× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY DODAĆ OPINIĘ

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!

Pragniemy, aby opinie wyświetlane na naszej stronie były wiarygodne. Załóż konto i dołącz do społeczności LogosTourowiczów.

Poza imieniem nie upubliczniamy żadnych Twoich danych osobowych w naszym serwisie.


  lub  


Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail
Stwórz profil przez Facebooka

  lub  

POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

PODZIEL SIĘ
NAJLEPSZYMI ZDJĘCIAMI
Z WYCIECZEK

WYMIENIAJ OPINIE,
DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI
I ZDOBYWAJ WIEDZĘ

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Peru śladami Inków

×
28-02-2018
Cywilizacja Inków pojawiła się na terenie Peru na początku XIII wieku. Jak w przypadku wielu innych starożytnych kultur Ameryki Południowej, nie udało się dokładnie ustalić jej początków. Istnieje kilka legend, które przekazywali sami Inkowie, a które nawiązują do powstania tej fascynującej cywilizacji. Jedna z nich głosi, że na początku bóg Viracocha wyłonił się z Oceanu Spokojnego i dotarł do jeziora Titicaca, gdzie stworzył Słońce oraz różne grupy etniczne. Pierwsi ludzie zostali pochowani przez Viracocha i dopiero później ponownie wyłonili się ze strumyków i skał. Inkowie zostali ponownie powołani na świat przez boga słońca – Inti. Dlatego też uważali się za wybrańców – Dzieci Słońca, a swojego władcę za wcielenie boga Inti.
Na przestrzeni lat cywilizacja Inków rozprzestrzeniła się po niemal całej Ameryce Południowej – zbudowali oni ogromne Imperium, sięgające od Quito na północy, aż do Santiago na południu. Inkowie do historii przeszli przede wszystkim, jako wspaniali budowniczy. Ich niezwykłe budowle, wzniesione na stromych zboczach Andów, do dziś wzbudzają zachwyt. Które ze śladów Imperium Inków powinny się znaleźć na trasie twojej podróży przez Peru?

1.    Machu Picchu

Znana na całym świecie wizytówka Peru – to fascynujące miasto cieszy się taką popularnością wśród turystów, że w 2011 peruwiański rząd musiał ograniczyć liczbę odwiedzających do 2500 osób dziennie. Położone na wysokości ponad 2090 m n.p.m., górujące ponad doliną rzeki Urubamba miasto zbudowano podczas panowania Cesarza Pachacuti i było zamieszkane przez kapłanów, opiekunów świątyń, żołnierzy oraz przedstawicieli inkaskiej arystokracji. Po upadku cywilizacji Inków, dopiero w 1911 odkryto zaginione w górach miasto.

2.    Ollantaytambo

Ruiny Ollantaytambo leżą na samym początku popularnej trasy wspinaczkowej nazywanej Szlakiem Inków. Dawniej miasteczko to pełniło funkcję twierdzy oraz magazynów żywności. Legenda głosi, że miasto zostało podarowane przez Cesarza Pachacuti żołnierzowi Ollantaya, w nagordę za zdobycie dla niego dużych połaci ziemi. Żółnierz nieszczęśliwie zakochał się jednak w córce Cesarza, który z kolei nie mógł pozwolić na małżeństwo swojej córki z mężczyzną niższym stanem. Ollantaya porwał ukochaną do swojego miasta, którego następnie bronił przed atakami Cesarza wraz z grupą wiernych mu żołnierzy. Gdy jeden z nich okazał się zdrajcą i nocą otworzył bramy miasta, Ollantaya miał zostać przetransportowany do Cuzco – stolicy Imperium i tam stracony. Do egzekucji jednak nie doszło, ponieważ zanim Ollantaya dotarł do Cuzco, Cesarz Pachacuti zmarł. Dziś w Ollantaytambo można podziwiać doskonale zachowane mury oraz fragmenty budowli.

3.    Sillustani

Historia cmentarzyska Sillustani zaczyna się jeszcze przed powstaniem Imperium Inków. Początkowo było ono cmentarzyskiem plemienia Kolla, które chowało zmarłych w grobowcach rodzinnych w formie wież – chullpas. Kiedy w XV wieku Inkowie podbili te tereny, cmentarzysko zachowało swoje pierwotne przeznaczenie i było przez nich rozbudowywane. Choć chullpas można napotkać też w innych miejscach w Środkowych Andach, te w Sillustani są najbardziej spektakularne i najlepiej zachowane. Wieże sięgają nawet 12 metrów wyskości – ich wielkość miała odzwierciedlać status społeczny pochowanych w nich rodzin. Oprócz samego cmentarzyska, w Sillustani zachwyca również malowniczy krajobraz jeziora Umayo, wokół którego jest ono położone.
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów