× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Meksykańska fiesta, czyli jak świętują Meksykanie

×
19-09-2017
Meksyk to kraj fiesty. Jego mieszkańcy lubią się bawić i wiedzą, jak to robić, a okazji do wspólnego ucztowania i biesiadowania mają wiele. Często odbywają się barwne parady uliczne w towarzystwie tradycyjnych meksykańskich grajków - Mariachi. Co w szczególności świętują Meksykanie?

Święto Niepodległości

W Meksyku Święto Niepodległości obchodzone jest 15 września, na upamiętnienie dnia z 1810 roku, kiedy Miguel Hidalgo Costilla, ksiądz z Dolores koło Guanajuato, biciem w dzwony kościelne wzywał rodaków do walki o niepodległość kraju przeciw wojskom hiszpańskim.

Podczas obchodów Święta Niepodległości duże miasta przystrojone są flagami i dekoracjami w barwach narodowych - zieleni, bieli i czerwieni, a o godzinie 22 prezydent pojawia się na balkonie Palacio Nacional, zaś tłum skanduje „Viva Mexico”. Uroczystość wieńczy odśpiewanie hymnu i imponujący pokaz fajerwerków.

Święto zmarłych w Meksyku

Meksyk jest krajem katolickim i obchodzi podobne święta jak w Polsce, łącznie ze Świętem Zmarłych. Jednak tradycje zaduszkowe w Meksyku diametralnie różnią się od tego, jak wygląda to w Polsce. Religia katolicka skutecznie przenika się pod tym względem z tubylczymi indiańskimi rytuałami. Dlatego Meksykanie podczas Święta Zmarłych idą na cmentarz, ale nie po to, aby w zadumie i z modlitwą na ustach zapalić znicze i złożyć kwiaty. Organizują za to huczne biesiady przy grobach z tequilą, słodkościami i śpiewem.

Meksykanie czas zaduszek przeżywają w radości, a na ulicach jest kolorowo i gwarnie. Nie ma tu znanej z Europy melancholii. Jest wyrazem tego, że Meksykanie wierzą w śmierć jako początek odrodzenia. Jedzenie i picie jest integralną częścią obchodów 1 i 2 listopada - Dni Zmarłych. Pierwszego dnia w Meksyku obchodzone jest święto Dia de los Angelitos, poświęcone duszom dzieci, a kolejnego dnia - Dia de Los Muerto, poświęcone dorosłym zmarłym.

Smutną uroczystością jest 31 października, kiedy według meksykańskiej tradycji na ziemię przychodzą dusze zmarłych dzieci. W domach na specjalnie przygotowanych ołtarzach wystawiane są ulubione zabawki dzieci, a przy wspólnym stole zostawia się dla nich wolne miejsce.
Co ciekawe w 2003 roku UNESCO uznało Święto Zmarłych w Meksyku za dziedzictwo światowej kultury.

Tradycja wielkanocna

Wielkanoc jest obchodzona w Meksyku przez 14 dni - Meksykanie wówczas nie pracują, a dzieci nie chodzą do szkoły. Za to ludzie przez cały czas bawią się na ulicach miast, trwa wielka fiesta, przeplatana wspólnymi modłami, tanecznymi i teatralnymi widowiskami. Święta rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej. Pierwszy tydzień to Santa Semana. Mieszkańcy Meksyku uczestniczą wówczas w wielkich procesjach i święcą palmy. Najważniejszym dniem tygodnia jest Wielki Piątek, kiedy to odbywają się inscenizacje drogi krzyżowej i ukrzyżowania Jezusa. Niedziela Wielkanocna to czas ogólnonarodowej fiesty, podczas której Meksykanie tradycyjnie wychodzą świętować na ulice. Radosne tańce i śpiewy towarzyszą każdej meksykańskiej rodzinie. Od Poniedziałku Wielkanocnego rozpoczyna się Semana Pascua, czyli Tydzień Paschalny.

Święta Bożego Narodzenia

Podobnie jak Wielkanoc, także i Boże Narodzenie w Meksyku zasłużyło na szczególną oprawę. Świętowanie rozpoczyna się od 16 grudnia, a mieszkańcy chodzą po domach rodziny i przyjaciół, śpiewając i grając na instrumentach. Wigilia z kolei nie jest postna.
Meksykanie to naród pozytywnie nastawiony do świata i życia, lubiący się bawić, co widoczne jest na ulicach miast podczas wielu dni w ciągu roku – w czasie świąt religijnych, narodowych i lokalnych uroczystości.
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów