× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY DODAĆ OPINIĘ

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!

Pragniemy, aby opinie wyświetlane na naszej stronie były wiarygodne. Załóż konto i dołącz do społeczności LogosTourowiczów.

Poza imieniem nie upubliczniamy żadnych Twoich danych osobowych w naszym serwisie.


  lub  


Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail
Stwórz profil przez Facebooka

  lub  

POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

PODZIEL SIĘ
NAJLEPSZYMI ZDJĘCIAMI
Z WYCIECZEK

WYMIENIAJ OPINIE,
DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI
I ZDOBYWAJ WIEDZĘ

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Budda na każdym rogu ulicy

×
23-08-2017
Kraj, w którym nie ma bankomatów, w sklepach oficjalnie nie kupimy butelki Coca-Coli, a w większym mieście nie zjemy w McDonald’s? To właśnie Birma. Państwo to (nazywane również w języku polskim Mjanmą) jest krajem bardzo interesującym - z jednej strony izolowanym od świata Zachodu przez wojskową władzę, a z drugiej - miejscem, w którym mieszka otwarty i serdeczny naród, chętnie służący pomocą turystom. Jakie zabytki i ciekawe miejsca znajdują się w Birmie?

W królestwie Birmy - Budda na każdym rogu ulicy

Mandalay to ostatnia stolica istniejącego jeszcze w XIX wieku królestwa Birmy. Obecnie pełni funkcję centrum kulturalnego kraju. Jedynym śladem dawnej świetności królestwa jest klasztor Shwenandaw. Będąc w tym mieście, warto zobaczyć kompleks świątyni Mahamuni, w którym znajduje się pozłacany posąg Buddy, a także pagodę Kuthodaw, nazywaną największą książką świata. Skąd takie określenie? Ponieważ wokół niej stoi 729 marmurowych tablic z wykutymi buddyjskimi tekstami. Atrakcją miasta jest także wzgórze Mandalay z pagodą Kyauktawgyi, w której stoi marmurowy posąg Buddy. Na każdym kroku widać, że mieszkańcy to praktykujący buddyści.

Niedaleko Mandalay znajduje się inna, dawna stolica Birmy, Amarapura, w której można zobaczyć klasztor Mahagandayon oraz ponad 200-letni kilometrowy most z drewna tekowego - U Bein.

Atrakcją turystyczną Mandalay może być rejs statkiem po rzece Irrawaddy i przybicie na wyspę, na której znajduje się najcięższy na świecie, ważący 90 ton i nadal używany dzwon Mingun.

Średniowieczna stolica Birmy

Pomiędzy XI a XIII wiekiem stolicą Birmy był Bagan - miasto z ogromną liczbą zabytkowych pagód i świątyń. Doliczyć się tu można ponad 2 tysięcy stup na obszarze około 40 km2. Godna uwagi bez wątpienia jest XIII-wieczna świątynia skalna Wetkyi-in-Gubyaukgyi oraz złota pagoda Shwezigon, wzniesiona w XI wieku przez króla Anawratha. Zwiedzić można także pagodę ze złotą kapsułą z IX wieku - Bu Lei Thee czy pagodę Ananda z dwoma wielkimi posągami Buddy oraz świątynię z cegły - Ok Kyaung. Największą świątynią w Baganie jest Shwezigon, wybudowana przez króla w XII wieku. Chciał on w ten sposób odkupić swoje grzechy bratobójstwa i ojcobójstwa.
 
Domy na wodzie - jezioro Inle

W Birmie nie brakuje przepięknie osadzonych górskich wiosek i urokliwych krajobrazów. Tworzy je między innymi wioska Nyaung Shwe nad jeziorem Inle, położonym 900 m n. p. m. Podczas rejsów po tutejszym zbiorku wodnym turyści obserwują pracę rybaków i podziwiają wszechobecne domy zbudowane na wodzie. Na jeziorze Inle na palach stoją także klasztor Nga Hpe Chung oraz pagoda Phaung Daw Oo, w której znajduje się pięć świętych wizerunków Buddy, nieustannie ozdabianych przez wiernych płatkami złota.

Birmański buddyzm w Rangun

Byłą stolicą Birmy jest Rangun - miasto słynące z licznych zabytków sakralnych. Wśród nich w pierwszej kolejności należy wymienić pagodę Chaukhtatgyi z wysokim na 70 metrów monumentalnym posągiem leżącego Buddy. W parku Kandawgyi, na Jeziorze Królewskim, turystom udostępniono ogromną kopię królewskiej barki z luksusową restauracją. W samym Rangun zobaczyć można pozłacaną pagodę Shwedagon, która jest symbolem birmańskiego buddyzmu i największą stupą świata.
Z twarzy Birmańczyków nie schodzi uśmiech, dlatego są postrzegani jako niezwykle przyjazny turystom naród. I choć Birma jest krajem latami izolowanym od świata, to dziś otwiera dla nas swoje granice i staje się coraz bardziej popularną turystyczną destynacją.


Odwiedź królestwo Birmy razem z LogosTour:
--> Birma 2017
--> Birma 2018
--> Kambodża - Birma 2018
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów