AZJATYCKA PRZYGODA W DALEKICH KRAJACH ORIENTU, CZYLI KAZACHSTAN, KIRGISTAN, UZBEKISTAN I TURKMENISTAN

KRAJE AZJI

Kolejnym istotnym punktem dla turystów zwiedzających Kirgistan jest Karakoł, miasto założone w XIX wieku jako rosyjski garnizon

Niekonwencjonalnym i nieoczywistym kierunkiem turystycznym mogą być dalekie kraje orientu, czyli Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Turkmenistan. To państwa nie do końca znane i poznane przez europejskich turystów. Warto wiedzieć, jakie skarby można tam odnaleźć.

Kazachstan - kraj na granicy kontynentów

Kazachstan znany jest jako kraj biedny, w którym niegdyś po zesłaniu do Rosji utkwiło wielu naszych rodaków. Dziś jednak jest to państwo o potencjale turystycznym, które ma wiele do zaoferowania. W Ałmatach, czyli stolicy kraju, można zobaczyć zabytkowe Muzeum Instrumentów Muzycznych czy cerkiew Wniebowstąpienia (katedrę Zenkow). Wiedzie do niej droga przez przepiękny park Panfiłowa. Widok na całe Ałmaty rozpościera się z Kok Tobe, na które można wjechać kolejką linową. Tu także znajdziemy Plac Republiki i Muzeum Państwowe z bezcennymi eksponatami.

Kirgistan - malownicze krajobrazy

Do Kirgistanu turyści przyjeżdżają rzadko, a zwłaszcza z Polski. Jeśli już, to są to pojedynczy podróżni, którzy zwiedzają na własną rękę. Zorganizowana wycieczka do Kirgistanu zapewnia jednak opcję zobaczenia wszystkich najważniejszych punktów w tym kraju oraz możliwość wysłuchania skróconej historii czy ciekawostek z ust przewodnika. Kirgistan ma wiele do zaoferowania, m.in.: przepiękne widoki na zielone łąki rozpościerające się po kres horyzontu. Ciekawym miejscem w tym kraju jest jezioro Issyk-kul, czyli tzw. ciepłe morze Kirgizji, będące drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie. Ma ono aż 180 km długości i 70 km szerokości. Położone jest na wysokości ponad 1600 m n.p.m. Najbardziej znany kurort wakacyjny Kirgistanu to Cholpon-Ata. Można tam zobaczyć m.in. zbiór prehistorycznych rytów naskalnych i petroglifów, które mają nawet 3 tys. lat. Inną wielowiekową atrakcją są pozostałości starożytnego miasta Burana.

Stolicą Kirgistanu jest Biszkek. Warto tam odwiedzić Park Zwycięstwa, z oryginalnym pomnikiem ku czci ofiar II wojny światowej, placem Manasa z kolumną bohatera Kirgistanu. Inne atrakcyjne miejsca to gmach Opery Narodowej czy barwny bazar Osh.

Kolejnym istotnym punktem dla turystów zwiedzających Kirgistan jest Karakoł, miasto założone w XIX wieku jako rosyjski garnizon. Znajdziemy tu wybudowany w 1907 roku, bez użycia gwoździ, chiński meczet Dungan czy katedrę prawosławną św. Trójcy. W Karakole mieści się Muzeum Przewalskiego, który zasłynął jako odkrywca dzikiego gatunku konia stepowego.

Uzbekistan - perła jedwabnego szlaku

W Uzbekistanie, który nazywany jest perłą jedwabnego szlaku, trzeba obowiązkowo zobaczyć stolicę - Taszkent. Zwiedzanie zwykle obejmuje plac Niepodległości i plac Emira Timura, spacer po bazarze Chorsu (największym w Taszkencie i w całej Azji Centralnej) oraz teatr Alisher Navoi. W Taszkencie znajdziemy również medresy Kukeldash z XVI wieku - największą z 17 szkół koranicznych miasta. W stolicy można też zwiedzić meczet Tellya Sheikh, w murach którego mieści się imponująca biblioteka i mauzoleum Kaffala Chachi z XVI wieku. W Uzbekistanie turyści zwiedzają często również Bucharę wraz z kompleksem Lyab-i Hauz z przełomu XVI i XVII wieku, z medresą Kukeldash i Nadir Divan-Begi, która była niegdyś karawanserajem oraz dawną rezydencją derwiszów Kanaka. W mieście znajduje się zabytkowy bazar z XVI wieku, meczet Maghak-i Attari, mauzoleum dynastii Samanidów, meczet Bolo Hauz o 40 drewnianych kolumnach, medresa Chor Minor z czterema minaretami, meczet Djmuja z XV wieku czy plac Po-i-Kalan.

Ciekawym miejscem jest Samarkanda - miasto o przebogatej historii. Niegdyś była to stolica imperium Timura. Świadczą o tym pozostałości dawnej świetności miasta. Wystarczy wspomnieć o najpiękniejszym w Azji Środkowej placu Registan z trzema medresami: Ulugh Beg z XV wieku, Tilya Kori z XVII wieku i Sher Dor z XVII wieku. W Samarkandzie znajduje się także meczet ukochanej żony Timura - Bibi-Khanym z XV wieku, bazar Siaab, nekropolia Shah-i-Zinda z IX-XX wieku, obserwatorium Ulugh Bega - słynnego astronoma z XV wieku oraz mauzoleum Gur Emira.

Ostatnim, nie mniej ważnym, punktem zwiedzania Uzbekistanu jest mająca ponad 2,5 tys. lat Chiwa. Znajdziemy tam takie zabytki jak kompleks Ichan-Kala, mauzoleum Said Alaudina, medresę Khana Mohameda Amina, meczet piątkowy Juma z 218 drewnianymi kolumnami, harem chana pałacu Tash Hauli, mauzoleum Pakhlavan-Mahmuda czy też potężne mury z gliny w kształcie okrągłych bastionów, którymi otoczone jest miasto.

Turkmenistan - turystyka ukryta

Podczas zwiedzania Turkmenistanu warto zawitać do kilku tutejszych miast, m.in. do Köneü-rgenç, gdzie znajduje się mauzoleum Najmeddina Kubra. Nie można pominąć rzecz jasna stolicy Turkmenistanu - Aszchabadu, w którym przez kolejne setki lat miał swój postój karawan na trasie Szlaku Jedwabnego (który de facto tędy przebiegał). Dziś to nowoczesne miasto, w którym o dawnej historii przypomina plac Pałacowy w orientalnym stylu. Turystów zachwyca widok nowoczesnego meczetu Ertugrul Gazi z 4 minaretami, wybudowanego z marmuru. Na przedmieściach stolicy zorganizowano stanowisko archeologiczne antycznego miasta Nisa, w którym mieściła się dawna stolica i nekropolia imperium Partów z III wieku p.n.e.. Zobaczymy tu pozostałości pięciokątnej twierdzy królewskiej (z aż 43 wieżami i murami o grubości 9 metrów), mieszczącej pałace i świątynie.

Przenosząc się choć na kilka dni do Turkmenistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazachstanu odniesiemy wrażenie, że to przepiękne kraje, w których można spędzić wiele miesięcy i nadal zachwycać się tutejszymi krajobrazami i zabytkami. To orient w swej czystej, nieskalanej jeszcze zachodnią cywilizacją postaci.

Odwiedź Kazachstan z Logostour!

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: