× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Gruzińskie sery

×
06-03-2018
Kulinarną wizytówką Gruzji jest przede wszystkim wino, lecz gruzińskiej kuchni nie sposób sobie wyobrazić bez serów. Podczas biesiad na stole zawsze znajdzie się talerz z serami. Istnieje gruzińskie powiedzenie, że dla okazania gościnności wystarcza chleb, ser i dobre serce. W czasach sowieckich, które było epoką wiecznego deficytu, serowarstwo w Gruzji wyraźnie podupadło. Co prawda ludzie posiadający gospodarstwa zawsze robili sery, to w sklepach można było kupić jedynie kilka jego gatunków . Sytuacja zmieniła się po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości. Wtedy to powstały prywatne serowarnie. Znaleźli się również entuzjaści, którzy zaczęli zbierać i odtwarzać stare recepty serów.  Corocznie odbywają się też festiwale serowe. Obecnie według ocen specjalistów w Gruzji wyrabia się około 250 gatunków sera. 
 
Miejscowe sery wyrabia się z kilku rodzajów mleka -  krowiego, owczego, koziego, bawolego. Najbardziej znanym gruzińskim serem jest suługuni (suluguni). Jest to ser solankowy pochodzący z Megrelii, regionu w zachodniej Gruzji. Najczęściej spotykanym serem jest ser imeretyński (imeruli kweli), również będący serem solankowym. Pochodzi on z regionu Imeretia, ale receptura jego wyrobu rozpowszechniła się w całej Gruzji.
 
Sery są składnikami różnych potraw. Jednym ze sztandarowych gruzińskich dań jest chaczapuri. Jest to rodzaj placka zapiekanego z serem. Bardzo smaczną serową przekąską jest gebżalia, pochodząca z Megrelii. Do jej przygotowania używany jest miękki, twarogowy ser nadugi o łagodnym delikatnym smaku, zmieszany z drobno posiekaną miętą. Tą masę zawija się w cienkie plastry sera suługuni.
 
Wśród miejscowych serów są gatunki wyrabiane tylko w Gruzji. Do takich należy ser tenili, którego receptura jest bardzo złożona. Dojrzewa on w glinianych dzbanuszkach i posiada niecodzienny wygląd, przypominający pęk włosów lub nici. Jest on bardzo kaloryczny i sycący. 
 
Niemniej ciekawy jest też np. ser Tibaani, pochodzący z regionu Kachetia, najsłynniejszego winiarskiego regionu Gruzji. Jego pochodzenie jest widoczne w technologii wyrobu tego sera. Tibaani dojrzewa zawinięty w liście winorośli gatunku Rkaciteli i przemywany jest sokiem winogron gatunku Saperawi. 
 
Niektóre gatunki sera są przechowywane w miodzie. Zapewne pierwsze skojarzenie, kieruje się ku temu, iż taki ser musi być słodki. Tymczasem tak nie jest. Ser przechowywany w miodzie nie jest słodki. W ten sposób przechowywano ser  w dawnych czasach, gdy nie było jeszcze lodówek. Miód tworzy wokół sera rodzaj próżni. Ser przechowywany w miodzie nigdy się nie psuje.
 
Jednym z najdroższych gatunków sera jest guda (gudis kweli). Pochodzi on z górskiego regionu Tuszetia, leżącego w północno-wschodniej Gruzji. Jest to ser z owczego mleka, dojrzewający w baraniej skórze. Posiada on charakterystyczny zapach i bardzo wyrazisty ostro-solony smak. Podobny ser jest rozpowszechniony w sąsiednim Azerbejdżanie, posiadającym większe pogłowie owiec.  Tam nosi on nazwę motal pendiri.
 
Wśród miejscowych serowarów są ludzie wytwarzający serowe figury -  postacie zwierząt, ptaków, naczynia, rogi.  Jest to bardzo oryginalna pamiątka, którą można przywieźć z Gruzji. 
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów