GOSPODARKA USA - JAK STANY ZJEDNOCZONE STAŁY SIĘ POTĘGĄ?

GOSPODARKA USA - JAK STANY ZJEDNOCZONE STAŁY SIĘ POTĘGĄ?

Dla wielu podróżników jednym z największych marzeń jest wizyta w USA. W kraju tym pozostaje do Twojej dyspozycji mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Wrażenie robią jednak nie tylko same atrakcje, ale również poziom rozwoju gospodarczego. Co warto wiedzieć o gospodarce Stanów Zjednoczonych? Jak doszło do tego, że kraj ten stał się potęgą?

GOSPODARKA STANÓW ZJEDNOCZONYCH - DROGA DO SUKCESU

Jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, USA jest trzecim co do wielkości państwem na świecie i jednocześnie trzecim pod względem liczebności z wynikiem ponad 300 milionów mieszkańców. To jednocześnie kraj, który stanowi cel emigracji - często kojarzymy go z miejscem dobrym do życia. Jak to się stało, że amerykańska gospodarka osiągnęła sukces?

Szybki wzrost gospodarczy wynikał z wielu czynników, a jednym z nich był przebieg i wynik II wojny światowej. To właśnie w tym okresie miało miejsce najpełniejsze wykorzystanie potencjału gospodarczego USA.

 

Dzięki czemu Stany Zjednoczone stały się największą potęgą gospodarczą świata? To efekt m.in. prowadzonych inwestycji. Na przykład nakłady na badania i rozwój są utrzymywane tam na poziomie zdecydowanie powyżej średniej w Unii Europejskiej. To właśnie z USA jest najwięcej firm, które pojawiają się wśród marek o największej wartości w rankingu Financial Times. Ciągły rozwój powoduje, że Stany dobrze sobie radzą z większością kryzysów gospodarczych na świecie.

 

Ogromny wpływ na rozwój USA miały i nadal mają zasoby naturalne. W Stanach wydobywa się m.in. złoto czy miedź. Kraj ma duże złoża ropy naftowej, spore zasoby uranu. Ma również swoje kopalnie węgla i żelaza. Dostęp do dużych zasobów różnych surowców miał istotny wpływ na to, jak rozwijała się gospodarka tego państwa i jaki osiągnęła sukces.

 

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na gospodarkę USA, jest położenie tego kraju. Ameryki wojny nie dotknęły tak, jak krajów europejskich. Ponadto od dawna na terenie tego państwa nie toczył się żaden poważny konflikt, co jest czynnikiem mającym istotnym wpływ na rozwój.

 

Stany Zjednoczone są największym importerem towarów na świecie i mają jednocześnie największy udział w światowym PKB. To także potentat pod względem inwestycji zagranicznych.

 

USA jest największym producentem satelitów, promów kosmicznych, samolotów wojskowych, pasażerskich czy rakiet. To także lider światowy na rynku maszyn i urządzeń oraz trzeci ich dostawca na świecie. Kraj ten jest znakomicie rozwinięty, jeśli chodzi o przemysł petrotechniczny, samochodowy, zbrojeniowy czy nowych technologii.

 

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej zarabiają na turystyce, ale nie jest to kluczowy segment gospodarki. Natomiast miasta takie, jak Waszyngton, Nowy Jork, Los Angeles i wiele innych są najczęstszymi celami podróżników.

PKB USA - ILE WYNOSI AMERYKAŃSKI PKB

Gospodarce USA nie zaszkodziła nawet pandemia COVID-19. Tzn. początkowo miała ona duży, negatywny wpływ na gospodarkę, natomiast w ostatnim kwartale 2021 roku PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 6,9 proc., czyli zdecydowanie bardziej, niż przewidywali analitycy. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego  PKB w przeliczeniu na obywatela to w USA 68 309 dolarów, a dla porównania w Polsce - 16 930 USD. Natomiast PKB Stanów Zjednoczonych wynosiło w 2021 roku 23 biliony USD, a jeśli chodzi o innego potentata, czyli Chiny, było to dla porównania blisko 17 bilionów dolarów. Polska pod tym względem zajęła wówczas 23. miejsce na świecie i 6. w Unii Europejskiej.

INFLACJA W USA

Jednym ze skutków pandemii jest inflacja. Jak poradziła sobie z tym największa gospodarka świata? Z problemami wynikającymi z szybko rosnących cen zmagają się również obywatele tego państwa. W lutym 2022 roku wskaźnik inflacji zbliżył się do 8 proc., co oznacza najwyższy wynik od 40 lat, ale był to zapowiadany przez analityków rynkowych. Tempo wzrostu cen jest zbyt duże, natomiast według prognozy Fed w 2023 roku ma ona wynosić pomiędzy 2 a 3 proc., natomiast trudno przewidzieć, jakie będą realne wyniki, biorąc pod uwagę wydarzenia na świecie.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: