× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Górskie osady Kaukazu

×
LogosTour
10-05-2017
Niczym wielka ściana masyw gór Kaukazu rozciąga się między Morzem Czarnym i Kaspijskim. Dawniej przejście przez te góry było trudne i można było tego dokonać praktycznie tylko w ciepłej porze roku. Pierwszą  drogę przechodząca przez grzbiet Wielkiego Kaukazu zbudowali dopiero Rosjanie  na  początku XIX w.  Nadal istnieją wysokogórskie osady do których można dotrzeć tylko samochodem terenowym, przede wszystkim we wschodniej części Wielkiego Kaukazu. W Azerbejdżanie najwięcej takich osad jest  w pn-wsch. części kraju. Kilka osad położonych w pobliżu masywu góry Şahdağ, należy  do szahdagskiej grupy narodów. Każda z nich to odrębna narodowość ze swoim językiem. 

Najwyżej położoną osadą w Azerbejdżanie i na Zakaukaziu jest Xınalıq (2500 m). Droga prowadząca do Xınalıq jest bez wątpienia jedną z najbardziej widowiskowych dróg na Kaukazie.  Dopiero w 2007 r. zbudowano asfaltową drogę do Xınalıq z miasta Quba. Przedtem ta trasa była bardzo trudna do przejechania.  Jadąc samochodem terenowym, przy sprzyjających warunkach pogodowych, podróż w jedną stronę trwała wówczas minimum 5 godzin. Mimo istnienia drogi asfaltowej i dziś niełatwo dotrzeć do Xınalıq w czasie intensywnych opadów deszczu, lub gdy spadnie dużo śniegu. Jeszcze bardziej efektowne widoki otwierają się, gdy jedzie się do Xınalıq górskimi bezdrożami, trasą biegnąca znaczniej wyżej drogi asfaltowej. 

Do początku XXI w. Xınalıq był bardzo trudno dostępny, co sprawiło że był on okrążony aurą tajemniczości. Zbudowane z szarego kamienia i przylepione jeden do drugiego dziesiątki domów osady, jakby wrośniętych w skłon góry, swą zabudową przypominają osady w Tybecie. Klimat jest tu surowy, wokół rozpościera się strefa bezleśna. Nad Xınalıq wznosi się majestatycznie trójkątny szczyt Tufan Dağ, przez większą część roku pokryty śniegiem.  Praktycznie w ciągu roku są tylko 4 ciepłe miesiące. Język mieszkańców Xınalıq jest unikatem w skali światowej i posiada 77 fonem – 59 spółgłosek i 18 samogłosek.

W niektórych wysokogórskich osadach tego regionu jak np. Cek i Qrız górale robią specjalną sól – daru. Ta niesamowicie aromatyczna sól jest robiona z wysuszonych traw i ziół górskich. We wszystkich osadach kobiety tkają dywany i robią grube, ciepłe wełniane skarpety.  

Na wierzchołku góry, jakby na skalnej półce, położony jest Buduq. Posiadające płaskie dachy domy osady przypominają Xınalıq, stoją one jednak bardziej pojedynczo. Odróżnia je również kolorystyka, bowiem ich ściany wyglądają jakby bielone. Efekt ten jest uzyskiwany po rozprowadzeniu kawałkiem skóry baraniej po fasadzie domu mieszaniny, uzyskiwanej po rozmieszaniu specjalnego rodzaju ziemi i trawy z wodą. Charakterystycznym elementem architektury domów jest też pułap z grubych drewnianych belek w izbach – hat.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w tej części Azerbejdżanu jest mała lezgińska osada Laza. Leżąca w alpejskiej dolinie, po zboczach której spływają wodospady, Laza jest jedną z najpiękniej położonych miejscowości w Azerbejdżanie. Dzięki położeniu w dolinie jest tu cieplej, niż w położonym na szczycie góry i owiewanym wiatrami Xınalıq.

Zobacz z nami Xınalıq - > Azerbejdżan dla Koneserów
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów