× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY DODAĆ OPINIĘ

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!

Pragniemy, aby opinie wyświetlane na naszej stronie były wiarygodne. Załóż konto i dołącz do społeczności LogosTourowiczów.

Poza imieniem nie upubliczniamy żadnych Twoich danych osobowych w naszym serwisie.


  lub  


Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail
Stwórz profil przez Facebooka

  lub  

POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

PODZIEL SIĘ
NAJLEPSZYMI ZDJĘCIAMI
Z WYCIECZEK

WYMIENIAJ OPINIE,
DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI
I ZDOBYWAJ WIEDZĘ

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Kraj z tysiąca i jednej nocy - Uzbekistan

×
27-07-2017
Uzbekistan być może nie jest jednym z liderów na liście najbardziej popularnych kierunków turystycznych, ale ma podróżnym wiele do zaoferowania. To kraj nieodkryty dla masowej turystyki, stanowiący centrum dawnego imperium. Dzika przyroda łączy się tutaj z pięknymi, tradycyjnymi meczetami i pałacami. Co warto zobaczyć w Uzbekistanie?

Nowoczesność kontra tradycja - Taszkent
Taszkent to centrum życia administracyjnego i politycznego Uzbekistanu - jego stolica. Można tu zwiedzić plac Khast-Imam, medresę Barak Khan i Kukeldash, meczet Tellya Sheikh, mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI wieku czy bibliotekę z najstarszą na świecie księgą Koranu z VII wieku, należącą do Osmana - trzeciego kalifa islamu. Ciekawym przeżyciem będą zakupy na największym bazarze Azji Środkowej - Chorsu.

Miasta Jedwabnego Szlaku
Dawny Jedwabny Szlak nadal zachwyca pięknymi miastami, wśród których znajduje się Chiwa z ponad 2500-letnią historią. Zachowały się tu potężne mury z gliny o długości 2 km, za którymi kryje się średniowieczne stare miasto, odrestaurowane w latach 60. XX wieku. Przy wąskich uliczkach stoją wielowiekowe zabytki, takie jak: meczet Djuma, mauzoleum Pakhlavan-Mahmud, cytadela Kunja Ark, medresa Mohammed Amin Khan czy mauzoleum Sayid Alauddin.
Kolejnym miastem w Uzbekistanie wartym zobaczenia jest Buchara. Droga do niego prowadzi przez pustynię Kyzył-kum, gdzie od V w. p.n.e. aż do XV w. n.e. podążały karawany kupców. W mieście tym znajduje się zespół architektoniczny Poi-Kalon z minaretem z XI wieku oraz dwiema szkołami koranicznymi - medresą Ulugh Beg z XV wieku oraz Abdul-Aziz Khan z XVII wieku. Dla zwiedzających otwarta jest dawna rezydencja derwiszów Kanaka w kompleksie Lyabi Hauz z medresą Kukeldash. Nad miastem dominuje dawna rezydencja emirów Buchary - cytadela Ark oraz mauzoleum Chaschma-Ajub. W Bucharze warto zobaczyć także mauzoleum Samanidów z XI wieku oraz oryginalną medresę z czterema minaretami - Chor Minor.
Ostatnim miastem jedwabnego szlaku w Uzbekistanie jest Samarkanda, czyli stolica imperium Timura - okrutnego najeźdźcy, nazywanego Tamerlanem i Żelaznym Emirem. Przy placu Registan w Samarkandzie można zobaczyć trzy medresy z XV-XVII wieku - Ulugh Beg, Tillia Kori i Shir Dor. Na wzgórzu nad miastem warto zwiedzić mauzoleum z marmuru i onyksu Gur Emira, gdzie spoczywa Timur i jego potomkowie. W Samarkandzie mieści się meczet z XV wieku, wybudowany na zlecenie Timura dla jego ukochanej małżonki Bibi Khanum.

Kąpiel w Ajdar-kul
W Uzbekistanie można pojechać także do Guzduvan i spędzić czas nad malowniczym jeziorem Ajdar-kul. W mieście Nurota zobaczyć zaś trzeba pozostałości fortu Aleksandra Wielkiego oraz tamtejszy meczet.
Uzbekistan, leżący na słynnym Jedwabnym Szlaku, miał niegdyś silną pozycję w imperium Timura. Dziś jest krajem nieco zapomnianym, czekającym na odkrycie przez turystów, spragnionych widoku fascynujących miejsc z wielowiekową historią.

Przeżyj przygodę w kraju z "Baśni tysiąca i jednej nocy" --> Wycieczki do Uzbekistanu
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów