GRENLANDIA

GRENLANDIA

Islandzcy wikingowie, którzy w X wieku odkryli tę odległą wyspę dla Europejczyków, nazwali ją...

Islandzcy wikingowie, którzy w X wieku odkryli tę odległą wyspę dla Europejczyków, nazwali ją Grønland - zielona ziemia. Skąd taka nazwa dla wyspy, która w 80% pokryta jest lodem? Według legend wikingów, nazwę miał nadać jej założyciel pierwszych normańskich osad w tej części świata - Eryk Rudy, który chciał w ten sposób zachęcić do osiedlania się na niej. Rzeczywiście, obrzeża wyspy podobnie jak dziś były wtedy zielone i miały łagodniejszy klimat, mogły więc na nich powstawać osady. Dziś na wybrzeżu Grenlandii funkcjonuje  21 portów. Otoczone majestatycznymi lodowcami i fiordami, tworzą fascynujący krajobraz, który wato zobaczyć na własne oczy.

Może się wydawać, że w tak odległym miejscu, o trudnym klimacie dzieje się niewiele. Nic bardziej mylnego. Zielona Ziemia oferuje sporo atrakcji, które zrobią na tobie ogromne wrażenie. O których z nich warto pamiętać, planując podróż na Grenlandię?

1)    Dowiedz się więcej o wyspie w Muzeum Narodowym Grenlandii w Nuuk

Piękne widoki to nie wszystko. Odwiedzając Grenlandię warto zagłębić się w jej historii. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak toczyły się jej losy na przestrzeni 4500 lat, z pomocą przyjdzie Ci Muzeum Narodowe Grenlandii, które znajduje się w Nuuk - stolicy wyspy. Wśród eksponatów zobaczysz między innymi najstarszą wykonaną ze skóry łodź - Pearyland Umiaq, tradycyjne narzędzia, a nawet całe warsztaty grenlandzkich rzemieślników. Oglądając stałą kolekcję muzeum poznasz historię pierwszych mieszkańców Grenlandii, dowiesz się jak wyglądało życie wikingów, którzy przypłynęli na nią w X wieku oraz kiedy na wyspę dotarli przodkowie dzisiejszych Inuitów.

2)    Odwiedź hodowlę psów zaprzęgowych w Illulisat

Tradycja wykorzystywania psich zaprzęgów do transportu przez Inuitów sięga ponad 2000 lat. Położone na północy Grenlandii miasto Illulisat zamieszkuje więcej psów niż ludzi. Podczas wizyty w hodowli psów poznasz historię tego nietypowego środku transportu i dowiesz się czym charakteryzują się wykorzystywane do zaprzęgów psy grenlandzkie. Wiele miejsc oferuje także możliwość przejażdżki, podczas której odwiedzisz lokalne atrakcje.

3)    Obserwuj wieloryby w zatoce Disko Bugt

W zatoce Disko Bugt żyje aż 15 różnych gatunków wielorybów. Obserwowanie ich to jedna z najwspanialszych atrakcji, jakie oferuje Grenlandia. Zajęcie to wymaga spokoju i dużo cierpliwości. Z pomocą tym, którzy chcą na własne oczy zobaczyć te majestatyczne zwierzęta przychodzą lokalni przewodnicy, którzy zazwyczaj są w stanie jako pierwsi wyśledzić miejsce, gdzie za chwilę z wody wynurzy się wieloryb. Choć zobaczyć można tylko część jego ciała, wystarczy to, żeby wyobrazić sobie ogromny rozmiar zwierzęcia. Niesamowitych emocji, które towarzyszą spotkaniu wieloryba nie sposób opisać. Dlatego rejs w poszukiwaniu tych niezwykłych stworzeń to obowiązkowy punkt podróży na Grenlandię.

4)    Podziwiaj niezwykłe zjawisko „cielenia się” lodowca Eqi

Lodowiec Eqi położony jest około 80km od Illulisat, w zatoce Disko Bugt. Jego czoło rozciąga się aż na 5 kilometrów i w różnych punktach mierzy od 100 do 200km wysokości. W lecie warto wybrać się na rejs w okolice tego pięknego lodowca.  Jest to jeden z najaktywniejszych lodowców Grenlandii, dlatego istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo zobaczenia “cielenia się” lodowca. Zjawisko to polega na odrywaniu się od niego dużych bloków lodu, które z hukiem wpadają do otaczającej go wody. Towarzyszą temu odgłosy przypominające eksplozje, ponieważ uwalniane są uwięzione w lodzie pęcherzyki powietrza. To niezwykły spektakl natury, który zrobi na tobie ogromne wrażenie.

Grenlandia choć wydaje się niedostępna, jest świetnie przygotowana na odwiedziny podróżników, którzy pragną poznać jej fascynującą historię i podziwiać jej wyjątkowy krajobraz. Najlepiej odkrywać ją przemieszczając się wzdłuż jej Zachodniego Brzegu statkiem wycieczkowym. To właśnie tam leżą niemal wszystkie jej porty. Rejs wzdłuż wybrzeża Grenlandii to wspaniały pomysł na wyjątkową, niezapomnianą podróż.

Zobacz GRENLANDIĘ z LogosTour

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: