Santorini jest najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną wyspą przez osoby udające się na letni wypoczynek w Grecji. Wyspa należy do archipelagu Cyklad, który znajduje się na Morzu Egejskim, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. Widok na wyspę od strony morza zapiera dech w piersiach, wszystko za sprawią fenomenalnej architektury. Miasta i wioski zbudowane wysoko na wzgórzach ułożone kaskadowo spływają po zboczach, tworząc niesamowity widok. Pomalowane na biało budynki z niebieskimi lub innymi kolorowymi okiennicami dodają uroku i koloru tej wulkanicznej kalderze. Santorini to nie tylko jedna wyspa, ale cały kompleks wysp wulkanicznych z czarnymi i czerwonymi plażami. Krater wulkanu znajduje siew morzu i jest nadal czynny! Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 3600 lat temu i zniszczyła lokalną prehistoryczną cywilizację. Dowody na istnienie cywilizacji znaleziono podczas wykopalisk osady w Akrotiri.
Erupcja podwodnego wulkanu Kolumbo, położonego 6,5 km. na północny wschód od przylądka Komunbo na wyspie Santorini, miała miejsce w dniu 27 września 1650 roku. Była to największa odnotowana aktywność wulkaniczna we wschodniej części Morza Śródziemnego w ciągu ostatniego tysiąclecia! Ostatnia aktywność wulkaniczna na wyspie miała miejsce w 1950 roku.
Jakie miejsca odwiedzić będąc na wyspie?
Fira to malownicza stolica wyspy położona w środkowo-zachodniej części wyspy. Miasto wznosi się wysoko na krawędzi kaldery i wygląda jak cudowny obraz dzięki bielonym sześciennym domom, cerkwiom i brukowanym uliczkom. W Firze możesz odwiedzić miejskie muzea: Muzeum Prehistoryczne Fira, Muzeum Archeologiczne w Firze i Muzeum Megaro Gyzi.
Oia to najsłynniejsza wioska na wyspie. Wszystko za sprawą tego, że jest najlepszym miejscem na podziwianie zachodów słońca. Tutaj też możemy odwiedzić Zamek św. Mikołaja pochodzący z XV wieku. Była to jedna z najważniejszych rezydencji na wyspie należąca do bizantyjskiej arystokracji, a także wysoko wykształconych ludzi. Stanowiła również miejsce do przechowywania plonów. Wielkie trzęsienie ziemi w 1956 roku zniszczyło większą część zamku. Do dziś jednak można podziwiać jego ruiny znajdujące się na północno-zachodnim krańcu miasta Oia.
Profitis Ilias (Prorok Eliasz) to najwyższa góra Santorini wznosząca się na wysokości 567 m n.p.m. Można z niej podziwiać panoramę Santorini i Morza Egejskiego. Na jej szczycie znajduje się prawosławny klasztor proroka Eliasza, założony w XVIII wieku. Muzeum klasztorne chroni wiele obiektów sakralnych i jest otwarte dla zwiedzających.
Nea Kameni to mała niezamieszkana grecka wyspa położona w zatoce Santoryńskiej. To tutaj można zobaczyć krater wulkaniczny i popływać w gorących źródłach. Krater wulkanu wznosi się na wysokość do 150 metrów, a ostatnia jego erupcja miała miejsce w roku 1950.
Akrotiri znane również jako Pompeje Morza Egejskiego to obecnie stanowisko archeologiczne, starożytnego miasta, które przestało istnieć z powodu erupcji wulkanu. Erupcja ta miała miejsce pod koniec XVII wieku p.n.e., znacznie wcześniej niż erupcja Wezuwiusza z 79 roku n.e., która zniszczyła Pompeje.
Kokkini Paralia (Czerwona plaża) to jedna z najbardziej znanych plaż w obrębie Morza Śródziemnego. Otoczona jest czerwonymi klifami uformowanymi przez tuf wulkaniczny.