MONASTYRY DOLINY AŁAZANI

DOLINA AŁAZANI

Na wschodzie Gruzji położona jest Kachetia, jeden z najpiękniejszych regionów tego kraju. W średniowieczu Kachetia była przez pewien okres czasu niezależnym księstwem, a po rozpadzie państwa gruzińskiego w XV w.

Na wschodzie Gruzji położona jest Kachetia, jeden z najpiękniejszych regionów tego kraju. W średniowieczu była ona przez pewien czas niezależnym księstwem, a po rozpadzie państwa gruzińskiego w XV w. stała się niezależnym królestwem. Kachetia słynie z wina. Region ten jest centrum gruzińskiego winiarstwa. To tam rodzą się najsłynniejsze wina Gruzji.  
 
Główną rzeką Kachetii jest Ałazani (Alazani). W dolinie Ałazani znajdują się najbardziej znane winnice regionu, ale również i cenne zabytki. Przede wszystkim są to monastyry.  Miały one bardzo duże znaczenie dla kultury i historii wschodniej Gruzji.  
 
Na zachodzie doliny położony jest monastyr Ikalto. W początku XI w. mnich i filozof Arsen Ikaltoeli założył tu akademię na wzór grecki, gdzie wykładano doktrynę neoplatońską. W średniowieczu Ikalto było znaczącym ośrodkiem kultury i nauki. W tutejszej akademii uczył się słynny poeta Szota Rustaweli, autor narodowego eposu Gruzji "Witeź w tygrysiej skórze".
 
Zbudowany w XI w. monastyr Aławerdi (Alawerdi) przez wieki był główną świątynia Kachetii. Ogromna budowla, soboru katedralnego, jest widoczna już z daleka. Do początku XXI w. świątynia ta była najwyższa w Gruzji. Niezwykle fotogenicznie prezentuje się ona na tle górskich szczytów Wielkiego Kaukazu. Po wcieleniu w XIX w. Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, na fali wypierania gruzińskiej tradycji liturgicznej, Rosjanie zamalowali znajdujące się w niej freski. Większości z nich nie udało się potem odratować. 
 
Na wysokiej górze, wznoszącej się nad doliną Alazani, usadowił się monastyr Nekresi. To jeden z najstarszych klasztorów Gruzji, który zaczął powstawać krótko po przyjęciu chrześcijaństwa. Do monastyru można podejść pieszo. Wymaga naprawdę dużego wysiłku fizycznego, gdyż podejście jest bardzo strome.  W lecie u podnóża góry czekają mikrobusy, które co pół godziny kursują do monastyru. Z monastyru rozpościera się piękny widok na dolinę Ałazani.
 
Nieopodal malowniczo położonego miasta Signachi (Signagi/Signagchi) znajduje się monastyr Bodbe. Stojący wśród wysokich cyprysów monastyr, leży na stromym zboczu, skąd roztacza się widok na masyw Wielkiego Kaukazu. Wybudowany w IX w. i przebudowany w XVII w. klasztor jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Jego historia związana jest z postacią Św. Nino, apostołki i patronki Gruzji, tutaj znajduje się też jej grób.  Po wcieleniu Gruzji do Imperium Rosyjskiego monastyr odrestaurowano. Obok bazyliki wzniesiono wówczas dzwonnicę, która odróżnia się od tradycyjnej gruzińskiej architektury. W 1924 r. władze sowieckie zamknęły monastyr, umieszczając w nim szpital. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, Bodbe na nowo zaczęło funkcjonować jako monastyr. 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: