Transylwania stała się ikoną popkultury jako kraina zamieszkiwana przez demonicznego hrabiego Drakulę, który w rzeczywistości nosił imię Vlad III Palownik. To właśnie w Transylwanii znajdują się jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Braszów, ze starosaską architekturą i ruinami cytadeli, Sybin z brukowanymi uliczkami i domami w pastelowych kolorach oraz Sighisoara, ozdobiona cytadelą na wzgórzu, tajnymi przejściami i XIV-wieczną wieżą zegarową.
Turyści odwiedzający tę krainę mogą zwiedzić wspaniałe zamki, takie jak Bran, niedaleko Braszowa. Jest to bajkowa gotycka budowla, często kojarzona z Vladem Palownikiem, który stał się inspiracją dla Brama Stokera, twórcy powieści „Drakula”.
W bliskim sąsiedztwie Braszowa i Branu znajdują się ufortyfikowane kościoły w Harman z masywnymi saksońskimi wieżami oraz Prejmer - największy ufortyfikowany kościół w południowo-wschodniej Europie.
Sybin był największą i najbogatszą z siedmiu otoczonych murami cytadel zbudowanych w XII wieku przez niemieckich osadników zwanych Sasami Siedmiogrodu. Fragmenty średniowiecznego muru nadal strzegą historycznego obszaru, gdzie wąskie uliczki przechodzą przez siedemnastowieczne budynki ze stromymi dachami, a następnie otwierają się na rozległe, zdominowane przez kościoły place.
W 1797 roku Samuel von Hahnemann otworzył w Sybinie pierwsze na świecie laboratorium homeopatyczne. Ponadto znajduje się tu pierwszy szpital w Rumunii założony w 1292 roku, pierwsza apteka z 1494 roku i najstarsze muzeum - Muzeum Brukenthala, otwarte w 1817 roku. Ponadto pierwsza książka w języku rumuńskim została wydrukowana właśnie w Sybinie w 1544 roku.
Fascynującym miastem Transylwanii jest Sighisoara. Początki tego miasta sięgają czasów rzymskich. W pierwszym wieku naszej ery Dakowie - starożytni mieszkańcy terytorium współczesnej Rumunii zbudowali fortyfikację o nazwie Sandava, która pod administracją rzymską była znana jako Castrum Stenarum. W XII wieku Sasi siedmiogrodzcy zbudowali cytadelę Sighisoara, która pozostaje jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Jest to miejsce urodzenia Vlada Palownika, władcy prowincji Wołoszczyzny w latach 1456-1462. Jego dom to tylko jedna z wielu atrakcji Sighisoary, pozostałe to Kościół na wzgórzu z 500-letnimi freskami, XIII-wieczny Dom Wenecki i Kościół Klasztoru Dominikanów, znany z transylwańskiego renesansowego rzeźbionego ołtarza, barokowej ambony, orientalnych dywanów i XVII-wiecznych organów.
Ziemie Transylwanii słyną z produkcji wina lecz Transylwańczycy to nie tylko rzemieślnicy wyspecjalizowani w produkcji aromatycznych, przyjemnych i lekkich win, ale także wyszukanych trunków takich jak palinca, horinca i rachie (odmiany brandy). Są one wytwarzane z owoców, zwłaszcza śliwek, jabłek i gruszek, a leżakowane w beczkach z drzewa morwy lub dębu.
Winnice w okolicach miast Tarnaveni znane są z doskonałych białych win. Dzięki chłodnemu klimatowi i nachyleniu terenu, który rozciąga się od Tarnava Mare do rzek Tarnava Mica, Tarnaveni jest idealnym miejscem do uprawy białych winogron o łagodnej kwasowości. Region ma długą tradycję produkcji doskonałych win wytrawnych i półwytrawnych takich jak Feteasca Alba, Feteasca Regala, Sauvignon Blanc, Muscat Ottonel, Chardonnay, Pinot Gris i Traminer.