× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Rum - trunek piratów

×
31-08-2017
Rajskie wyspy Karaibów - Martynika, Gwadelupa czy Dominika, są marzeniem wielu turystów. Okolice te stanowią jednocześnie ojczyznę rumu i piratów. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego akurat marynarze są koneserami tego trunku?

Niegdyś Indie Zachodnie - dziś Małe Antyle

Na Morzu Karaibskim znajdują się Małe Antyle, archipelag stanowiący część Antyli. W okresie odkryć geograficznych, nazwano je Indiami Zachodnimi. Dziś obejmują one wiele małych wysepek i dzielą się na Wyspy Nawietrzne i Zawietrzne. Do pierwszych z nich zalicza się między innymi Dominikę, Martynikę i Gwadelupę.

Od XV wieku w obrębie Małych Antyli krzyżowały się strefy wpływów kolonialnych mocarstw europejskich - Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Holandii. Istniały szlaki handlowe, a statki przewoziły między innymi rum, który często padał łupem piratów.

Historia powstania złotego trunku

Rum jest wysokoprocentowym alkoholem wytwarzanym ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu soku trzcinowego lub melasy. Zawiera od 37,5 do nawet 81 proc. alkoholu.

Historia rumu sięga czasów antycznych, a według ustaleń badaczy powstał on prawdopodobnie w Indiach i Chinach. Do Europy trafił za sprawą przedsiębiorczych Arabów. Na statki dotarł zaś za sprawą Maurów, którzy w Hiszpanii masowo zakładali plantacje trzciny cukrowej. Kiedy Krzysztof Kolumb udawał się na swoją drugą wyprawę za ocean, zabrał ze sobą sadzonki trzciny, które dobrze przyjęły się w ciepłym klimacie, na wyspach Morza Karaibskiego.

W XVII wieku w rejonie tym rozpoczęto masową produkcję rumu, związaną z rozkwitem wypraw zamorskich, a przede wszystkim piractwa. Ciekawostką jest fakt, że od 1655 roku marynarze na okrętach Royal Navy dostawali dzienne racje rumu zamiast piwa. Popularny napitek Karaibów szybko rozprzestrzenił się w kolonialnej Ameryce. Powstawały kolejne destylarnie m.in. na State Island w USA, w Bostonie, a później również w Portugalii.

Rum ulubionym alkoholem piratów

Nie tylko piraci, ale w zasadzie wszyscy marynarze i „morski świat” upodobali sobie rum jako rozgrzewający trunek. Kapitanowie statków serwowali marynarzom alkohol - w tym mocny rum, który był łatwo dostępny na Karaibach, aby utrzymywać lepszą kontrolę nad swoją załogą. Tak naprawdę jednak alkohol ten był podawany na statkach królewskich w małych ilościach, aby utrzymywać organizmy marynarzy w dobrej kondycji i chronić ich przed infekcjami układu pokarmowego, zwłaszcza przebiegającymi z biegunką i wymiotami.

Karaiby są ojczyzną rumu i nadal jest on tam produkowany, choć w wielu rejonach świata stworzono potężne destylarnie, w których powstaje on na skalę masową. Będąc na wycieczce na jednej z karaibskich wysp, warto skosztować rumu tradycyjnie wyrabianego z trzciny cukrowej lub melasy.

Delektuj się rumem podczas rejsu z wyspy na wyspę
--> KARAIBY Martynika - Dominika - Gwadelupa
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów