EGIPT TO HISTORIA 5 TYSIĘCY LAT PAŃSTWA FARAONÓW.

EGIPT

Egipt bez wątpienia jest ciekawym kierunkiem na wakacyjny urlop. Można tam podziwiać majestatyczne pozostałości państwa faraonów z historią liczącą ponad 5 tysięcy lat. Piramidy, grobowce królewskie, starożytne świątynie wykute w skale oraz zapierające dech w piersiach rafy koralowe w wodach Morza Czerwonego.
 
Co warto zobaczyć w tym kraju?
 
 
  • Piramidy w Gizie i Sakkarze

Egipt dla większości turystów jednoznacznie kojarzy się z piramidami, zwłaszcza tymi najsłynniejszymi, które znajdują się w Gizie – około 20 km od stolicy kraju, Kairu. Największą popularnością cieszy się imponująca piramida Cheopsa, zbudowana z ponad 2 mln kamiennych bloków wapiennych. Szacuje się, że wznoszona była w połowie III w. p.n.e. i miała służyć jako miejsce wiecznego spoczynku faraona Cheopsa. Dzięki pracy archeologów wiemy, że budowa tej piramidy trwała około 20 lat, a jej konstrukcja waży około 6 mln ton.
 
Piramida Cheopsa nie jest jedyną, jaka znajduje się w Gizie. Oprócz niej są tam również piramida Chefrena oraz Mykerinosa, dwóch kolejnych faraonów. W sąsiedztwie piramidy Chefrena znajduje się charakterystyczny dla tego miejsca posąg Sfinksa – lwa z ludzką głową. Piramida Cheopsa uznawana jest za jeden z 7 starożytnych cudów świata.
 
Nieopodal Gizy znajduje się miejscowość Sakkara. To właśnie tam można zobaczyć piramidę schodkową, nazywaną piramidą Dżesera. Zbudowano ją około 2650 r. p.n.e., a jej budowniczym był Imhotep. Monumentalna budowla z kamienia jest częścią kompleksu grobowego złożonego z piramidy, kaplic i dziedzińców o różnym przeznaczeniu.
 
  • Muzeum w Kairze i nie tylko – zabytki stolicy Egiptu

Kair jest największą metropolią w Afryce Północnej. Miasto to może pochwalić się bogatą historią. Warto zobaczyć tu cytadelę, gdzie znajduje się dominujący nad miastem meczet Muhammada Ali Pashy, znany również jako Alabastrowy Meczet. Warty uwagi jest Stary Kair, gdzie znajdziemy ortodoksyjny koptyjski kościół Najświętszej Marii Panny czy też tzw. wiszący kościół św. Jerzego.
 
Szczególną atrakcję Kairu stanowi Muzeum Egipskie, w którym przechowywane są unikatowe zbiory sztuki starożytnego Egiptu. Wśród nich wyróżnia się skarbiec Tutanchamona (m.in. sarkofag, pośmiertna złota maska). Nienaruszony grobowiec odkryty został 26 listopada 1922 roku w Dolinie Królów przez archeologa i egiptologa Howard Carter oraz towarzyszącego mu lorda Carnarvon.
 
  • Wizyta w Asuanie

Asuan nazywany jest bramą Czarnej Afryki. Znajduje się nad pierwszą kataraktą Nilu. Zbudowano tu Tamę Asuańską. W pobliżu można podziwiać Świątynię Izydy, którą przeniesiono przed zalaniem zapory na wyspę Philae. W kamieniołomach Asuanu pozostał monumentalny, kolosalny obelisk królowej Hatszepsut.
 
  • Atrakcje w Abu Simbel

Na terenie całego Egiptu znajdują się pozostałości po kraju faraonów. Znajdziemy je między innymi w Abu Simbel. To właśnie w tym miejscu wzniesiono świątynię na cześć bóstw Słońca z polecenia egipskiego faraona Ramzesa II. Wykuta w skale świątynia strzeżona jest przez cztery kolosalne rzeźby faraona, z których każda ma po 20 m wysokości. Między nogami posągów można dostrzec rodzinę Ramzesa, jego żonę, matkę i dzieci.
 
  • Świątynia boga Nilu i boga Horusa

W Kom Ombo, do którego można dotrzeć np. podczas rejsu po Nilu, znajduje się świątynia boga Nilu – Sobka. Z kolei w Edfu – wielkim ośrodku religijnym, handlowym i komunikacyjnym starożytnego Egiptu – ciekawym miejsce jest perła tego miasta: świątynia boga Horusa.
 
  • Luksor i Dolina Królów

Równie popularną jak piramidy w Gizie atrakcją Egiptu jest tajemnicze królestwo zmarłych, nazywane Doliną Królów. Turyści podziwiać mogą tu monumentalne grobowce faraonów z okresu Nowego Państwa. Dolina Królów to właściwie dwie skalne doliny, które przecinają masyw górski w Tebach Zachodnich. W samych Tebach istnieje około 60 grobowców władców i najwyższych dostojników Egiptu. Godna uwagi bez wątpienia jest dolina Deir el-Bahari ze świątynią królowej Hatszepsut. Co ciekawe, była ona restaurowana przez polskich archeologów. W jej pobliżu znajdziemy też kolejną atrakcję tego kraju – kolosy Memnona.
 
W Luksorze z kolei można zobaczyć Świątynię Luksorską, nazywaną też Świątynią Narodzin Amona. To monumentalny zabytek, który budowało kilku faraonów, m.in. Ramzes II Wielki. Świątynia w Luksorze połączona jest 3-kilometrową aleją procesyjną, przy której stoją sfinksy, ze świątynią w Karnaku.
 
  • Karnak ze świątynią boga Amona

Świątynia Chonsu w Karnaku budowana była przez wiele lat, przez kolejnych faraonów i jest największą świątynią starożytnego Egiptu. To właściwie kompleks, który składa się z centralnej świątyni Amona, wokół której dobudowano mniejsze świątynie na cześć innych bogów. Cały kompleks obejmuje około 100 hektarów powierzchni.
 
  • Port handlowy Aleksandria

W 330 r. p.n.e. Aleksandrię założył nie kto inny, tylko Aleksander Wielki. To drugie co do wielkości miasto w Egipcie, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to wielki port handlowy, który funkcjonował już w czasach starożytnych. Można tu zwiedzać wydrążone w skale o głębokości około 3 pięter katakumby rzymskie czy też wykopaliska na wzgórzu Kom el-Dikka oraz amfiteatr rzymski odkryty przez Polaka, prof. Kazimierza Michałowskiego.
 
  • Kolejne piramidy

Piramidy są rozsiane po całym kraju faraonów. Warto zobaczyć piramidę w Meidum – regularną budowlę pokrytą licówką z polerowanego białego wapienia, wzniesioną przez faraona Snofru. W Dahshur zbudowano dwie kolejne piramidy na polecenie faraona Snofru – Łamaną i Czerwoną.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: