× ZAMKNIJ

STWÓRZ SWÓJ PROFIL KLIENTA

DOŁĄCZ DO ZAUFANEJ
SPOŁECZNOŚCI LOGOSTOUROWICZÓW!
Stwórz profil przy użyciu adresu e-mail

Administratorem danych jest Biuro Turystyki ZNP LogosTour Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, 00-379 Warszawa, adres e-mail: biuro@logostour.pl. Kontakt do inspektora ochrony danych – e-mail: iod@logostour.pl. Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z utworzeniem konta w serwisie www.logostour (usługa świadczona drogą elektroniczną) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako RODO) oraz otrzymywania newslettera – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane osobowe dla pierwszego z celów będą przetwarzane do czasu rozwiązania umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną, natomiast dla drugiego celu – do czasu wycofania zgody. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom administratora danych, jak też podmiotom udzielającym wsparcia temu administratorowi na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla celów marketingu bezpośredniego. W zakresie, w jakim podstawą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda, ma Pani/Pan prawo wycofania zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. W zakresie, w jakim Pani/Pana dane są przetwarzane w celu zawarcia i wykonywania umowy lub przetwarzane na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu także prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych. Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
POTWIERDŹ SWOJEGO MAILA
Dziękujemy za rejestrację. Aby kontynuować potwierdź wiadomość, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę mailową:
example@gmail.com

Nie otrzymałeś wiadomości? Sprawdź skrzynkę SPAM.

WSPOMNIENIA ZAMKNIĘTE
W ZDJĘCIACH

NIEZWYKŁE MIEJSCA,
I WSPANIAŁE WAKACJE

DOŁĄCZ DO ELITARNEJ
GRUPY PASJONATÓW
PODRÓŻY

Azjatycka przygoda

×
01-04-2017
Niekonwencjonalnym i nieoczywistym kierunkiem turystycznym mogą być dalekie kraje orientu, czyli Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Turkmenistan. To państwa nie do końca znane i poznane przez europejskich turystów. Warto wiedzieć, jakie skarby można tam odnaleźć.

Kazachstan - kraj na granicy kontynentów

Kazachstan znany jest jako kraj biedny, w którym niegdyś po zesłaniu do Rosji utkwiło wielu naszych rodaków. Dziś jednak jest to państwo o potencjale turystycznym, które ma wiele do zaoferowania. W Ałmatach, czyli stolicy kraju, można zobaczyć zabytkowe Muzeum Instrumentów Muzycznych czy cerkiew Wniebowstąpienia (katedrę Zenkow). Wiedzie do niej droga przez przepiękny park Panfiłowa. Widok na całe Ałmaty rozpościera się z Kok Tobe, na które można wjechać kolejką linową. Tu także znajdziemy Plac Republiki i Muzeum Państwowe z bezcennymi eksponatami.

Kirgistan - malownicze krajobrazy

Do Kirgistanu turyści przyjeżdżają rzadko, a zwłaszcza z Polski. Jeśli już, to są to pojedynczy podróżni, którzy zwiedzają na własną rękę. Zorganizowana wycieczka do Kirgistanu zapewnia jednak opcję zobaczenia wszystkich najważniejszych punktów w tym kraju oraz możliwość wysłuchania skróconej historii czy ciekawostek z ust przewodnika. Kirgistan ma wiele do zaoferowania, m.in.: przepiękne widoki na zielone łąki rozpościerające się po kres horyzontu. Ciekawym miejscem w tym kraju jest jezioro Issyk-kul, czyli tzw. ciepłe morze Kirgizji, będące drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie. Ma ono aż 180 km długości i 70 km szerokości. Położone jest na wysokości ponad 1600 m n.p.m. Najbardziej znany kurort wakacyjny Kirgistanu to Cholpon-Ata. Można tam zobaczyć m.in. zbiór prehistorycznych rytów naskalnych i petroglifów, które mają nawet 3 tys. lat. Inną wielowiekową atrakcją są pozostałości starożytnego miasta Burana.

Stolicą Kirgistanu jest Biszkek. Warto tam odwiedzić Park Zwycięstwa, z oryginalnym pomnikiem ku czci ofiar II wojny światowej, placem Manasa z kolumną bohatera Kirgistanu. Inne atrakcyjne miejsca to gmach Opery Narodowej czy barwny bazar Osh.

Kolejnym istotnym punktem dla turystów zwiedzających Kirgistan jest Karakoł, miasto założone w XIX wieku jako rosyjski garnizon. Znajdziemy tu wybudowany w 1907 roku, bez użycia gwoździ, chiński meczet Dungan czy katedrę prawosławną św. Trójcy. W Karakole mieści się Muzeum Przewalskiego, który zasłynął jako odkrywca dzikiego gatunku konia stepowego.

Uzbekistan - perła jedwabnego szlaku

W Uzbekistanie, który nazywany jest perłą jedwabnego szlaku, trzeba obowiązkowo zobaczyć stolicę - Taszkent. Zwiedzanie zwykle obejmuje plac Niepodległości i plac Emira Timura, spacer po bazarze Chorsu (największym w Taszkencie i w całej Azji Centralnej) oraz teatr Alisher Navoi. W Taszkencie znajdziemy również medresy Kukeldash z XVI wieku - największą z 17 szkół koranicznych miasta. W stolicy można też zwiedzić meczet Tellya Sheikh, w murach którego mieści się imponująca biblioteka i mauzoleum Kaffala Chachi z XVI wieku. W Uzbekistanie turyści zwiedzają często również Bucharę wraz z kompleksem Lyab-i Hauz z przełomu XVI i XVII wieku, z medresą Kukeldash i Nadir Divan-Begi, która była niegdyś karawanserajem oraz dawną rezydencją derwiszów Kanaka. W mieście znajduje się zabytkowy bazar z XVI wieku, meczet Maghak-i Attari, mauzoleum dynastii Samanidów, meczet Bolo Hauz o 40 drewnianych kolumnach, medresa Chor Minor z czterema minaretami, meczet Djmuja z XV wieku czy plac Po-i-Kalan.

Ciekawym miejscem jest Samarkanda - miasto o przebogatej historii. Niegdyś była to stolica imperium Timura. Świadczą o tym pozostałości dawnej świetności miasta. Wystarczy wspomnieć o najpiękniejszym w Azji Środkowej placu Registan z trzema medresami: Ulugh Beg z XV wieku, Tilya Kori z XVII wieku i Sher Dor z XVII wieku. W Samarkandzie znajduje się także meczet ukochanej żony Timura - Bibi-Khanym z XV wieku, bazar Siaab, nekropolia Shah-i-Zinda z IX-XX wieku, obserwatorium Ulugh Bega - słynnego astronoma z XV wieku oraz mauzoleum Gur Emira.

Ostatnim, nie mniej ważnym, punktem zwiedzania Uzbekistanu jest mająca ponad 2,5 tys. lat Chiwa. Znajdziemy tam takie zabytki jak kompleks Ichan-Kala, mauzoleum Said Alaudina, medresę Khana Mohameda Amina, meczet piątkowy Juma z 218 drewnianymi kolumnami, harem chana pałacu Tash Hauli, mauzoleum Pakhlavan-Mahmuda czy też potężne mury z gliny w kształcie okrągłych bastionów, którymi otoczone jest miasto.

Turkmenistan - turystyka ukryta

Podczas zwiedzania Turkmenistanu warto zawitać do kilku tutejszych miast, m.in. do Köneü-rgenç, gdzie znajduje się mauzoleum Najmeddina Kubra. Nie można pominąć rzecz jasna stolicy Turkmenistanu - Aszchabadu, w którym przez kolejne setki lat miał swój postój karawan na trasie Szlaku Jedwabnego (który de facto tędy przebiegał). Dziś to nowoczesne miasto, w którym o dawnej historii przypomina plac Pałacowy w orientalnym stylu. Turystów zachwyca widok nowoczesnego meczetu Ertugrul Gazi z 4 minaretami, wybudowanego z marmuru. Na przedmieściach stolicy zorganizowano stanowisko archeologiczne antycznego miasta Nisa, w którym mieściła się dawna stolica i nekropolia imperium Partów z III wieku p.n.e.. Zobaczymy tu pozostałości pięciokątnej twierdzy królewskiej (z aż 43 wieżami i murami o grubości 9 metrów), mieszczącej pałace i świątynie.

Przenosząc się choć na kilka dni do Turkmenistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazachstanu odniesiemy wrażenie, że to przepiękne kraje, w których można spędzić wiele miesięcy i nadal zachwycać się tutejszymi krajobrazami i zabytkami. To orient w swej czystej, nieskalanej jeszcze zachodnią cywilizacją postaci.

Odwiedź Kazachstan z Logostour!
BIURO NAGRADZANE
Złota Statuetka – Lider Polskiego Biznesu
Kryształowy Globus – nagroda Fair Play polskiej turystyki
Gazela Biznesu
Róża Kolumba
Lider Polskiej Turystyki
Ambasador Polskiej Gospodarki
Laur Klienta – Podróże dla Koneserów