× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY DODAĆ OPINIĘ

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!

Pragniemy, aby opinie wyświetlane na naszej stronie były wiarygodne. Załóż konto i dołącz do społeczności LogosTourowiczów.

Poza imieniem nie upubliczniamy żadnych Twoich danych osobowych w naszym serwisie.


  lub  


Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail
Stwórz profil przez Facebooka

  lub  

POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

PODZIEL SIĘ
NAJLEPSZYMI ZDJĘCIAMI
Z WYCIECZEK

WYMIENIAJ OPINIE,
DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI
I ZDOBYWAJ WIEDZĘ

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Meksykańska fiesta, czyli jak świętują Meksykanie

×
19-09-2017
Meksyk to kraj fiesty. Jego mieszkańcy lubią się bawić i wiedzą, jak to robić, a okazji do wspólnego ucztowania i biesiadowania mają wiele. Często odbywają się barwne parady uliczne w towarzystwie tradycyjnych meksykańskich grajków - Mariachi. Co w szczególności świętują Meksykanie?

Święto Niepodległości

W Meksyku Święto Niepodległości obchodzone jest 15 września, na upamiętnienie dnia z 1810 roku, kiedy Miguel Hidalgo Costilla, ksiądz z Dolores koło Guanajuato, biciem w dzwony kościelne wzywał rodaków do walki o niepodległość kraju przeciw wojskom hiszpańskim.

Podczas obchodów Święta Niepodległości duże miasta przystrojone są flagami i dekoracjami w barwach narodowych - zieleni, bieli i czerwieni, a o godzinie 22 prezydent pojawia się na balkonie Palacio Nacional, zaś tłum skanduje „Viva Mexico”. Uroczystość wieńczy odśpiewanie hymnu i imponujący pokaz fajerwerków.

Święto zmarłych w Meksyku

Meksyk jest krajem katolickim i obchodzi podobne święta jak w Polsce, łącznie ze Świętem Zmarłych. Jednak tradycje zaduszkowe w Meksyku diametralnie różnią się od tego, jak wygląda to w Polsce. Religia katolicka skutecznie przenika się pod tym względem z tubylczymi indiańskimi rytuałami. Dlatego Meksykanie podczas Święta Zmarłych idą na cmentarz, ale nie po to, aby w zadumie i z modlitwą na ustach zapalić znicze i złożyć kwiaty. Organizują za to huczne biesiady przy grobach z tequilą, słodkościami i śpiewem.

Meksykanie czas zaduszek przeżywają w radości, a na ulicach jest kolorowo i gwarnie. Nie ma tu znanej z Europy melancholii. Jest wyrazem tego, że Meksykanie wierzą w śmierć jako początek odrodzenia. Jedzenie i picie jest integralną częścią obchodów 1 i 2 listopada - Dni Zmarłych. Pierwszego dnia w Meksyku obchodzone jest święto Dia de los Angelitos, poświęcone duszom dzieci, a kolejnego dnia - Dia de Los Muerto, poświęcone dorosłym zmarłym.

Smutną uroczystością jest 31 października, kiedy według meksykańskiej tradycji na ziemię przychodzą dusze zmarłych dzieci. W domach na specjalnie przygotowanych ołtarzach wystawiane są ulubione zabawki dzieci, a przy wspólnym stole zostawia się dla nich wolne miejsce.
Co ciekawe w 2003 roku UNESCO uznało Święto Zmarłych w Meksyku za dziedzictwo światowej kultury.

Tradycja wielkanocna

Wielkanoc jest obchodzona w Meksyku przez 14 dni - Meksykanie wówczas nie pracują, a dzieci nie chodzą do szkoły. Za to ludzie przez cały czas bawią się na ulicach miast, trwa wielka fiesta, przeplatana wspólnymi modłami, tanecznymi i teatralnymi widowiskami. Święta rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej. Pierwszy tydzień to Santa Semana. Mieszkańcy Meksyku uczestniczą wówczas w wielkich procesjach i święcą palmy. Najważniejszym dniem tygodnia jest Wielki Piątek, kiedy to odbywają się inscenizacje drogi krzyżowej i ukrzyżowania Jezusa. Niedziela Wielkanocna to czas ogólnonarodowej fiesty, podczas której Meksykanie tradycyjnie wychodzą świętować na ulice. Radosne tańce i śpiewy towarzyszą każdej meksykańskiej rodzinie. Od Poniedziałku Wielkanocnego rozpoczyna się Semana Pascua, czyli Tydzień Paschalny.

Święta Bożego Narodzenia

Podobnie jak Wielkanoc, także i Boże Narodzenie w Meksyku zasłużyło na szczególną oprawę. Świętowanie rozpoczyna się od 16 grudnia, a mieszkańcy chodzą po domach rodziny i przyjaciół, śpiewając i grając na instrumentach. Wigilia z kolei nie jest postna.
Meksykanie to naród pozytywnie nastawiony do świata i życia, lubiący się bawić, co widoczne jest na ulicach miast podczas wielu dni w ciągu roku – w czasie świąt religijnych, narodowych i lokalnych uroczystości.
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów