RUMUNIA – W KRAJU VLADA PALOWNIKA, CZYLI LEGENDARNEGO DRAKULI

RUMUNIA – W KRAJU VLADA PALOWNIKA, CZYLI LEGENDARNEGO DRAKULI

Autentyczny i naturalny, te słowa chyba najlepiej oddają istotę Rumunii. Dynamiczny kraj bogaty w historię, sztukę i piękno krajobrazu. Rumunia oferuje niezliczone i wyjątkowe doświadczenia podróżnicze, które czekają na odkrycie.

RUMUNIA – POŁOŻENIE

Rumunia, kraj południowo-wschodniej Europy, ze stolicą w Bukareszcie. Graniczy z Węgrami na północnym zachodzie, Serbią na południowym zachodzie, Bułgarią na południu, Morzem Czarnym na południowym wschodzie, Ukrainą na wschodzie i północy oraz Republiką Mołdawii na wschodzie. Kraj ten jest drugim co do wielkości krajem Europy południowo-wschodniej, zaraz po Polsce.
 
Rumunia obejmuje szereg regionów geograficznych, z których tylko niektóre zachowały spójność z tymi historycznymi. W południowej części kraju zgodnie z ogólnym zarysem dawnego Księstwa Rumunii położona jest Wołoszczyzna, która rozciąga się na południe od Karpat Południowych aż do granicy z Bułgarią i jest podzielona rzeką Olt. Na południowym wschodzie, pomiędzy dolnym Dunajem a Morzem Czarnym, leży historyczno-geograficzny region Dobrudży, który obejmuje również część Bułgarii. Region geograficzny Mołdawii rozciąga się od Karpat Wschodnich do rzeki Prut na granicy z Ukrainą. W zachodniej Rumunii historyczny region Banat jest ograniczony od północy rzeką Mureș, a od zachodu i południa sięga do Węgier i Serbii. I chyba najbardziej popularny region Rumunii od północy i wschodu ograniczony Karpatami Wschodnimi, od południa Karpatami Południowymi, a od zachodu Górami Bihor, region geograficzny Transylwanii.
 
Terytorium Rumunii obejmuje wspaniałe góry, piękne pagórki, żyzne równiny oraz liczne rzeki i jeziora. Około jedną trzecią kraju tworzą Karpaty, znane również jako Alpy Transylwańskie, lasy natomiast pokrywają ponad jedną czwartą kraju, a fauna jest jedną z najbogatszych w Europie. W Rumunii można spotkać między innymi niedźwiedzie, jelenie, rysie, kozice i wilki. To właśnie nad Morzem Czarnym kończy swoją podróż przepływający przez osiem krajów legendarny Dunaj, tworząc jeden z największych i najbardziej różnorodnych biologicznie terenów podmokłych na świecie - deltę Dunaju.

RUMUNIA – KLIMAT

Rumunia charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, z czterema odrębnymi porami roku. Wiosną możemy liczyć na chłodne poranki i noce oraz ciepłe dni. Lato jest dość ciepłe, z długimi słonecznymi dniami. Najgorętsze obszary latem to niziny w południowej i wschodniej Rumunii, gdzie temperatury sięgają 38 stopni Celsjusza w lipcu i sierpniu, w górach natomiast temperatury są zawsze nieco niższe.  Jesień jest sucha i chłodna. Zimy bywają mroźne, zwłaszcza w górach. Chociaż nie jest to regułą, obfite opady śniegu mogą występować w całym kraju od grudnia do połowy marca. Należy pamiętać, że między różnymi regionami Rumunii występują znaczne różnice klimatyczne.

RUMUNIA - GRUPY ETNICZNE

Rumuni swój charakter etniczny i kulturowy wywodzą z wpływów rzymskich, tożsamość ta jednak była nieustannie przekształcana przez położenie Rumunii na głównych szlakach migracyjnych kontynentu. Rumuni uważają się za potomków starożytnych Rzymian, którzy podbili południową Transylwanię pod panowaniem cesarza Trajana w 105 roku n.e. oraz Daków, którzy żyli w górach na północ od Równiny Naddunajskiej i w Basenie Siedmiogrodzkim. Do czasu wycofania się Rzymian za panowania cesarza Aureliana w 271 roku, rzymscy osadnicy i Dacianie zawierali małżeństwa, w wyniku czego powstał nowy naród. Zarówno łacińskie korzenie języka rumuńskiego, jak i prawosławna wiara, którą wyznaje większość Rumunów, wyłoniły się z połączenia tych dwóch kultur.

Rumunię zamieszkuje około 20 milionów ludzi. W wyniku burzliwej historii struktura narodowościowa jest bardzo zróżnicowana. Rumuni stanowią ok. 90% wszystkich mieszkańców kraju, a największe mniejszości etniczne to  Węgrzy (ok. 7%) i Romowie (ok.2,5%). Teren Rumunii zamieszkują ponadto Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie, a także Turcy.

RUMUNIA - JĘZYK

Rumuński jest językiem urzędowym kraju, choć właściwie jest on dialektem dakońsko-rumuńskim, którym posługuje się 90% ludności, w kilku wariantach regionalnych. Węgierski to jedyny inny język w Rumunii, którym posługuje się ponad milion osób. Ponadto ludzie posługują się tu również językiem romskim, niemieckim, tureckim, serbskim.

RUMUNIA - RELIGIA

Kiedy Rumunia była pod rządami komunistów, religia oficjalnie była postrzegana jako sprawa osobista i nałożono na nią stosunkowo niewiele ograniczeń, chociaż władze podejmowały wysiłki, aby podważyć wiarę na rzecz nauki i empiryzmu. Kiedy komuniści doszli do władzy w 1948 roku, kontynuowali praktykę monarchii, zgodnie z którą wszystkie kościoły były zarejestrowane w państwie. Państwo natomiast zachowało kontrolę administracyjną i finansową, stając się tym samym ostatecznym autorytetem w sprawach religii. Po rewolucji w 1989 roku Rumuni mogli swobodnie praktykować swoje religie.
 
Prawie 90% Rumunów to wyznawcy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, na czele którego stoi patriarcha w Bukareszcie. Katolicyzm jest główną religią etnicznych Węgrów i Niemców. Praktykowany jest również protestantyzm zarówno luterański jak i kalwiński.

KARPATY

Karpaty są dominującą formą krajobrazu Rumunii  i stanowią ponad 30% całej powierzchni kraju, otaczając Wyżynę Transylwańską. Liczne górskie szczyty przekraczają wysokość 2000 metrów, co sprawia, że Karpaty rumuńskie posiadają cechy rzeźby wysokogórskiej. Na południu Karpaty przechodzą w łagodne wzgórza, a następnie w Równinę Baragan.
 
Trzy najwyższe szczyty Rumunii to Moldoveanu (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Viștea Mare (2527 m n.p.m.) w Górach Fogaraskich.

DELTA DUNAJU

Dunaj swoją liczącą 2 850 km podróż przez Europę, kończy w południowo-wschodniej Rumunii. Tutaj rzeka dzieli się na 3 odnogi: Kilia, Sulina i Sfantu Gheorghe, które razem tworzą deltę Dunaju. Zajmujący powierzchnię 3446 km² ekosystem jest największym w Europie obszarem podmokłym. Żyje tu ponad 4 tys. gatunków zwierząt i ponad 1 tys. gatunków roślin. 
 
Delta Dunaju w 1991 roku została uznana przez USESCO za część światowego dziedzictwa i od tego czasu jest ona rezerwatem biosfery. 5 czerwca 2000 roku rządy Rumunii, Bułgarii, Mołdawii i Ukrainy porozumiały się w sprawie ochrony i renaturyzacji obszarów podmokłych na odcinku około 1000 km wzdłuż biegu Dunaju. W ten sposób teren delty stał się największym transgranicznym obszarem chronionym w Europie.

First Image

TRANSYLWANIA (SIEDMIOGRÓD)

Transylwania stała się ikoną popkultury jako kraina zamieszkiwana przez demonicznego hrabiego Drakulę, który w rzeczywistości nosił imię Vlad III Palownik.  To właśnie w Transylwanii znajdują się jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Braszów, ze starosaską architekturą i ruinami cytadeli, Sybin z brukowanymi uliczkami i domami w pastelowych kolorach oraz Sighisoara, ozdobiona cytadelą na wzgórzu, tajnymi przejściami i XIV-wieczną wieżą zegarową. 
 
Turyści odwiedzający tę krainę mogą zwiedzić wspaniałe zamki, takie jak Bran, niedaleko Braszowa. Jest to bajkowa gotycka budowla, często kojarzona z Vladem Palownikiem, który stał się inspiracją dla Brama Stokera, twórcy powieści „Drakula”. 
 
W bliskim sąsiedztwie Braszowa i Branu znajdują się ufortyfikowane kościoły w Harman z masywnymi saksońskimi wieżami oraz Prejmer - największy ufortyfikowany kościół w południowo-wschodniej Europie. 
 
Sybin był największą i najbogatszą z siedmiu otoczonych murami cytadel zbudowanych w XII wieku przez niemieckich osadników zwanych Sasami Siedmiogrodu. Fragmenty średniowiecznego muru nadal strzegą historycznego obszaru, gdzie wąskie uliczki przechodzą przez siedemnastowieczne budynki ze stromymi dachami, a następnie otwierają się na rozległe, zdominowane przez kościoły place.
 
W 1797 roku Samuel von Hahnemann otworzył w Sybinie pierwsze na świecie laboratorium homeopatyczne. Ponadto znajduje się tu pierwszy szpital w Rumunii założony w 1292 roku, pierwsza apteka z 1494 roku i najstarsze muzeum - Muzeum Brukenthala, otwarte w 1817 roku. Ponadto pierwsza książka w języku rumuńskim została wydrukowana właśnie w Sybinie w 1544 roku.
 
Fascynującym miastem Transylwanii jest Sighisoara. Początki tego miasta sięgają czasów rzymskich. W pierwszym wieku naszej ery Dakowie - starożytni mieszkańcy terytorium współczesnej Rumunii zbudowali fortyfikację o nazwie Sandava, która pod administracją rzymską była znana jako Castrum Stenarum. W XII wieku Sasi siedmiogrodzcy zbudowali cytadelę Sighisoara, która pozostaje jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Jest to miejsce urodzenia Vlada Palownika, władcy prowincji Wołoszczyzny w latach 1456-1462. Jego dom to tylko jedna z wielu atrakcji Sighisoary, pozostałe to Kościół na wzgórzu z 500-letnimi freskami, XIII-wieczny Dom Wenecki i Kościół Klasztoru Dominikanów, znany z transylwańskiego renesansowego rzeźbionego ołtarza, barokowej ambony, orientalnych dywanów i XVII-wiecznych organów.
 
Ziemie Transylwanii słyną z produkcji wina lecz Transylwańczycy to nie tylko rzemieślnicy wyspecjalizowani w produkcji aromatycznych, przyjemnych i lekkich win, ale także wyszukanych trunków takich jak palinca, horinca i rachie (odmiany brandy). Są one wytwarzane z owoców, zwłaszcza śliwek, jabłek i gruszek, a leżakowane w beczkach z drzewa morwy lub dębu.
 
Winnice w okolicach miast Tarnaveni znane są z doskonałych białych win. Dzięki chłodnemu klimatowi i nachyleniu terenu, który rozciąga się od Tarnava Mare do rzek Tarnava Mica, Tarnaveni jest idealnym miejscem do uprawy białych winogron o łagodnej kwasowości. Region ma długą tradycję produkcji doskonałych win wytrawnych i półwytrawnych takich jak Feteasca Alba, Feteasca Regala, Sauvignon Blanc, Muscat Ottonel, Chardonnay, Pinot Gris i Traminer.

BANAT I KRISZANA (KRAINY HISTORYCZNE)

Wyjątkową mieszankę dziedzictwa architektonicznego i kulturowego można podziwiać w bogatych w historię krainach Banat i Kriszana. Na tym terenie, od wieków mieszkali Niemcy, Serbowie i Węgrzy. Trio miast zachodniej Rumunii - Timisoara, Oradea i Arad - zapewnia podróżnym wgląd w długą przeszłość i barwne tradycje tego regionu.
 
Rządy Habsburgów do 1918 roku wprowadziły do Banat secesyjną architekturę i ustanowiły Timisoarę „miastem-ogrodem”, który często jest określany jako „Mały Wiedeń”. Atrakcje, z którymi można obcować w tym mieście obejmują Muzeum Banat, Muzeum Wsi, Ogród Botaniczny, Filharmonię w Timisoarze i Opera. Miejsca o znaczeniu historycznym to ruiny twierdzy Timisoara, zamek Huniade, pałac dykasterialny, Stary Ratusz i Pałac Sprawiedliwości.
 
Oradea, osiem mil na wschód od granicy rumuńsko-węgierskiej, jest jednym z najbardziej malowniczych miast zachodniej Rumunii, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym. Na przełomie XIX i XX wieku większość starych domów w mieście została przebudowana i dostosowana do modnego wówczas stylu architektonicznego zwanego „Sezession”, który dotarł z Wiednia, z bogato zdobionymi fasadami w kolorze bladego różu, zieleni, błękitu i bieli.  Miasto było w różnych okresach administrowane przez Księstwo Transylwanii, Imperium Osmańskie i Monarchię Habsburgów. 

MOŁDAWIA I BUKOWINA (KRAINY HISTORYCZNE)

Mołdawia to kraina historyczna położona na terenie trzech krajów: Mołdawii, Rumunii i na Ukrainie, która rozciągająca się pomiędzy pasmem Karpat Wschodnich a rzeką Prut. Od XIV do XIX wieku istniało na tych terenach hospodarstwo mołdawskie, ulegające wpływom polskim i węgierskim, później tureckim, a następnie rosyjskim. W ciągu ostatnich 500 lat historia, kultura i życie religijne ukształtowały jedno z głównych miast regionu - Jassy, kulturalną stolicę Mołdawii. Jassy może poszczycić się imponującą liczbą prawosławnych cerkwi. Jednym z najsłynniejszych zabytków miasta jest wspaniały Monaster Trzech Świętych Hierarchów, zbudowany w 1639 roku.
 
Na wzgórzach północnej Mołdawii leży Bukowina, w której znajduje się jeden z największych skarbów sztuki na świecie - Malowane Klasztory Bukowiny wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowane w XV i XVI wieku, ozdobione kolorowymi freskami zewnętrznymi, które przedstawiają sceny religijne. Najbardziej znanym jest Monastyr Voronet wzniesiony w 1438 roku przez Stefana Wielkiego z zapierającym dech w piersiach freskiem Sądu Ostatecznego. Niebieska farba, która do dnia dzisiejszego nie wyblakła, jest znana na całym świecie jako „Voronet blue”. Artyści pracowali tu w izolacji, strzegąc swoich tajemnic, przez co do dziś kompozycja farby pozostaje nieznana.

DOBRUDŻA (KRAINA HISTORYCZNA)

W regionie Dobrudża znajduje się Delta Dunaju, Rezerwat Biosfery uznany przez UNESCO, starożytne miasto portowe Konstanca i nadmorskie kurorty, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego w Rumunii. Jednodniowe rejsy z miasta Tulcea po wodnych drogach Delty Dunaju pozwalają podróżnym obserwować bogatą przyrodę i tradycyjne wioski rybackie. Pływające wyspy trzcinowe, wydmy i drogi wodne oferują schronienie ponad 300 gatunkom ptaków, niezliczonym rybom i 1150 gatunkom roślin. Centralnym punktem turystyki na wybrzeżu Morza Czarnego jest historyczne miasto Konstanca, które pełni funkcję głównego portu. 

MARMAROSZ (KRAINA HISTORYCZNA)

Marmarosz to kraina historyczna na pograniczu rumuńsko-ukraińskim, położona w górskim rejonie dorzecza górnej Cisy. W przeszłości Marmarosz stanowił część królestwa węgierskiego, pozostawał pod władzą książąt siedmiogrodzkich, później ponownie stał się częścią Węgier, a jego obecny obszar został ukształtowany po I wojnie światowej. 
 
Region Marmarosz w północno-zachodniej Rumunii jest domem dla wielu wiosek, w których stuletnie tradycje są nadal częścią życia codziennego. Mieszkańcy tych terenów w zadziwiającym stopniu zachowali wiejską kulturę i rzemiosło swoich przodków.
 
Wioski regionu Marmarosz wyróżniają się wyjątkowymi drewnianymi kościołami z wysokimi iglicami i gontowymi  dachami. Drewno od dawna było - i nadal jest - środkiem wyrazu dla rzemieślników tego obszaru, a misterne rzeźby w drewnie zdobią wejścia i okna domów. Lokalne rękodzieło jest również widoczne w ręcznie tkanych dywanach i misternych haftach, które ozdabiają stroje ludowe noszone przez mieszkańców.
 
Podobnie jak setki lat temu, życie towarzyskie regionu toczy się wokół wiejskiego kościoła. Drewniane kościoły Marmarosz - w Surdesti, Plopis, Rogoz, Ieud, Poeinile Izei, Barsana, Budesti i Desesti - zostały uznane przez UNESCO za jedne z najważniejszych miejsc światowego dziedzictwa.
 
Wesoły Cmentarz w miejscowości Sapanta, to duchowa filozofia mieszkańców Marmarosz. Przodkowie mieszkańców miasta uważali śmierć za początek, a nie koniec, co znajduje odzwierciedlenie w rzeźbach, które się na nim znajdują. Drewniane krzyże w kolorze niebieskim, przedstawiają wyrzeźbioną scenę i opis istotnych elementów z życia zmarłego. Odwiedzający mogą tu docenić dzieło rzeźbiarza Stana Iona Patrasa, który zaczął rzeźbić epitafia w 1935 roku, oraz jego następców. Dom Patrasa we wsi jest teraz fascynującym muzeum. 

First Image

WOŁOSZCZYZNA (KRAINA HISTORYCZNA)

Wyjątkowa mieszanka atrakcji historycznych i przyrodniczych Wołoszczyzny obiecuje fascynujące wrażenia. Ta kraina historyczna, leżąca na południu Rumunii, obejmuje tereny pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem. Najważniejszym miastem Wołoszczyzny jest stolica Rumunii – Bukareszt po raz pierwszy udokumentowana w 1459 roku przez Vlada Tepesa. W Bukareszcie zaskoczy Cię aż 37 muzeów, 22 teatry, 18 galerii sztuki, oper i sal koncertowych.
 
Najlepszym sposobem na zwiedzanie znanego ze wspaniałych budynków w stylu Belle Epoque Bukaresztu jest spacer wzdłuż Alei Zwycięstwa do Placu Rewolucji. Stare centrum miasta jest koniecznością, aby zrozumieć, dlaczego Bukareszt w latach dwudziestych XX wieku uważany był za „Mały Paryż”.
 
Najokazalszym budynkiem stolicy jest niewątpliwie Pałac Parlamentu w Bukareszcie. Został zbudowany na specjalne życzenie Nicolae Ceausescu, przywódcy rumuńskiej partii komunistycznej. Ogromna budowla, dawniej znana jako „Dom Ludowy”, to drugi co do wielkości budynek administracyjny na świecie zaraz po amerykańskim Pentagonie. Liczy 12 pięter naziemnych, 8 poziomów pod powierzchnią, które mieszczą 1100 pomieszczeń. Do jego zbudowania potrzeba było 20 000 pracowników i 700 architektów. Zbudowany, umeblowany i udekorowany wyłącznie z materiałów pochodzących i wyprodukowanych w Rumunii. Jego budowa rozpoczęła się 25 czerwca 1984 roku i miał być siedzibą komunistycznego rządu kraju. Dziś jest siedzibą rumuńskiego parlamentu, Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Bukareszcie i Rumuńskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
 
Za Bukaresztem podnóża Wołoszczyzny ustępują miejsca Karpatom. Półtorej godziny drogi na północ od Bukaresztu znajduje się piękna Dolina Prahova, w której mieszczą się popularne ośrodki narciarskie Predeal, Busteni i Sinaia. W miejscowości Sinaia znajduje się także wspaniały Zamek Peles - arcydzieło niemieckiej architektury noworenesansowej, uważany za jeden z najlepiej zachowanych zamków królewskich w Europie. 
 
Wycieczka do Rumunii z LogosTour dostarczy Ci niecodziennych wrażeń, które zapamiętasz na wiele lat i z utęsknieniem będziesz je wspominać. 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: