniej 125 000 lat. Położenie geograficzne wyspy i głębokie porty sprawiły, że od czasów starożytnego Jedwabnego Szlaku miał on ogromne znaczenie strategiczne i handlowe. Handel towarami luksusowymi i przyprawami na wyspie przyciągnął kupców z wielu krajów, tworząc zróżnicowaną populację Sri Lanki. Choć Sri Lanka jest domem dla wielu kultur, języków i grup etnicznych takich jak Syngalezi, Tamilowie, Maurowie, Malajowie czy Weddowie to kultura kraju jest pod wpływem głównie buddyzmu i hinduizmu. W XIX i XX wieku Sri Lanka stała się gospodarką plantacyjną słynącą z uprawy i eksportu cynamonu, kauczuku i herbaty cejlońskiej.  

Najważniejsze miejsca na mapie Sri Lanki, które warto zwiedzić.

1. Sigiriya
Sigiriya słynie z ruin pałacu na szczycie ogromnej, 200-metrowej skały otoczonej pozostałościami rozległej sieci ogrodów i zbiorników. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1982 roku. Sama skała jest pozostałością po  dawno wygasłym wulkanie. Sigiriya jest również znana ze starożytnych naściennych malowideł, które wykazują wyjątkowy styl Sri Lanki. Uważa się, że Sigiriya mogła być zamieszkana w czasach prehistorycznych i była używana jako schronisko górskie od około V wieku p.n.e.. Muzeum znajdujące się w tym miejscu pokazuje zdjęcia z wykopalisk, reprodukcje fresków oraz artefakty wydobyte z tego miejsca.

2. Aukana
Miejscowości Aukana znana jest z ogromnego posągu Buddy, pochodzącego z V w. n.e..  Posąg został wyrzeźbiony w jednolitej skale za panowania króla Datusen. Jego wysokość wynosi ponad 12 metrów. Ten niesamowity posąg  wyrzeźbiony został w oparciu o obliczenia matematyczne, czego dowodem może być to, że w deszczowe dni można zobaczyć krople wody spadające z czubka nosa prosto pomiędzy stopy Buddy.  Statua ta była umieszczona w świątyni z obrazami, z której nadal zachowały się pozostałości ścian. Konstrukcja świątyni została wykonana z cegły i kamienia, miała 23 metry długości oraz 19 metrów szerokości.

3. Dambulla
Ten kompleks świątynny pochodzi z I wieku p.n.e. i w 1991 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największy, najlepiej zachowany, a co za tym idzie najbardziej znany jaskiniowy kompleks świątynny na Sri Lance. W okolicy znajduje się ponad 80 udokumentowanych jaskiń, a główne atrakcje rozmieszczone są w pięciu z nich, w których znajdują się posągi i obrazy. Obrazy i posągi są związane z Buddą Gautama i jego życiem. Istnieją łącznie 153 posągi Buddy, trzy posągi królów Sri Lanki i cztery posągi bogów i bogiń. Malowidła ścienne zajmują powierzchnię 2100 m2.

4. Anuradhapura
Królewskie miasto Anuradhapura to raj dla miłośników świątyń, stup, gigantycznych posągów Buddy i historii. Cały obszar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na dobrze zachowane ruiny świątyń i zabytkowe budynki. Ważnymi zabytkami w Anuradhapurze są: święte Sri Maha Bodhi - drzewo, pod którym Budda znalazł oświecenie - oraz biała stupa Ruwanweliseya o wysokości 92 metrów. Warto również odwiedzić pobliski kompleks świątynny Mihintale. Wiele budynków sakralnych w mieście ma ponad 2000 lat.

5. Polonnaruwa
Polonnaruwa podobnie jak Anuradhapura jest jednym ze starożytnych królewskich miast Sri Lanki. Ponad 800 lat temu kraj rządzony był właśnie z tego miejsca. Wiele historycznych ruin i świątyń zostało tu dobrze zachowanych i daje dobre wyobrażenie tego, jak kiedyś wyglądało królewskie miasto. W Polonnaruwa można zobaczyć wiele hinduskich wpływów. Ważne zabytki to Pałac Królewski, czterech Buddów z Gal Vihara i imponująca stupa Vatadage.

6. Nuwara Eliya
Jest jednym z najlepszych miejsc do zwiedzenia plantacji herbaty i poznania tajników jej przetwarzania. Piękne widoki i klimat zachęcił brytyjskich osadników do zamieszkania tych terenów na początku XIX wieku. Nadal można tu znaleźć wiele dobrze zachowanych brytyjskich domów. Najważniejsza jednak jest tu herbata! Po drodze do Nuwara Eliya można podziwiać piękne widoki na góry i plantacje krzewów herbacianych, a po dotarciu do manufaktury herbaty – czeka na nas degustacja różnych jej gatunków. Czego chcieć więcej jako miłośnik herbaty!

Sylwester na Sri Lance – niezapomniane doświadczenie

Ostatni dzień roku spędzimy  na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego po czym przejedziemy do Fortu Galle, zwanego także holenderskim fortem lub „murami obronnymi Galle”. Jest on zabytkiem historycznym, archeologicznym i architektonicznym, który nawet po ponad 423 latach zachowuje swój wspaniały wygląd. Latarnia morska, wieża zegarowa, Kościół Wszystkich Świętych, Muzeum Narodowe, Stary Szpital Holenderski, Narodowe Muzeum Morskie to główne zabytki fortu Galle. Wartość dziedzictwa fortu została uznana przez UNESCO, a miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za wyjątkową ekspozycję zespołu urbanistycznego, który ilustruje interakcję architektury europejskiej i tradycji Azji Południowej od XVI do XIX wieku.
Sam Wieczór Sylwestrowy uczcimy podczas kolacji przy akompaniamencie muzyki, a Nowy Rok powitamy w towarzystwie wspaniałych fajerwerków.

First Image

MAGICZNA TAJLANDIA – NIEZAPOMNIANY SYLWESTER ZAGRANICĄ

Położona w tropikalnym krajobrazie w sercu Azji Południowo-Wschodniej Tajlandia to mozaika różnorodności i kultury. Jest to kraj liczący ponad 60 milionów mieszkańców, z czego ponad 10 milionów mieszka w stolicy – Bangkoku. Kraj ten zajmuje powierzchnię 513 115 km i rozciąga się na około 1620 kilometrów z północy na południe i 775 kilometrów ze wschodu na zachód. Tajlandia graniczy z Laotańską Republiką Ludowo-Demokratyczną i Związkiem Myanmar na północy, Królestwem Kambodży i Zatoką Tajlandzką na wschodzie, Związkiem Myanmar i Oceanem Indyjskim na zachodzie oraz Malezją na południu. Flaga narodowa Tajlandii jest uroczyście podnoszona każdego ranka w każdym mieście i wiosce. Tajlandia jest ciepłym i wilgotnym krajem tropikalnym o klimacie monsunowym. Kultura i tradycje Tajlandii obejmują wiele wpływów z Indii, Chin, Kambodży i reszty Azji Południowo-Wschodniej. Religią narodową Tajlandii jest buddyzm, który ma kluczowe znaczenie dla współczesnej tożsamości tajskiej. Podobnie jak w przypadku innych kultur azjatyckich, szacunek do przodków jest istotną częścią tajskiej praktyki duchowej. Krajobraz Tajlandii jest zróżnicowany, od niskich gór, przez żyzne równiny usiane polami ryżowymi, po piaszczyste rajskie plaże.

Podczas naszej sylwestrowej wycieczki po Tajlandii zobaczymy między innymi:

1. Świątynia Złotego Buddy (Wat Traimit)
Wat Traimit w Bangkoku słynie z 5,5-tonowego posągu siedzącego Buddy. Złota rzeźba pochodzi z XIII wieku i mierzy prawie 5 metrów wysokości. Posąg ten przez wiele lat ukrywał swoją prawdziwą tożsamość pod płaszczem z gipsu i sztukaterii. Ta kosmetyczna zasłona przez kilka stuleci skutecznie ukrywała wizerunek Buddy wykonany ze złota przed wścibskimi najeźdźcami birmańskich armii, złodziejami i rabusiami. Wizerunek Buddy składa się w około 83% z czystego złota. Obecnie posąg ten można docenić w całej jego złocistej chwale za sprawą nieszczęśliwego wypadku powstałego w 1955 roku podczas przenoszenia posągu i jego upadku powodującego pęknięcie.

2. Wielki Pałac (Grand Palace)
Kompleks Wielkiego Pałacu powstał w 1782 roku i składa się nie tylko z sal królewskich i tronowych, ale także szeregu gabinetów rządowych oraz słynnej Świątyni Szmaragdowego Buddy. Zajmuje powierzchnię 218 000 m2 i jest otoczony czterema ścianami o długości 1900 metrów.

3. Ayutthaya
Dawna stolica Tajlandii – Ayutthaya - słynie z ruin świątyń i zabytków. Większość odwiedzających najpierw udaje się do Parku Historycznego Ayutthaya, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdującego się w centrum miasta, aby uzyskać kompleksowy przegląd historii miasta i jego dawnej świetności. Znajdując się na terenie ruin nietrudno wyobrazić sobie wspaniałość, jaką niegdyś było to królestwo .

4. Targ wodny Damnuen Saduak
Każdego dnia przyjeżdża tu wielu turystów z Tajlandii i zagranicy, aby robić zakupy, jeść i chłonąć tę wspaniałą atmosferę. Damnoen Saduak to najprostszy i najdłuższy kanał w Tajlandii, który został zbudowany z inicjatywy królewskiej. Król Rama IV z Tajlandii chciał połączyć rzekę Mae Klong z chińskimi drogami rzecznymi, aby wspierać transport i handel. Kopanie trwało ponad 2 lata i ostatecznie zostało ukończone za panowania jego następcy króla Ramy V. Kanał ma 32 kilometry długości i ponad 200 odnóg. Popularność pływającego targu Damnoen Saduak wzniosła się na nowy poziom  w latach 1971-1973, kiedy rzeka była pełna rolników na łodziach sprzedających swoje towary. I tak do dziś prowadzi się handel na tym obszarze.

Sylwester w Tajlandii – noc, której nie zapomnisz

Ostatni dzień roku spędzimy w pięknej scenerii Jomtien Beach gdzie będziemy mogli zażywać kąpieli słonecznych i wodnych w iście rajskiej atmosferze. Wzdłuż plaży znajduje się wiele restauracji z bogatą ofertą kulinarna, która będzie ucztą dla podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy. Wieczór Sylwestrowy uczcimy uroczystą kolacją, podczas której będą serwowane międzynarodowe przysmaki. A wszystko to zwieńczone muzyką na żywo, w rytmie której będziemy mogli powitać Nowy Rok.

First Image

ESENCJA PORTUGALII W LUKSUSOWYM WYDANIU

Dzięki łagodnemu klimatowi, 3000 godzin słonecznych w roku i 850 km wspaniałych plaż skąpanych w Oceanie Atlantyckim, Portugalia jest idealnym miejscem na wakacje przez cały rok. To kraj, który ma najstarsze granice w Europie, słynie z wyjątkowej różnorodności krajobrazów w niewielkiej odległości, wyjątkowego dziedzictwa kulturowego, w którym tradycja i nowoczesność łączą się w doskonałej harmonii. Znakomita kuchnia, wyśmienite wina i gościnni ludzie sprawiają, że jest to turystyczny raj na najwyższym poziomie.

Portugalia jest położona w południowo-zachodniej części Europy i obejmuje również archipelag Madery i Azorów na Oceanie Atlantyckim. Kontynentalna Portugalia zajmuje powierzchnię 88 889 km2 i ma 218 km szerokości oraz 561 km długości.  Kraj ten liczy około 10 milionów mieszkańców, a największa gęstość zaludnienia występuje w Lizbonie, gdzie mieszka około 1,9 miliona ludzi. Drugim co do wielkości miastem w Portugalii jest Porto. Większość Portugalczyków to katolicy, przy czym portugalska konstytucja gwarantuje wolność religijną.

A co w programie wycieczki do Portugalii?

1.  Chwila relaksu przy kawie „Bica” w słynnej kawiarni „A Brasileira”
Brasileira to bijące serce Chiado i skarb literacki, architektoniczny i artystyczny będący częścią historii Lizbony. Wejście do „A Brasileira” jest jak cofnięcie się w czasie. Jedna z najstarszych i najbardziej charakterystycznych kawiarni Lizbony. „A Brasileira” została otwarta 19 listopada 1905 roku w Chiado, w lokalu, który niegdyś był sklepem z koszulami.  Przytulny wystrój wnętrza sprawił, że kawiarnia była miejscem spotkań prawników, lekarzy, nauczycieli, pisarzy i artystów.

2.  Wizyta w bajkowym pałacu „Palacio Nacional da Pena”
Tysiącletnia historia pałacu rozpoczęła się podczas muzułmańskiej okupacji Półwyspu Iberyjskiego. Wspomniany już w tekstach z XI wieku, oryginalny Pałac Maurów przeszedł na własność Korony Portugalskiej po podboju Lizbony przez Afonso Henriquesa - pierwszego króla Portugalii - w 1147 roku. Po raz pierwszy przebudowano go w 1281 roku, a swój obecny zarys zachował od połowy XVI wieku. Pionowy układ przestrzeni, dostosowujący się do terenu; kameralna organizacja wewnętrznych dziedzińców, przestrzeni zewnętrznych, w których słychać szum płynącej wody; okna z zwieńczonymi łukami;  ściany pokryte glazurowanymi płytkami z bogatymi geometrycznymi wzorami, to cechy, które podkreślają mauretańskie powiązania rzemieślników, którzy zbudowali i ozdobili pałac.

3. Fatima najbardziej znane centrum pielgrzymkowe w Portugalii
Miasto to jest jednym z najważniejszych katolickich sanktuariów na świecie poświęconych Maryi Dziewicy. Sława Fatimy zawdzięczona jest objawieniom Matki Bożej Różańcowej (znanej również jako Matka Boska Fatimska), która objawiła się trojgu pastuszkom z Fatimy. Od maja do października 1917 roku trójka dzieci była świadkami kilku objawień. Fatima przyciąga obecnie tysiące pielgrzymów z całego świata, zwłaszcza w majowe i październikowe dni pielgrzymkowe. Szczególnie imponujące są wieczorne procesje z pochodniami prowadzone przez kardynałów i biskupów. Pielgrzymi gromadzą się na ogromnym placu Cova da Iria, na którym zbudowano małą kaplicę, gdzie prawdopodobnie ukazała się Matka Boska. Po drugiej stronie placu wznosi się wielka bazylika, zbudowana w stylu neoklasycystycznym z centralną wieżą o wysokości 65 metrów. Budowę bazyliki rozpoczęto 13 maja 1928 roku. W bazylice znajdują się groby dwojga z trójki wizjonerów; rodzeństwa Franciszka i Hiacynty Marto, którzy zmarli odpowiednio w 1919 i 1920 roku, i których beatyfikowano w 1970 r. Trzecia widząca, Lucia dos Santos, zmarła w 2005 roku.

4. Universidade de Coimbra
Podpisując dokument „Scientiae Thesaurus Mirabilis”, król Dionizy I, który był szóstym królem Portugalii od 1279 roku, utworzył najstarszy uniwersytet w kraju i jeden z najstarszych na świecie. Pochodzący z 1290 roku dokument zapoczątkował Studium Ogólne, uznane w tym samym roku przez papieża Mikołaja IV. Uniwersytet zaczął działalność w Lizbonie, ale w 1308 roku został przeniesiony do Coimbry. Początkowo ograniczony do Pałacu Królewskiego, Uniwersytet rozprzestrzenił się po całym mieście Coimbra, modyfikując jednocześnie jego krajobraz i czyniąc go Miastem Uniwersyteckim. Później powiększył się, tworząc drugi kampus poświęcony inżynierii i technologii, a także trzeci  poświęcony naukom o zdrowiu.
Obchodzący w tym roku 730 rocznicę Uniwersytet w Coimbrze posiada wyjątkowe dziedzictwo materialne i niematerialne, które jest filarem kultury naukowej Europy i świata.  Uniwersytet dopiero od 2013 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5. Dolina Rzeki Douro
Dolina Douro jest domem dla rzeki o tej samej nazwie, trzeciej co do wielkości rzeki na Półwyspie Iberyjskim, która płynie przez 897 kilometrów od hiszpańskiego miasta Duruelo de la Sierra do Porto. Przez 112 kilometrów rzeka stanowi część granicy między Hiszpanią a Portugalią. W przeszłości nieprzekraczalne kaniony stanowiły barierę dla napastliwych armii. Dziś ten dziki i piękny krajobraz pogranicza jest chroniony przez park Douro Internacional. Dolina rzeki Douro znana jest przede wszystkim ze słodkiego wina „Posto”, które jest tu produkowane od 2000 lat, a także mniej znanych czerwonych i białych win stołowych. Spektakularny krajobraz charakteryzuje się niewiarygodnie stromymi tarasami porośniętymi winoroślami i usianymi winiarskimi gospodarstwami. Lokalne presunto (wędzone szynki) i chouriço (ostre kiełbaski) są częstym elementem w menu.
 
Fascynujące Porto podczas Nocy Sylwestrowej

Porto, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, jest bramą i punktem wyjścia do podróży po różnorodności przyrodniczej i kulturowej regionu. 31 grudnia spędzimy właśnie tutaj, w mieście, które słynie z wina „Porto”, ale także z dziedzictwa łączącego starożytne kościoły i zabytki, takie jak Kościół św. Franciszka oraz nowoczesne budynki, takie jak Casa da Música i Muzeum Serralves. Wieczór sylwestrowy rozpoczniemy od wypicia powitalnego koktajlu i wyśmienitej kolacji. Przez cały wieczór będą nam towarzyszyć rytmy serwowane przez DJ’a, a gdy zegary wybiją północ, powitamy Nowy Rok kieliszkiem szampana wspólnie oglądając pokaz sztucznych ogni nad malowniczą rzeką Douro.

Wszystko to, a nawet wiele więcej możesz zobaczyć podczas jednej z naszych podróżniczych wypraw. Sprawdź naszą ofertę wyjazdów sylwestrowych.  Być może, któraś z naszych propozycji okaże się Twoją wymarzoną?

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: