SRI LANKA - AROMAT NAJLEPSZEJ HERBATY.

HERBATA NA SRI LANCE

Herbata - niezastąpiony napój śniadaniowy, towarzyszka wszelkich spotkań, pijana i uwielbiana przez wszystkich. Czarna, zielona, czerwona, skąd się wzięła?

Zapewne wiele osób potrafi wskazać miejsce, w którym znajdują się jej największe plantacje, ale czy wiecie w jaki sposób jest zbierana?

Poznajcie Sri Lankę - wyspę wielu aromatów: cynamonu, gałki muszkatołowej, wanilii, pieprzu ale przede wszystkim niesamowitej herbaty, podbijającej serca smakoszy na całym świecie. To najlepszy prezent jaki można przywieźć z podróży na Sri Lankę.

Skąd się wzięła?

Cejlon początkowo słynął z kawy, którą zaczęli tu uprawiać Brytyjczycy nastawieni na zbijanie wielkich majątków. Ogromne tereny zostały przez nich wykarczowane na potrzebę kawowego przemysłu, który w XIX wieku został zaatakowany przez rdzę kawową. Był to rodzaj grzyba, który w szybkim tempie zniszczył wszelkie plantacje w środkowej części Sri Lanki. Zaraza szybko rozprzestrzeniała się z jednej plantacji na drugą, niszcząc przy tym uprawy kawy. Większość brytyjskich plantatorów musiała opuścić wyspę z niczym. Wówczas w latach 70- tych XIX wieku Sri Lanka stała się miejscem, gdzie zaczęto uprawiać herbatę.

W 1867 roku, szkocki plantator kawy - James Taylor, pionier uprawy chinowca (z którego otrzymywano lek na malarię) obsadził cejlońskie wzgórza pierwszymi krzakami herbaty z Indii. Taylor nie tylko korzystał z cennych rad innych, równie doświadczonych plantatorów, ale także był pomysłodawcą techniki zbioru „dwóch listków i pączka”. W ten sposób Sri Lanka rozpoczęła nowy rozdział w historii plantacji.

Jak zbierać?

Najlepsza gatunkowo herbata, zbierana jest ręcznie. Zbieraczami są głównie kobiety, które skrupulatnie odrywają jedynie 2-3 najświeższe, najmłodsze i najbardziej soczyste listki. Następnie liście poddawane są procesowi więdnięcia, potem skręcane i na sam koniec fermentowane. Co ciekawe, herbata czarna, biała i zielona pochodzą z tego samego krzaka - białą otrzymuje się z najmłodszych listków, natomiast zielona, w przeciwieństwie do czarnej, nie jest poddawana procesowi fermentacji. Z częściowej fermentacji otrzymuje się natomiast herbatę czerwoną. Po tym procesie herbata jest sortowana, mieszana i pakowana. W ten oto sposób nietuzinkowy smak cejlońskiej herbaty, trafia wprost do naszych filiżanek.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: