JAKIE HISTORYCZNE CIEKAWOSTKI MOŻNA ZOBACZYĆ PODCZAS WYCIECZKI DO RZYMU I WATYKANU?

SPRAWDŹ PROGRAM WYCIECZKI DO RZYMU I WATYKANU NASZEGO BIURO PODRÓŻY I POZNAJ WSZYSTKIE HISTORYCZNE CIEKAWOSTKI, JAKIE KRYJĄ.

Historyczne ciekawostki Wiecznego Miasta – Rzymu
Rzym i Watykan to miejsca, które rocznie odwiedza nawet ponad 7 milionów turystów. Każdy z nich pragnie poznać wyjątkowe historie tych miejsc. Jak wiadomo, Cesarstwo Rzymskie przez stulecia wpływało na kształtowanie się kultury i wiary wielu państw europejskich położonych nad Morzem Śródziemnym. Obecnie w samym Rzymie czy Watykanie jest wiele zabytków, które należy zobaczyć, np. Ogrody Watykańskie, place i fontanny, w tym Plac Hiszpański. 
 
Co zobaczyć w Rzymie? Wycieczka śladami historii
Zwiedzanie Rzymu z naszym biurem to świetny pomysł na city break lub krótki urlop. Włochy, a w szczególności Rzym, to kolebka dzisiejszej europejskiej kultury. Wydarzenia z dziejów rzymskich miały ogromny wpływ na kształtowanie się nowoczesnego postrzegania sztuki, prawa czy religii. Przechodząc się uliczkami miasta, można poczuć ducha starożytności i poznać historię niepowtarzalnego miejsca na ziemi.

First Image

FORUM ROMANUM

Jest to jedna z najstarszych pozostałości po starożytnym Rzymie. Prawdopodobnie miasto powstało przez legendarnych założycieli Rzymu – Romulusa i Remusa – którzy w 753 roku p.n.e. założyli niewielką osadę. Datę łatwo zapamiętać, stosując krótki frazes: między siedmioma (7) wzgórzami piętrzy (5 i 3) się Rzym. Tę prawidłowość łatwo dostrzec, zwiedzając Forum Magnum. Starożytny plac powstał najprawdopodobniej w VI w. p.n.e. z inicjatywy Tarkwiniusza Pysznego. Z niego rozpościera się widok na 6 z 7 wzgórz Rzymu: Palatyn, Kwirynał, Wiminał, Celius, Eskwilin, Kapitol (Awentyn jest zasłonięty przez Palatyn). Wokół miejsca spotkań towarzyskich zaczęły powstawać ważne miejsca publiczne, takie jak np. świątynia Westy i dom westalek, świątynia Saturna czy Tabularium.
Za czasów Cesarstwa Rzymskiego Forum Romanum było rozbudowywane i tworzyło kompleks architektoniczny oraz centrum życia towarzyskiego i publicznego Rzymu. Wzniesiono m.in. łuk triumfalny cesarza Augusta, Templum Divi Iulii, świątynię Wenus i Romy oraz kolejne fora (Trajana, Augusta, Wespazjana, Nerwy). Inicjatorem tych zmian był Juliusz Cezar. Wybierając się na wycieczkę, nawet z biurem podróży, nie sposób ominąć te miejsca, które potrafią zabrać zwiedzających w podróż tysiące lat w czasie.

MUZEUM KAPITOLIŃSKIE

Zaprojektowany przez Michała Anioła plac i wzniesiony na wzgórzu o tej samym nazwie jest otoczony kompleksem imponujących budynków. Znajduje się blisko Placu Weneckiego, Więzienia Mamertyńskiego, świątyni Jowisza i teatru Marcellusa. Ze wzgórza można podziwiać widok na Koloseum i Forum Romanum, a przed głównym budynkiem turyści mają szansę zobaczyć pomnik Marka Aureliusza. Nie można ominąć Muzeum Kapitolińskiego – kolekcje zapoczątkował dar papieża Sykstusa IV w 1471 roku, który oddał rzymianom starożytne brązy. Wycieczka do Rzymu i kilkugodzinne zwiedzanie może być wykańczające, dlatego warto je sobie wynagrodzić włoskim cappuccino wypitym w jednej z okolicznych kawiarni.

First Image

PANTEON, PLAC NAVONA I FONTANNY

Świątynia na Polu Marsowym stanowi jeden z lepiej rozpoznawalnych punktów Rzymu, a budowla, pomimo upływu lat, wciąż zachwyca i zaskakuje zwiedzających. Po przejściu przez antyczne wejście oczom ukazuje się jej wnętrze, które otoczone jest przez 16 kolumn. Na samej górze kopuły znajduje się okrągła dziura, przez którą do środka wpada światło słoneczne. Początkowo była to świątynia wszystkich bogów, a wraz z rzymskimi przemianami stała się kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny od Męczenników (VII w.). Przechadzając się dalej pięknymi uliczkami, można trafić na Plac Navona, będący perłą barokowej włoskiej architektury. Po dwóch jego stronach znajdują się rzeźbione fontanny.
Dzięki komunikacji miejskiej można łatwo przedostać się pod Fontannę di Trevi, a także Schody Hiszpańskie. Stamtąd wystarczy tylko chwila, aby zobaczyć najstarszy rzymski obelisk na Piazza del Popolo i przejść się do renesansowych Ogrodów Borghese. Aby nie zgubić się w natłoku atrakcji, warto skorzystać z obsługi lokalnych przewodników, co związane jest z obowiązkową opłatą.

First Image

KOLOSEUM I SPACER PO OKOLICY

W trakcie wycieczek objazdowych nie sposób nie znaleźć na liście atrakcji tej, jaką jest Koloseum. Historyczne centrum rozrywki starożytnych rzymian było także miejscem wielu tragedii. We wnętrzu odbywały się naumachie, walki gladiatorów, a także igrzyska (ostanie w 528 roku). Budowla wielokrotnie była uszkadzana, m.in. przez pożar oraz trzęsienie ziemi, a także częściowe rozbiórki, aby odzyskać kamień.
Niedaleko od amfiteatru Flawiuszów znajduje się Palatyn – najważniejsze wzgórze Rzymu, na którym prawdopodobnie powstała najstarsza osada na tym terenie. Było to miejsce budowania świątyń i pałaców cesarskich, a w średniowieczu ogrodów kardynała Farnese. Przechadzając się między ruinami, można zobaczyć m.in. pozostałości po Domu Flawiusza. W pobliżu znajduje się również Łuk Konstantyna Wielkiego i Tytusa.

First Image

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ WATYKAN?

Watykan to miasto-państwo we włoskiej stolicy, będące siedzibą władz Kościoła Katolickiego. Z tego względu w naszej ofercie znajduje się propozycja podróży dla osób, które chcą połączyć wycieczkę do Włoch z pielgrzymką do Watykanu, jako że mogą to być miejsca niezwykle ważne dla ich wiary. 

Bazylika i Plac św. Piotra
Bazylika to drugi co do wielkości kościół na świecie, który stanowi symbol wiary katolickiej. Jest to siedziba papieża, a także miejsce pochówku wielu z nich (zwiedzający mogą odwiedzić grób św. Jana Pawła II). W ramach wycieczki warto iść do Muzeum Watykańskiego i zobaczyć Kaplicę Sykstyńską, w której znajdują się freski namalowane przez Michała Anioła. Natomiast wizyta w Bazylice św. Piotra to z pewnością wyjątkowy moment nie tylko dla tych, którzy wyznają wiarę w jednego boga. Niepowtarzalne dzieła pośród renesansowej architektury zapadają w pamięć każdemu, kto odwiedzi Watykan. W jej wnętrzu czekają także takie atrakcje jak Apartamenty Borgiów, papieska kolekcja powozów, czy groty watykańskie, do których schodzi się pod Bazylikę. Imponujący plac św. Piotra znajduje się przed Bazyliką, a jego kształt wyznacza czterorzędowa kolumnada. Centralną częścią tego miejsca jest jeden z 13 egipskich obelisków, znajdujących się w Rzymie.

Niewątpliwie odwiedziny Watykanu, Koloseum i wielu innych rzymskich miejsc to wspomnienia, które zostają na długo. 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: