NORMY ZACHOWAŃ W KRAJACH ARABSKICH

EMIRATY ARABSKIE

Jak zachowywać się podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Dubaj wielu turystom jawi się jako istny raj. Gwarantowana piękna pogoda, nowoczesne dzielnice, luksusowe hotele i niesamowite plaże - to wszystko znajdziemy nie tylko w samym Dubaju, ale i w wielu miejscach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Będąc tam, turysta musi jednak wiedzieć, jak się zachowywać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje. Sprawdź, czego nie należy robić, będąc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Emiraty to kraj muzułmański

Jadąc na wakacje, rzadko kiedy zastanawiamy się nad dominującą religią, wyznawaną w danym kraju. Jednak w Emiratach Arabskich, podobnie jak i w innych krajach muzułmańskich, religia ma ogromne znaczenie. Charakterystyczne jest to, że większość mieszkańców to osoby głęboko wierzące. Dlatego nie powinniśmy dziwić się temu, że każdego dnia usłyszymy z meczetów wezwanie do modlitwy - pięć razy, od świtu do zmierzchu. Meczety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są w większości zamknięte dla zwiedzających. Szkoła prawa muzułmańskiego nie zezwala bowiem na wstęp do świątyni wyznawcom innej wiary niż islam. Jedynym otwartym dla osób innego wyznania meczetem jest Meczet Jumeirah.

Podczas rozmów z mieszkańcami Emiratów najlepiej w ogóle nie wypowiadajmy się na tematy religijne i nie bądźmy krytyczni wobec islamu, aby nie narażać się na przykrości, a nawet na sankcje prawne.

Jak ubierać się w Dubaju?

Upał panujący w zasadzie przez cały rok w Zjednoczonych Emiratach Arabskich skłania turystów do ubierania się w jak najkrótsze spodenki i koszulki na ramiączkach. Panie noszą zaś krótkie sukienki i szorty. W Emiratach trzeba zachować ostrożność przy doborze ubioru. Nie należy zakładać ubrań, które są zbyt wyzywające, ani zbytnio negliżować się na plaży.

Używki w Emiratach Arabskich

W krajach muzułmańskich alkohol jest zabroniony, a wyznawcy islamu w ogóle go nie spożywają. Mimo to, w Dubaju bez trudu jest on dostępny - głównie w hotelach, restauracjach i pubach hotelowych czy na dyskotekach. Przyjezdni mogą go kupić także w wydzielonych miejscach poza hotelem.
Uwaga! Częstowanie alkoholem mieszkańców Emiratów jest przestępstwem.
Podobnie sprawa wygląda z narkotykami, które w Emiratach Arabskich, tak jak w Polsce, są zabronione. Za posiadanie i używanie narkotyków grożą wysokie kary.

Niewłaściwe zachowanie grożące aresztem

Zachowania powszechnie akceptowalne w Polsce, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą narazić nas na otrzymanie grzywny. Mandat może czekać na turystów, którzy:
•    trzymają się za ręce w miejscach publicznych,
•    przeklinają,
•    są pijani, a znajdują się w miejscu publicznym,
•    zbyt długo wpatrują się w arabską kobietę,
•    noszą nieodpowiednią, nieprzyzwoitą odzież,
•    robią zdjęcia Arabkom bez pozwolenia ich męża lub mężczyzny, z którym przebywają.

Przed wyjazdem do Emiratów Arabskich każdy turysta musi być świadom różnic kulturowych oraz wiedzieć, jakie prawa tam obowiązują. Powoływanie się na fakt, że jest się tylko turystą, nie złagodzi kary w przypadku złamania zasad. Za ciekawostkę można uznać fakt, że w 2010 roku para pochodząca z Wielkiej Brytanii została aresztowana i skazana na miesiąc więzienia za publiczne całowanie się w Dubaju.

Dlatego zanim wybierzemy się do Emiratów Arabskich, zapoznajmy się dokładnie z normami zachowań, jakie tam panują i przestrzegajmy ich. Analogicznie przed wyjazdem do każdego innego kraju, warto znać obowiązujące w nim zasady.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: