GRECJA - CO WARTO ZOBACZYĆ NA WYSPACH MYKONOS I SANTORINI?

GRECJA - CO WARTO ZOBACZYĆ NA WYSPACH MYKONOS I SANTORINI?

Wycieczka do Grecji kontynentalnej jest już za Tobą? Jeśli zastanawiasz się, czy podróż do Grecji jest dobrym pomysłem na spędzenie kolejnego urlopu, damy Ci powody być zechciał zwiedzić Mykonos i Santorini!  Jeśli lubisz słoneczne kąpiele, relaks w malowniczych okolicznościach przyrody, wspaniałe jedzenie czy wycieczki łodzią - spędzisz tutaj naprawdę znakomity czas. Greckie wyspy są idealnym miejscem dla osób, które chcą odkryć i cieszyć się grecką kulturą w jej najlepszym wydaniu. Wyspy Mykonos i Santorini wyróżniają się na tle innych wysp. To właśnie one stały się niezwykle popularnymi celami podróży do Grecji - nie bez powodu.

First Image

SANTORINI

Santorini jest najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną wyspą przez osoby udające się na letni wypoczynek w Grecji.  Wyspa należy do archipelagu Cyklad, który znajduje się na Morzu Egejskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji.  Widok na wyspę od strony morza zapiera dech w piersiach, wszystko za sprawią fenomenalnej architektury. Miasta i wioski zbudowane wysoko na wzgórzach ułożone kaskadowo spływają po zboczach, tworząc niesamowity widok. Pomalowane na biało budynki z niebieskimi lub innymi kolorowymi okiennicami dodają uroku i koloru tej wulkanicznej kalderze. Santorini to nie tylko jedna wyspa, ale cały kompleks wysp wulkanicznych z czarnymi i czerwonymi plażami. Krater wulkanu znajduje siew morzu i jest nadal czynny!  Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 3600 lat temu i zniszczyła lokalną prehistoryczną cywilizację. Dowody na istnienie cywilizacji znaleziono podczas wykopalisk osady w Akrotiri.  
 
Erupcja podwodnego wulkanu Kolumbo, położonego 6,5 km. na północny wschód od przylądka Komunbo na wyspie Santorini, miała miejsce w dniu 27 września 1650 roku. Była to największa odnotowana aktywność wulkaniczna we wschodniej części Morza Śródziemnego w ciągu ostatniego tysiąclecia! Ostatnia aktywność wulkaniczna na wyspie miała miejsce w 1950 roku. 
 
Jakie miejsca odwiedzić będąc na wyspie? 
 
Fira to malownicza stolica wyspy położona w środkowo-zachodniej części wyspy. Miasto wznosi się wysoko na krawędzi kaldery i wygląda jak cudowny obraz dzięki bielonym sześciennym domom, cerkwiom i brukowanym uliczkom.  W Firze możesz odwiedzić miejskie muzea: Muzeum Prehistoryczne Fira, Muzeum Archeologiczne w Firze i Muzeum Megaro Gyzi.
 
Oia to najsłynniejsza wioska na wyspie. Wszystko za sprawą tego, że jest najlepszym miejscem na podziwianie zachodów słońca. Tutaj też możemy odwiedzić Zamek św. Mikołaja pochodzący z XV wieku. Była to jedna z najważniejszych rezydencji na wyspie należąca do bizantyjskiej arystokracji, a także wysoko wykształconych ludzi. Stanowiła również miejsce do przechowywania plonów. Wielkie trzęsienie ziemi w 1956 roku zniszczyło większą część zamku. Do dziś jednak można podziwiać jego ruiny znajdujące się na północno-zachodnim krańcu miasta Oia. 
 
Profitis Ilias (Prorok Eliasz) to najwyższa góra Santorini wznosząca się na wysokości 567 m n.p.m. Można z niej podziwiać panoramę Santorini i Morza Egejskiego. Na jej szczycie znajduje się prawosławny klasztor proroka Eliasza, założony w XVIII wieku. Muzeum klasztorne chroni wiele obiektów sakralnych i jest otwarte dla zwiedzających.
 
Nea Kameni to mała niezamieszkana grecka wyspa położona w zatoce Santoryńskiej. To tutaj można zobaczyć krater wulkaniczny i popływać w gorących źródłach. Krater wulkanu wznosi się na wysokość do 150 metrów, a ostatnia jego erupcja miała miejsce w roku 1950.
 
 
Akrotiri znane również jako Pompeje Morza Egejskiego to obecnie stanowisko archeologiczne, starożytnego miasta, które przestało istnieć z powodu erupcji wulkanu. Erupcja ta miała miejsce pod koniec XVII wieku p.n.e., znacznie wcześniej niż erupcja Wezuwiusza z 79 roku n.e., która zniszczyła Pompeje. 
 
Kokkini Paralia (Czerwona plaża) to jedna z najbardziej znanych plaż w obrębie Morza Śródziemnego.  Otoczona jest czerwonymi klifami uformowanymi przez tuf wulkaniczny. 

First Image

MYKONOS

Wyspa znajduje się w archipelagu Cykladów, a stolicą wyspy jest miasto Chora. Miasto jest jednym z najlepszych przykładów architektury Cyklad, stanowiąc tym samym urzekającą atrakcję dla turystów.  Bielone domy z kolorowymi drzwiami i ramami okiennymi, pośród nich wąskie marmurowe uliczki i krzewy bugenwilli w fioletowym kolorze dodają niesamowitego uroku i tworzą niesamowity klimat.  Poza charakterystycznymi domkami, jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu wyspy, są XVI-wieczne wiatraki.
 
Będąc w mieście Chora, odwiedź kościół Panagia Paraportiani. Jego budowa rozpoczęła się w 1425 roku i została ukończona dopiero w XVII wieku. Kościół w rzeczywistości składa się z pięciu oddzielnych kościołów, które są ze sobą połączone. Cztery kościoły znajdują się na parterze i stanowią podstawę piątego kościoła, który został zbudowany powyżej.  Ponadto, nie zapomnij odwiedzić Muzeum Archeologicznego, które ma w swych zbiorach wiele interesujących eksponatów, pochodzących z wykopalisk na pobliskiej wyspie Delos; Muzeum Folkloru, które należy do najlepszych tego rodzaju muzeów w Grecji i Muzeum Marynistycznego. To one pozwolą Ci one poznać bliżej historię tego regionu. 
 
Jednym z najbardziej malowniczych zakątków wyspy jest Alefkántra. XVIII-wieczna osada, zdominowana przez rezydencje kapitanów.  Znana również jako „Mała Wenecja” za sprawą kolorowych balkonów wznoszących się nad morzem, które przypominają swym wyglądem to włosie miasto. 
 
Drugą tradycyjną osadą Mykonos jest Ano Mera, w której sercu znajduje się zabytkowy klasztor Panagia Tourliani.  Klasztor pierwotnie zbudowana w 1542 roku przez dwóch księży i początkowo nosiła nazwę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Został odrestaurowany w 1767 roku i przyjął obecną nazwę od ikony Matki Boskiej znalezionej w pobliskim Tourlos. 
 
Wycieczka na Mykonos będzie rajem dla miłośników sportów wodnych.  „Wyspa Wiatrów” i duży wybór plaż do windsurfingu przyciąga surferów i żeglarzy z całego świata. Ponadto na wyspie można znaleźć wiele centrów nurkowych, niektóre z nich oferują również lekcje snorkelingu. 
 
Wybierz się w podróż do Grecji z LogosTour by cieszyć się ciepłym słońcem, wspaniałymi krajobrazami i greckimi smakami.  

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: