AYURVEDA - WIEDZA O ŻYCIU

MAGIA AYURVEDY

Podróż w te rejony to też świetna okazja do zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie - Indie są bowiem ojczyzną ayurvedy, znanej od co najmniej 5 tysięcy lat metody medycyny niekonwencjonalnej.

Wyprawa na Półwysep Indyjski to bez wątpienia niesamowite przeżycie. Podróżnikom, którzy wybiorą ten kierunek, towarzyszyć będą niesamowite krajobrazy, fascynująca kultura i pyszne jedzenie. Podróż w te rejony to też świetna okazja do zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie - Indie są bowiem ojczyzną ayurvedy, znanej od co najmniej 5 tysięcy lat metody medycyny niekonwencjonalnej.

W całym kraju spotkać można szereg hoteli i pensjonatów, które oferują zabiegi ayurvedy. Miejsca te są najczęściej usytuowane na uboczach miast i wsi, w towarzystwie dżungli, strumieni i niezwykłych krajobrazów. Przebywanie wśród piękna natury pomaga wyciszyć się i zrelaksować, przez co ma pozytywny wpływ na przebieg kuracji.

Za początki ayurvedy uważa się powstanie ksiąg Wedyjskich - świętych ksiąg hinduizmu. Zawierają one opisy i ilustracje wiedzy człowieka o świecie. Powstały one około 1 w. p.n.e. i określają ayurvedę jako dyscyplinę, która odpowiednio stosowana pozwoli nam na długie życie w harmonii i witalności. Ayurveda znana była jednak dużo wcześniej, choć jej zasady bardzo długo nie były spisywane na papierze. Przetrwała dzięki ustnemu przekazywaniu wiedzy. Według Ayurvedy każdy z nas jest niepowtarzalnym połączeniem trzech energii życiowych. Nauka ta pozwala nam, na dokładne poznanie jak ukształtowane jest połączenie tych energii. Dzięki postępowaniu według jej rad będziemy żyć w harmonii umysłu i ciała jednocześnie.

O ayurvedzie głośno jest nie tylko w Indiach - staje się ona bardzo modna na całym świecie. Jej zadaniem jest wprowadzenie organizmu w stan harmonii i balansu. Dostarcza wskazówek jak postępować w medytacjach, pokazuje odpowiednie ćwiczenia i ostrzega przed tym, jakich produktów w diecie należy unikać. Specjalnie wyszkoleni lekarze ayuverdyjscy indywidualnie podchodzą do każdej osoby, która zdecyduje się na jej stosowanie. Kuracja jest dobierana do dosha, czyli jednego z trzech typów ciała, które reprezentują też trzy żywioły - vata (powietrze), pitta (ogień) i kapha (ziemia).

Na początku należy odtruć i oczyścić organizm. Cel ten osiąga się stosując odpowiednią dietę. Ważne jest nie tylko to co jemy, ale też jak - posiłki należy spożywać świadomie, w spokoju i bez pośpiechu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników, dania kuchni ayurvedyjskiej mają oddziaływać na nas tak, że nie będziemy czuli się po nich ani zbyt pobudzeni ani zbyt ociężali. Jedzenie musi być przygotowywane ze świeżych, nieprzetworzonych produktów. Ważną rolę w kuchni ayurvedyjskiej pełnią przyprawy - w szczególności kurkuma, imbir i kminek indyjski.

Po odpowiednim oczyszczeniu organizmu przychodzi kolej na serię masaży. Abhyanga to najważniejszy z masaży całego ciała, który wykonuje się gorącymi, leczniczymi olejami. Innym popularnym masażem ayurvedy jest Shirodhara, który polega na laniu gorącego oleju na czoło. Ten masaż ma na celu wprowadzenie w bardzo głęboki stan relaksu ciała i umysłu. Uzupełnieniem kuracji są specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne. Jeżeli zadbamy odpowiednio o swoje ciało i poprzez medytacje zaopiekujemy się także swoim umysłem, osiągniemy stan harmonii.

Ayurveda niesie ze sobą wiele korzyści. Regularnie stosowany masaż leczy z bezsenności, bólu mięśni i wielu innych. Odpowiednia dieta reguluje pracę układu trawiennego a także poprawia odporność.

Najpopularniejszym regionem, w którym praktykuje się ayurvedę, jest Kerala leżąca na południu Indii.To obowiązkowy kierunek dla każdego poważnie myślącego o swoim zdrowiu turysty. Terapia w sąsiedztwie pięknych piaszczystych plaż, boskiej natury i magicznych jezior – to właśnie oferuje Ayurveda. Nie ma się co dziwić, że ten siódmy na świecie pod względem wielkości kraj przyciąga tak wielu turystów zainteresowanych tradycyjnymi azjatyckimi naukami medycznymi, które są teraz tak popularne.

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: