× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Şəki - miasto na grzbiecie Wielkiego Kaukazu

×
LogosTour
05-05-2017


Na południowych skłonach grzbietu Wielkiego Kaukazu leży malownicze miasto Şəki (Szeki). To jedno  z najstarszych i najpiękniej położonych miast Azerbejdżanu. Domy stoją tu wśród zieleni.  W okolicznych górskich lasach rosną buki, dęby, graby, kasztany. Przepiękne widoki ukazują się wiosną,  kiedy
szczyty gór Wielkiego Kaukazu są jeszcze pokryte śniegiem, górskie łąki już się zielenią, a w dole kwitną drzewa.

Przyjaźni mieszkańcy, tworzący folklor, koloryt i atmosferę miasta, to temat dla oddzielnej  opowieści. Szekińcy są jedną z najbardziej barwnych społeczności Azerbejdżanu, która posiada własny, bardzo melodyjny dialekt. Şəki jest powszechnie uważane za stolicę azerbejdżańskiego humoru, odpowiednik bułgarskiego Gabrowo.  O Szekińcach opowiada się kawały i od nich samych oczekuje się zwykle, że zaczną je opowiadać.

Şəki posiada bogatą historię. W drugiej połowie XVIII w. i początku XIX w. miasto było stolicą chanatu szekińskiego, jednego z najpotężniejszych chanatów Azerbejdżanu. W tym okresie powstały jego najbardziej znane zabytki.  

Ozdobą miasta i najbardziej znanym jego zabytkiem jest Pałac Szekińskich Chanów z XVIII w., kandydat do wpisania na listę UNESCO. Pałac posiada piękną fasadę, przed którą rosną dwa imponujące platany posadzone w 1530 r. Wewnątrz znajdują się bardzo bogate malowidła o żywej, intensywnej kolorystyce. Atmosferę pałacu tworzą też barwne okna şəbəkə. Słoneczne światło przebijające się przez okna do pałacu, przelewa się różnymi kolorami, jak tęcza po deszczu.

Również z XVIII w. pochodzi zabytkowy dom rodziny Şəkixanov. Ten bardzo okazały dom należał ongiś do krewnych szekińskich chanów. Jego piękne wnętrza przypominają pałac szekińskich chanów.   

Przez stulecia miasto słynęło z rzemiosł artystycznych i było ważnym centrum handlu. Najbardziej znane było przede wszystkim  z wyrobu jedwabiu i tkanin jedwabnych. Tradycje rzemiosł zachowały się tu do dziś. W miejscowym centrum tradycyjnych rzemiosł można obejrzeć i kupić m.in. tradycyjne jedwabne kobiece chusty kəlağayı, hafty, ręcznie tkane dywany, kaukaskie czapki, tradycyjne okna şəbəkə, wyroby garncarskie.     

Dla przybywających tu kupców z różnych krajów zbudowano karawanseraje - zajazdy kupieckie. Najbardziej znanym i fotogenicznym jest pochodzący z XVIII w.  Yuxarı Karvansaray (Górny Karawanseraj). Panuje tu bardzo nastrojowa atmosfera, w którą wkracza się już po przekroczeniu wielkich, starych drewnianych wrót wejściowych.        

Şəki jest znane też ze swojej kuchni  i zamiłowania jego mieszkańców do słodyczy.  Przechadzając się po ulicach miasta często można spotkać sklepy  sprzedające słodycze. W każdym sklepie dadzą spróbować wyrobów, więc można smakowo ocenić na co ma się ochotę. Zamiłowanie do słodyczy sprawiło, iż od kilku lat w Şəki  odbywa się festiwal tradycyjnych słodyczy.   

Oprócz słodyczy kulinarną specjalnością Şəki jest piti. To potrawa w rodzaju eintopf. Przyrządza się ją indywidualnie dla każdej osoby w specjalnych glinianych garnuszkach, stawianych nad rozgrzanym węglem drzewnym. Jej składnikami jest doskonalej jakości baranina, kasztany, ciecierzyca, cebula, suszone śliwy i szafran. Wszystko to dusi się powoli na małym ogniu.

Nieopodal Şəki znajduje się wioska Kiş, bardzo pięknie położona wśród pokrytym lasem gór.  W Kiş znajduje się najstarsza cerkiew chrześcijańska na Kaukazie, którą kronikarze nazywali matką wschodnich cerkwi. Była ona obdarzana szczególną czcią w Kaukaskiej Albanii.    

Zobacz z nami to niezykłe miasto - > Azerbejdżan oraz Azerbejdżan dla Koneserów
Wszystkie wycieczki do azerbejdzanu dostepne tutaj https://logostour.pl/kraje/azerbejdzan

BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów