NOWY JORK - MIEJSKA DŻUNGLA

NOWY JORK

Śpiewali o nim Frank Sinatra, Alicia Keys i Lou Reed. Inspirowali się nim Woody Allen, Truman Capote i Andy Warhol. Nowy Jork – czas spędzony w tym niezwykłym mieście robi ogromne wrażenie na każdym, kto się do niego wybierze. Nowojorczycy lubią podkreślać, że miejsce to różni się od reszty Stanów Zjednoczonych, ma własną, bogatą kulturę i żyje własnym życiem. Wyjątkowego klimatu tego miasta nie da się poczuć nigdzie indziej. Dlatego podróżując do USA, nie można go przegapić. Co ma największy wpływ na wyjątkowość Nowego Jorku? Atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie - muzea, w których można podziwiać najważniejsze dzieła sztuki współczesnej, znane na całym świecie teatry, najlepsze restauracje i zachwycające wieżowce – to wszystko sprawia, że co roku do miasta ściągają dziesiątki milionów odwiedzających.

Nowy Jork to ogromna metropolia o dużym znaczeniu międzynarodowym. W tym leżącym na Wschodnim Wybrzeżu USA mieście, każdego dnia zapadają decyzje, które mają wpływ na biznes, kulturę, sztukę i naukę na całym świecie. Miasto zostało założone w 1624 roku przez holenderskich kolonistów, którzy początkowo wysłali 30 rodzin do niewielkiej osady na terenie, który dziś nazywa się Governor’s Island. W XIX wieku w Nowym Jorku zaczęło działać główne centrum przyjmowania imigrantów. Pomiędzy 1892 a 1954 rokiem przez stację na Ellis Island do USA zawitało ich ponad 12 milionów. Miało to duży wpływ na to, jak różnorodny jest dziś Nowy Jork. Dzielnice takie jak Chinatown czy Little Italy pozwalają dziś przyjrzeć się temu, jakie elementy własnych kultur przywieźli ze sobą do miasta imigranci z różnych krajów. Najbardziej multikulturową częścią miasta jest Queens – z raportu sporządzonego w 2017 roku wynika, że używa się tam więcej różnych języków niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Bez względu na to, czy na zwiedzanie masz dzień, dwa czy może kilka tygodni, nie ma szans na to, że dopadnie Cię nuda. Kiedy wybierasz się w miejsce, które ma do zaoferowania tak wiele różnych wrażeń jak Nowy Jork, zwiedzanie musi być odpowiednio zaplanowane. Co umieściliśmy na trasie naszej wycieczki? Najważniejszym miejscem na mapie miasta niewątpliwie jest Manhattan! Atrakcje, jakie czekają na Ciebie w tej jego części  są wyjątkowo liczne w porównaniu do innych dzielnic. Trasa, którą wybraliśmy wiedzie przez jego najciekawsze zakątki.

Manhattan to obok Brooklynu, Bronxu, Queens i Staten Island jeden z pięciu okręgów administracyjnych Nowego Jorku. I choć jest najmniejszą dzielnicą miasta, to jest też najgęściej zaludnioną. Na zaledwie 58,8 km2 mieszka ponad 1,5 miliona ludzi. Jak udaje się im tam wszystkich pomieścić? W tym z pewnością pomagają drapacze chmur. Nowy Jork słynie z nowoczesnej architektury. W mieście znajduje się ponad 7000 wieżowców, skupionych głównie w różnych częściach Manhattanu. Spacerując po raz pierwszy po jego ulicach będziesz nieustannie zadzierać głowę do góry i z zachwytem przyglądać się sięgającym nieba budynkom.

Spacer ulicami Manhattanu to jednak nie wszystko. Oto najważniejsze miejsca, które możesz z nami zobaczyć:

 

 • Central Park

  Ta zielona oaza otoczona nowoczesnymi wieżowcami to jedno z najbardziej znanych miejsc w Nowym Jorku. Central Park jest popularnym miejscem spotkań, w którym czas chętnie spędzają zarówno nowojorczycy jak i turyści. Powierzchnia parku wynosi 3,41 km2. Został on otwarty w 1858 roku a na jego terenie znajduje się wiele atrakcji. Należy do nich między innymi staw, po którym można pływać wypożyczoną łódką. W południowo-wschodniej części parku znajduje się Central Park Zoo. Popularnym miejscem jest też karuzela, która po raz pierwszy pojawiła się w parku w 1871 roku i dziś korzysta z niej około 250 000 ludzi rocznie.

 • Wall Street
  Słynna ulica Wall Street znajduje się w południowej części Manhattanu i przebiega przez centrum historycznej Dzielnicy Finansowej. To właśnie tu mają swoje siedziby najważniejsze instytucje finansowe, w tym Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych i Amerykańska Giełda Papierów Wartościowych. Symbolem Wall Street jest Charging Bull – wykonany z brązu posąg szarżującego byka, którą za własne pieniądze stworzył w 1989 roku Arturo Di Modica. Według artysty byk ma symbolizować „siłę i moc narodu amerykańskiego”. Na Wall Street warto udać się przede wszystkim, żeby zobaczyć piękną architekturę tej części miasta, w większości pochodzącą z czasów tzw. „pozłacanej ery” czyli końca XIX wieku.

 • Brooklyn Bridge

  To jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie, który łączy ze sobą dwie dzielnice Nowego Jorku – Manhattan i Brooklyn. Budowa mostu trwała czternaście lat i została ukończona w 1883 roku. Most jest dziś ikoną Nowego Jorku i często pojawia się w filmach i serialach, których akcja rozgrywa się w mieście. Został zaprojektowany w stylu neogotyckim, z charakterystycznymi łukami z kamienia. To nieodłączny element każdej panoramy Manhattanu i niewątpliwie jedna z najważniejszych budowli miasta.

 • Empire State Building

  Jeżeli chcesz zobaczyć zachwycającą panoramę Nowego Jorku w pełnej okazałości, koniecznie musisz udać się na taras widokowy Empire State Building. To najbardziej rozpoznawalny wieżowiec „Wielkiego Jabłka”, który ma aż 102 piętra. Przez 40 lat był najwyższym budynkiem świata – w latach 70. Wyprzedził go World Trade Center. Dziś jest siódmym najwyższym budynkiem Nowego Jorku. Mimo że inne drapacze chmur wyprzedziły go pod względem wysokości, to właśnie Empire State Building pozostaje najważniejszym symbolem Nowego Jorku. Wieżowiec posiada dwa tarasy widokowe – na 86. i 102. piętrze. Rocznie odwiedzają je ponad 4 miliony turystów. Widok, który roztacza się ze szczytu budynku zapiera dech w piersiach.

 • Times Square

  Ten kultowy plac znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Broadway i Siódmej Alei. Swoją nazwę zawdzięcza gazecie The New York Times, która w 1904 przeniosła tam swoją siedzibę. Plac otaczają kolorowe neony i billboardy reklamowe, które nadają temu miejscu niezwykły klimat. To właśnie na Times Square co roku odbywa się także impreza sylwestrowa z udziałem największych gwiazd amerykańskiej muzyki.


Piękna architektura, bogata kultura, pyszne jedzenie i niezliczone atrakcje – Nowy Jork to miasto, które koniecznie musisz odwiedzić podczas podróży przez USA. Kiedy jest najlepszy czas, żeby się do niego wybrać? Zawsze! W mieście można wspaniale spędzić czas niezależnie od tego, jaka panuje akurat pogoda. Nowy Jork świetnie prezentuje się o każdej porze roku. W słoneczny dzień można tu cieszyć się spacerem po Central Parku, a w czasie deszczu odwiedzić jedno z licznych muzeów. Bez względu na to, które miejsca na mapie miasta wybierzesz, na pewno nie będziesz się w nim nudzić.

 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: