GDZIE DO WŁOCH? WYCIECZKA OBJAZDOWA NA SARDYNIĘ I KORSYKĘ!

SARDYNIA POZA UTARTYM SZLAKIEM: ZANURZ SIĘ W KULTURZE I TRADYCJI TEJ NIEZWYKŁEJ WYSPY

Położona na styku współczesnych Włoch, Francji i Hiszpanii Sardynia to ląd o niezwykle różnorodnym dziedzictwie. Turystów zachwyca wspaniałymi zabytkami sprzed nawet tysięcy lat. Co jednak warto tam zobaczyć? Poznaj nasz plan wycieczki nie tylko na Sardynię, ale i Korsykę.

First Image

TAJEMNICZA NEKROPOLIA PRANU MUTTEDU

Nad Morzem Śródziemnym przed wiekami istniało wiele cywilizacji, o których historycy i archeolodzy niewiele mogą powiedzieć. Na Sardynii już przed pięcioma tysiącami lat rozwijała się niezwykła kultura. W naszym programie zwiedzania uwzględniono wizytę w Pranu Muttedu, jednym z najlepiej zachowanych kompleksów megalitów. W czasach prehistorycznych służyły one ludziom za nekropolie. Nic więcej tak naprawdę o nich nie wiadomo. Pierwsi mieszkańcy włoskiej wyspy nie pozostawili po sobie zbyt wielu śladów, w tym źródeł pisanych. Tajemnicze megality znajdują się w miejscowości Goni, położonej 56 km od Cagliari.

Zdecydowanie dalej jest do jednego z kolejnych punktów wycieczki, czyli Orgosolo. Miasteczko słynie z murali opowiadających historie jego dawnych mieszkańców. Na fasadach budynków można zapoznać się z trudnymi dziejami okolicy, którą jeszcze przeszło 100 lat temu wstrząsały porachunki przestępców. Kto wie, być może przewidziany w programie spacer pozwoli usłyszeć canto a tenore, czyli tradycyjny śpiew chóralny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KATALOŃSKIE DZIEDZICTWO, CZYLI ALGHERO

W późnym średniowieczu wyspa stała się częścią Królestwa Aragonii. Niektórym hiszpańskie panowanie zdecydowanie się nie podobało, co doprowadziło do zawiązania spisku przeciw królowi. Po jego wykryciu rdzennych mieszkańców przesiedlono w głąb Sardynii, a do Alghero przybyli inni poddani monarchy – Katalończycy. Mieszkają tam do dzisiaj, a pobyt w mieście jest okazją do posłuchania wyjątkowego języka. W odróżnieniu od pobratymców z Półwyspu Iberyjskiego tubylcy nadal posługują się jego średniowieczną odmianą.

Wielowiekowa obecność przybyszy sprawiła, że Alghero nazywa się małą Barceloną. Świadczy o tym m.in. układ ulic starego miasta oraz katedra Santa Maria, która jest przykładem gotyku katalońskiego. Po zwiedzeniu miasteczka kolejnym celem wycieczki jest przejazd do Groty Neptuna. Jaskinia pełna jest stalaktytów i stalagmitów tworzących wyjątkowy widok.

First Image

ZACHWYCAJĄCE SZMARAGDOWE WYBRZEŻE

Powrót do małej Barcelony to moment na wypoczynek oraz zwidzenie północy lądu. W naszej ofercie znajduje się opcjonalna wycieczka na Szmaragdowe Wybrzeże. Jedną z atrakcji tego miejsca jest Porto Cervo – luksusowy kurort odwiedzany przez światowe sławy muzyki i filmu.

W tej okolicy można także zapoznać się z historią Włoch. Na pobliskiej wyspie Caprera urodził się Giuseppe Garibaldi, włoski rewolucjonista, który walczył o zjednoczenie kraju. W planie wycieczki znajduje się zwiedzanie Casa Bianca, czyli domu, w którym mieszkał. Sardyńskie atrakcje to jednak nie tylko wielka historia. Częścią wycieczki objazdowej jest przeprawa promowa na wyspę La Maddalena, która słynie z pięknych plaż. Natomiast powrót do ulokowanego nieopodal Palau to z kolei okazja do zwiedzenia urokliwego, małego miasteczka. Po eskapadzie na Szmaragdowe Wybrzeże następuje powrotny transfer do hotelu w Alghero.

First Image

ATRAKCJE POBLISKIEJ KORSYKI

Sardynia i Korsyka to lądy położone bardzo blisko siebie, a to daje dobry powód do udania się do Santa Teresa di Gallura. Z tego granicznego portu można przepłynąć łodzią do znajdującego się już po francuskiej stronie Bonifacio. Warta zobaczenia jest przede wszystkim starówka z doskonale zachowanymi fortyfikacjami z XV wieku. Zbudowali je Hiszpanie, którzy rządzili Korsyką w późnym średniowieczu. Ulokowano je na wysokim klifie, co nadaje miastu niezwykłego uroku. Po obejrzeniu jednej z najpiękniejszych atrakcji Korsyki następnie udamy się na nocleg do hotelu w małej włoskiej Barcelonie.

STAROŻYTNE THARROS

W wielowiekowej historii Sardynii rządzili nią również Fenicjanie. Dzięki temu współcześni turyści mają okazję zwiedzić miasteczko założone niegdyś przez Kartagińczyków, jeden z odłamów ludu antycznych żeglarzy. Spacer wśród ruin osady daje pewien obraz jej dawnego wyglądu. Warto udać się na szczyt Torre di San Giovanni. Z tej hiszpańskiej wieży obronnej rozpościera się widok na całe Tharros. W ofercie wycieczki uwzględniliśmy także wejście do muzeum Mont’e Prama. W jego zbiorach znajdują się fenickie zabytki, w tym dwumetrowe rzeźby starożytnych żołnierzy.

First Image

NURAGI Z BARUMINI – KAMIENNE WIEŻE Z SARDYNII

Nuragi to kamienne wieże, które można zobaczyć wyłącznie na Sardynii. O ich istnieniu świat nauki dowiedział się dopiero w latach 50. dzięki archeologowi Giovanniemu Lilliu. Urodzony w Barumini naukowiec i jego następcy dowiedli, że koncentryczne budowle pełniły bardzo wiele funkcji. Dawni mieszkańcy wyspy wykorzystywali je na pewno jako spichlerze. Przypuszcza się, że były one miejscami kultu, a nawet, że pełniły funkcje obronne. Cywilizacja nuragijska, która zamieszkiwała Sardynię między XV a III wiekiem p.n.e., zbudowała co najmniej 7 tys. takich wież. Tyle przetrwało ich do dziś, ale nie można wykluczyć, że wiele nie doczekało naszych czasów.

Stanowisko archeologiczne Su Nuraxi znajduje się ok. 1 km od Barumini i 65 km od stolicy Sardynii – Cagliari. W programie naszej wycieczki jego zwiedzanie połączone jest z wycieczką po tym mieście. Uczestnicy eskapady mają okazję przejść się wąskimi uliczkami średniowiecznej dzielnicy Castello, a następnie spędzić czas wolny na dalszym zwiedzaniu miasta. Oprócz tego turyści mogą zobaczyć zachwycającą katedrę Santa Maria z XIII weku oraz mury obronne z wieżami Torre di San Pancrazio i Torre dell’Elefante. Powrotny przejazd do Cagliari to także okazja do obejrzenia pobliskich nuragów w Arrubbiu. To też ostatnia atrakcja turystyczna przewidziana w programie. Po niej przewodnik kieruje się z turystami na lotnisko, by wrócić do Polski.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: