KANADA (WSCHÓD + ZACHÓD)

W QUEBECU SWEGO CZASU OSIEDLILI SIĘ FRANCUZI I ANGLICY

W Quebecu swego czasu osiedlili się Francuzi i Anglicy, którzy przybyli tu oczywiście ze Starego Kontynentu

Kanada to drugie co do wielkości państwo na świecie. W tym kraju podziwiać możemy majestatyczne góry, niezgłębione lasy i dziką przyrodę, ale też bardzo ciekawą architekturę. Co szczególnie warto zobaczyć?  

Wschodnia część Kanady

Na wschodzie Kanady znajduje się słynny Quebec, francuskojęzyczne miasto, które w XVI wieku było stolicą Nowej Francji. Na terenach obecnej prowincji Quebec Francuzi założyli osadę nazwaną na cześć króla „Mont Royal”, czyli „Wzgórze królewskie”. Dziś to po prostu Montreal, a jego najważniejszym zabytkiem jest właśnie wzgórze królewskie Mont Royal. To na nim znajduje się oratorium św. Józefa, jak również Stare Miasto z bazyliką Notre Dame, kościołem żeglarzy i ratuszem oraz Place du Canada, gdzie zbudowano katedrę Marii Królowej Świata.

W Quebecu swego czasu osiedlili się Francuzi i Anglicy, którzy przybyli tu oczywiście ze Starego Kontynentu. Miasto jest przepiękne, a jego zabytkowa część zapewnia zachwycające widoki. W Quebecu nie sposób pominąć zamkowego hotelu Château Frontenac oraz tzw. Dolnego Miasta.

Niedaleko Quebecu i Montrealu leży stolica Kanady - Ottawa. Atrakcją miasta jest Kanadyjskie Muzeum Cywilizacji, w którym można podziwiać kolekcję totemów z Kolumbii Brytyjskiej. Zwiedzając Ottawę, warto zobaczyć, a nawet zamieszkać w hotelu wybudowanym w średniowiecznym stylu - Château Laurier.  O stołecznym charakterze Ottawy przypomina rezydencja premiera i gubernatora Kanady (przy ulicy Sussex) oraz Parliament Hill, czyli neogotycki gmach parlamentu Kanady.

Zwiedzanie zachodniej Kanady warto zakończyć wizytą w Toronto - kanadyjskiej stolicy handlu i biznesu. Przebywając w mieście, warto wjechać na wieżę CN Tower. Mierzy ona aż 553 metry wysokości. Atrakcją Toronto jest również historyczny ratusz oraz nowoczesne City Hall przy Nathan Square.

Zachwycająca Niagara

Na granicy pomiędzy USA a Kanadą, leży największy na świecie wodospad - Niagara. Turyści tłumnie przybywają do miejscowości Niagara Falls, w której wybudowano trasy pozwalające podziwiać wodospad z różnych stron. Wodospad Niagara znajduje się w prowincji Ontario, a częściowo również w USA, w stanie Nowy Jork. Powstał na rzece Niagara, wypływającej z jeziora Erie i płynącej do jeziora Ontario. Z uwagi na fakt, że rzeka pokonuje prawie 100-metrową różnicę poziomów, powstały tu liczne kaskady tworzące piękny wodospad.

Zachodnia Kanada

Zachodnia część Kanady prezentuje się pod względem turystycznym tak samo interesująco, jak wschodnia. Warto tu zobaczyć: miasteczko Calgary i Banff, Jezioro Louise i Park Narodowy Jasper, Park Góry Robson i Park Wells Gray, Lytton i oczywiście Vancouver. W Calgary można odwiedzić Muzeum Glenbow z imponującą kolekcją tradycyjnych indiańskich ubiorów i ozdób, ale warto też zajrzeć do centrum (z głównym deptakiem Stephen Avenue oraz wieżą Calgary).

Banff to górski kurort położony w kotlinie Gór Skalistych. W okolicy można zobaczyć kanion Mistaya, jezioro Peyto oraz wodospady Athabasca, Sunwapta, Helmcken i Dawson. W Lytton atrakcję stanowią formacje skalne i moment połączenia dwóch rzek - Thompson i Fraser. Można tu wybrać się także do Hells Gate, czyli Piekielnych Wrót, które w rzeczywistości są 33-metrowym przewężeniem rzeki.

W Vancouver wyraźnie widoczne są indiańskie wpływy – na tych terenach zachowana została tradycja rdzennych mieszkańców. Ciekawostką godną zobaczenia są na pewno indiańskie słupy totemów w Stanley Park oraz w Thunderburd Park. W Vancouver atrakcją turystyczną jest wyspa Granville i Vancouver, chińska dzielnica Chinatown czy stare miasto Gastown.

Kanada jest piękna, ale i niedostępna z uwagi na srogi klimat, jaki tu panuje przez większą część roku. Trudy podróży do tego kraju wynagradzają jednak przepiękne widoki, takie jak ten na wodospad Niagara.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: