STAN TEKSAS - CIEKAWOSTKI O TEKSASIE W USA

STAN TEKSAS W USA - CIEKAWOSTKI

Teksas to drugi co do zajmowanej powierzchni stan w USA. Obejmuje ponad 656 tys. kilometrów kwadratowych, co oznacza, że jest ponad 2 razy większy od Polski. Zamieszkuje go jednak mniej osób, bo około 29 milionów. Położony jest w południowej części Stanów Zjednoczonych u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Jego sąsiadami są takie stany jak Luizjana, Arkansas, Oklahoma czy Nowy Meksyk. Co powinieneś wiedzieć o tym miejscu? Jakie atrakcje warto tam zobaczyć? Jakie są najważniejsze ciekawostki, które dotyczą stanu Teksas?

CIEKAWOSTKI O TEKSASIE

Ciekawostki o Teksasie
Stan ten kojarzyć Ci się może m.in. z kowbojami, rodeo, westernami - i rzeczywiście na prowincji wielu mieszkańców trzyma konie, a po ulicy chodzą w kowbojskich butach z ostrogami. Jednak to nie jedyne, co warto wspomnieć o tym wyjątkowym miejscu. Sprawdź też inne ciekawostki, które są z nim związane.
 
Teksas ma najwięcej farm
Farmy, to jedno z głównych skojarzeń z tym miejscem. Teksas faktycznie ma najwięcej farm pośród wszystkich stanów w USA.
 
Teksas jest większy od krajów Europy Zachodniej
Żadne z tych państw nie ma nawet zbliżonej powierzchni do Teksasu, a mowa przecież tylko o jednym stanie w USA.
 
Trzy z dziesięciu największych miast Ameryki Północnej są w Teksasie
Chodzi tutaj o Houston zamieszkałe przez ponad 2 miliony osób, San Antonio z wynikiem 1,5 mln i Dallas, mające około 1,3 mln mieszkańców.
 
Stolicą Teksasu jest Austin
Nie jest nią żadne ze wspomnianych największych miast w stanie, lecz Austin, położone nad rzeką Kolorado, liczące blisko milion mieszkańców.
 
70 proc. teksańczyków mówi w domu po angielsku
30 proc. zamieszkałych w tym stanie używa innego języka niż angielski. Około 7 milionów osób korzysta z hiszpańskiego, 200 tys. z wietnamskiego, a 140 tys. z chińskiego.
 
PKB Teksasu wynosi 1,9 biliona dolarów
To drugi co do wartości wynik pośród wszystkich stanów w USA - tyle wynosiło PKB w 2019 roku. Co ciekawe, PKB Houston było równe 503 mld dolarów i jest niewiele mniejsze niż PKB Polski.
 
Teksas był kiedyś niepodległy
Zanim stan ten włączono do USA, był on wolnym krajem w latach 1836 - 1845. Tereny te,  za swoje próbowały uznać Meksyk, Francja i Hiszpania. Natomiast rdzenni Amerykanie żyli na tych terenach już ponad 10 tys. lat temu.
 
Największe w USA złoże ropy naftowej znajduje się w Texasie
Według wstępnych ocen zasoby te oszacowano na 20 mld baryłek ropy, 16 bln  metrów sześciennych gazu ziemnego i 1,6 mld baryłek gazowego kondensatu. Wynika z tego, że jest to złoże trzy razy bogatsze niż poprzednio odkryte w tym kraju. Co ciekawe, gdyby Teksas był niezależnym państwem, byłby trzecim producentem ropy na świecie, wyprzedzając Iran czy Irak.
 
Teksas jest nazywany stanem samotnej gwiazdy
Wynika to z tego, że kiedyś był jedynym niepodległym państwem, a na jego fladze znajdowała się jedna gwiazda.
 
Nazwa stanu wywodzi się od słowa taysha
Pochodzi ono z języka północnoamerykańskiego plemienia Kaddo. Oznacza przyjaciele lub sprzymierzeńcy.
 
Ponad połowa mieszkańców Teksasu to biali
Stanowią oni około 53 proc. populacji. Drugą pod względem udziału grupą są Latynosi z wynikiem 37 proc., natomiast trzecią są czarnoskórzy - 12 proc.
 
Texas ma własną sieć energetyczną
Sieć ta powstała w czasie II wojny światowej, a jej celem było zapewnienie samowystarczalności fabrykom, które wówczas produkowały broń. To jedyny stan USA, który jest niezależny energetycznie od pozostałych stanów.
 
W Teksasie są setki opuszczonych miast
Jest ich tam mnóstwo! Niektóre źródła mówią, że nawet ponad 500. Miejsca te są skupiskami opuszczonych budynków, które obecnie odwiedzane są wyłącznie przez turystów, dla których to atrakcja.
 
W Dallas znajduje się największe lotnisko na świecie
Dallas-Fort Worth ma powierzchnię około 70 km kwadratowych. To główna baza lotnicza American Airlines. W 2019 roku lotnisko obsłużyło ponad 70 mln pasażerów.
 
Teksas - czy warto wybrać się tam w podróż?
Bez wątpienia tak! To bardzo duży stan, z wieloma ciekawymi miejscami i różnymi atrakcjami. Nie ma się nad czym zastanawiać - miasta, widoki, ogromny obszar, który nie raz Cię zaskoczy. Zdecydowanie warto się tam wybrać.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: