ARABIA SAUDYJSKA – OTWARTE WROTA DO ZAMKNIĘTEGO DOTYCHCZAS ŚWIATA!

ARABIA SAUDYJSKA – OTWARTE WROTA DO ZAMKNIĘTEGO DOTYCHCZAS ŚWIATA!

Arabia Saudyjska do niedawna zamknięta przed światem zewnętrznym, dziś pobudza zmysły i pragnienia podróżnicze wielu turystów. Przez wieki półwysep ten odgrywał w historii ważną rolę  będąc starożytnym centrum handlowym i kolebką islamu. Teraz można powiedzieć, że jest to kraj wielu różnic i skrajności, które można dostrzec tu gołym okiem – z jednej strony konserwatywny, z drugiej mający dostęp do osiągnięć i zdobyczy współczesnej cywilizacji. 

Od 23 września 1932 roku czyli od momentu zjednoczenia, Arabia Saudyjska zamknięta była dla ruchu turystycznego, a  pozostawała otwarta jedynie dla pielgrzymów odwiedzający Mekkę i Medynę – najświętsze miejsca świata islamu. Dopiero pod koniec 2019 postanowiono o otwarciu Arabii Saudyjskiej dla ruchu turystycznego. 

Arabia Saudyjska ze stolicą w Rijadzie, zajmuje 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego i jest położona w południowo-zachodniej Azji, nad Morzem Czerwonym i Zatoką Perską. Od północy kraj graniczy z Jordanią, Irakiem i Kuwejtem, na wschodzie z Katarem, na południowym wschodzie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Omanem, na południu z Jemenem. Ludność kraju liczy 27 mln mieszkańców, w tym 8,4 mln obcokrajowców. Pierwotną ludność stanowią Arabowie saudyjscy (82%), Arabowie jemejscy (9,6%) i Arabowie (3,4%). 

KLIMAT W ARABII SAUDYJSKIEJ – JAKI JEST IDEALNY CZAS NA PODRÓŻ?

Geografia i przyroda Arabii Saudyjskiej jest bardzo zróżnicowana. Można zobaczyć tu lasy, łąki, pasma górskie i pustynie, a klimat różni się w zależności od regionu w jakim się znajdujemy. Latem na pustyni temperatury mogą sięgać do ponad 50 stopni Celsjusza, a zimą na północy i w centralnej części kraju mogą spaść poniżej zera. 
Wiosna w Arabii Saudyjskiej może być rześka, szczególnie na północy, gdzie temperatury w nocy mogą spaść poniżej 15 stopni. Regiony środkowe i południowe są zdecydowanie cieplejsze, średnio temperatury na tych obszarach wynoszą około 20 stopni po zmroku. 

Lato to czas wzrostu temperatur, które zaczynają przynosić około 45 stopni. Wczesne poranki i długie wieczory, charakteryzują się temperaturą umiarkowaną, które pozwalają bez przeszkód korzystać z ciepłego morza, aby odkrywać światowej klasy miejsca do nurkowania lub spróbować żeglować i nurkować z rurką.
Jesień charakteryzuje się łagodną pogodą i chłodną bryzą zarówno w północnych regionach Arabii Saudyjskiej, jak i na południowo-zachodnich wyżynach. Temperatury powietrza w ciągu dnia pozostają ciepłe i mogą sięgać 30 stopni, wieczory są łagodniejsze i nadają się idealnie na spacery na świeżym powietrzu, zwłaszcza wzdłuż nabrzeża Dżedda.

Jesień charakteryzuje się łagodną pogodą i chłodną bryzą zarówno w północnych regionach Arabii Saudyjskiej, jak i na południowo-zachodnich wyżynach. Temperatury powietrza w ciągu dnia pozostają ciepłe i mogą sięgać 30 stopni, wieczory są łagodniejsze i nadają się idealnie na spacery na świeżym powietrzu, zwłaszcza wzdłuż nabrzeża Dżedda.

First Image

KULTURA I JĘZYK W ARABII SAUDYJSKIEJ

Bogate dziedzictwo i tradycja Arabii Saudyjskiej zostały ukształtowane przez jej pozycję jako historycznego centrum handlu i kolebki islamu. W ostatnich latach Królestwo przeszło znaczącą przemianę kulturową, ewoluując od stuleci, aby dopasować się do współczesnego świata, w którym żyjemy. Stało się to za sprawą nominowania na następcę tronu Mohammada bin Salmana, który zyskał uznanie panującego Króla dzięki swojej wizji na przyszłość kraju. Zgodnie z tą wizją, Arabia Saudyjska ma stać się centrum świata muzułmańskiego oraz głównym węzłem komunikacyjno-handlowym między Azją, Afryką i Europą. Następca tronu próbuje zmienić tradycyjny i skostniały system społeczny, przy okazji dążąc do dywersyfikacji źródeł przychodu, które dziś oparte są jedynie na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. 

Językiem urzędowym Arabii Saudyjskiej i głównym językiem używanym jest Arabski. Angielski jednak jako nieformalny drugi język w królestwie jest używany przez dużą część społeczeństwa. Wszystkie znaki drogowe są dwujęzyczne i zawierają informacje w języku arabskim i angielskim.

WALUTA I PŁATNOŚCI W ARABII SAUDYJSKIEJ

Narodową walutą Arabii Saudyjskiej jest rial saudyjski (SAR). Wymiana walut i dokonywanie transakcji płatniczych w Arabii Saudyjskiej nie stanowią najmniejszego problemu. 

W obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 5 rialów, 10 rialów, 50 rialów, 100 rialów i 500 rialów; oraz monety w jednym riale, dwóch rialach, 50 halali, 25 halali, 10 halali, 5 halali i 1 halal.

Wszystkie banki w królestwie oferują usługi wymiany walut. Kantory znajdują się na lotniskach, w niektórych centrach handlowych i wielu miejscach na terenie całego kraju. Karty kredytowe, takie jak Visa, MasterCard i American Express są akceptowane w całym kraju. Szeroko dostępne są również bankomaty.

ARABIA SAUDYJSKA - WIZA

Turyści pragnący poznać ten tajemniczy i dotąd niedostępny kraj, mogą otrzymać wizę wielokrotnego wjazdu, która jest ważna przez rok i pozwala na pozostanie w kraju do 90 dni. Wiza ta jednak dotyczy ruchu związanego wyłącznie z turystyką i nie obejmuje innych zajęć, takich jak chociażby nauka.
Turyści z 49 kwalifikujących się krajów, w tym Polski, mogą ubiegać się o wizę turystyczną online za pośrednictwem szybkiego i łatwego w użyciu portalu eVisa, przed podróżą lub po przyjeździe do Arabii Saudyjskiej za pośrednictwem kiosków wizowych.

Opłata za wizę wynosi 440 SAR. Obejmuje ona opłatę podstawową (300 SAR) i ubezpieczenie zdrowotne (140 SAR). Ponadto naliczane są dodatkowe opłaty za podatek VAT i przetwarzanie płatności.

Minimalny wiek osoby ubiegającej się o wizę wynosi 18 lat. Osoby niepełnoletnie wymagają opieki osoby dorosłej. 
Przy składaniu wniosku o wizę wymagany jest biometryczny paszport, który powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia planowanego pobytu.
W większości przypadków czas potrzebny na wydanie e-Visy to 5-30 minut.

First Image

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W ARABII SAUDYJSKIEJ

AlUla 
Położona pośród rozległych gór Hijaz, dolina AlUla jest bujną przystanią, która oferuje chłodne wytchnienie dzięki gajom palmowym, daktylowym i aromatycznym drzewom cytrusowym, a także zbiorom pszenicy, jęczmienia, oliwek, fig i owsa. Niewiele już na świecie pozostało miejsc, w których można poczuć się jak prawdziwy odkrywca eksplorujący nieznane. Jednak AlUla daję tą fascynującą możliwość dzięki temu, że pozostaje nadal poza obszarem globalnej turystyki, dając przestrzeń na refleksję w ciszy rozległej pustyni i monumentalności jej walorów przyrodniczych.

Teren ten jest jedną z najstarszych części Półwyspu Arabskiego, a także stanowi dom dla Hegry. Zbudowana pośród pustynnych kanionów i górzystego terenu, Hegra jest pierwszym miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Arabii Saudyjskiej i leży w najpiękniejszym miejscu, będącym świadectwem cywilizacji Nabatejczyków.

Rozległe terytorium o powierzchni 22 000 kilometrów kwadratowych jest trwałym przypomnieniem przedislamskiej historii królestwa. Cywilizacji Nabatejczyków, która pozostawiła tu 111 nieskazitelnie zachowanych grobowców wykutych w piaskowcowych skałach w Hegra. 

Z korzeniami sięgającymi połowy I wieku p.n.e., stanowisko Hegra daje odwiedzającym obraz tego, jak wyglądało wówczas miasto Nabatejczyków. Ten archeologiczny klejnot królestwa był niegdyś ważnym szlakiem handlowym między Półwyspem Arabskim, światem śródziemnomorskim i Azją. Po dezercji miasta Nabatejczyków trasa nadal pełniła rolę tętniącego życiem szlaku handlowego, a także szlaku dla karawan udających się na pielgrzymki w kierunku Mekki, aż do XX wieku, kiedy zbudowano kolej Hidżaz.

Qasr Al Farid - Najbardziej charakterystyczny symbol Hegry to rzeźbiony grobowiec, który stoi samotnie z dala od reszty grobowców. Mówi się, że Qasr Al Farid to Grobowiec Lihyana, syna Kuzy, należący do bardzo znanej osoby lub rodziny Nabatejczyków.

Elephant Rock, które znane jest również jako Jabal Al Fil w języku arabskim, jest niesamowitym geomorfologicznym cudem, położonym 11 km na północny wschód od AlUla. Ten spektakularny przykład daje obraz erozyjnych sił wody i wiatru działających na przestrzeni milionów lat. 
Jabal Al Rukkab (Tańczące skały) położone w dolinie Raggasat to miejsce spektakularnych formacji skalnych, sieci kanionów i labiryntów. Wśród nich można dostrzec sylwetkę trzech spiralnych formacji, które zostały nazwane Tańczącymi Skałami, a powstały w wyniki erozji skalnej. Ponadto jeśli sam bajkowy krajobraz skalny, nie nacieszy Twoich oczu wystarczająco, masz możliwość zobaczenia tu liczące 2000 tal petroglify na skałach w Jabal Al Rukkab.
Hijaz Railway - w 1900 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej Hijaz aby zmodernizować historyczny szlak pielgrzymów przechodzących przez AlUla. Linia kolejowa została zbudowana aż do Medyny i Damaszku, jednak jej trasa do Mekki nie została ukończona z powodu wybuchu I Wojny Światowej. Dziś lokomotywa kolei Hidżaz stoi nadal na stacji w Hegrze.
 
Umluj - Malediwy Arabii Saudyjskiej
Małe nadmorskie miasteczko Umluj, często nazywane jest Malediwami Arabii Saudyjskiej. Na północ od miasta turyści mogą udać się na wypoczynek na ponad 100 małych wysepek, które słyną z białego piasku i kołyszących się palm, a także żółwi i krów morskich żyjących w tych wodach.  Ciepłe, czyste wody i obfite rafy koralowe sprawiają, że Umluj to doskonałe miejsce do nurkowania i snorkelingu. W ciepłych morzach wokół Umluj żyje 300 gatunków koralowców - ponad czterokrotnie więcej niż na Karaibach - żółwie zielone i szylkretowe, delfiny, krowy morskie i ponad 1200 gatunków ryb.
Plaże Umluj przypominają krajobraz niczym z pocztówki. Podczas wypoczynku w tym mieście warto udać się w rejs łodzią na wyspę Jabal Hassan lub relaks na porośniętych palmami plażach, takich jak Ras Al Shaaban i Doqm. Ponadto z miasta można udać się na zwiedzanie pobliskiej plantacji mango lub w podróż do czarnego pola lawy - Harrat Lunayyir. 
 
Ad-Dammam – nowoczesna metropolia
Kwitnąca na wybrzeżu metropolia może poszczycić się wspaniałymi widokami na spokojną Zatokę Perską. Miejscowość słynie z bujnych zielonych parków, wspaniałych nadbrzeży i piaszczystych plaż. Region ten zyskuje na popularności jako ośrodek kultury, sportu i rozrywki. To tutaj w dzielnicy Bayoonya w Al Khobar znajduje się pierwsza w królestwie wystawa sztuki ulicznej, a także wiele ośrodków kulturalnych i muzeów. 
 
Taif - ucieczka do natury
Samo dotarcie do miejscowości Taif jest nie lada ekscytujące - podróż krętą drogą przez góry, mijając po drodze targi owocowe, farmy róż i głębokie doliny. Nazywane Miastem Róż – Taif nieoficjalnie pełni rolę letniej stolicy Arabii Saudyjskiej. Każdego roku powietrze w Taif wypełnia się słodkim zapachem kwitnących róż. Ponad 900 plantacji róż produkuje ponad 300 milionów kwiatów, z których pozyskuje się najdroższy na świecie olejek różany zwany attar. Cały ten proces możesz zobaczyć podczas wizyty w jednej z fabryk  w mieście. Ze względu na swoje dogodne położenie na wyżynach, Taif stanowi idealne miejsce na chłodną ucieczkę przed upałem. Podczas gdy róże kwitną w kwietniu, miasto rozkwita w sierpniu, kiedy to odbywa się tu festiwal kulturalny Souq Okaz i Festiwal Wielbłądów Koronnych. 
 
Rijad – odkryj historię stolicy kraju
Fascynującą, wielowiekową historię miasta można poznawać przechadzając się klimatycznymi targowiskami, zwanymi Suk, a także odwiedzając wspaniałe muzea i podziwiając starożytną architekturę. Niemniej jednak, obok zabytkowych uliczek i suków, jest to nowoczesna metropolia ze szklanymi wieżowcami i kwitnącą sceną sztuki współczesnej. 

W stolicy odwiedzić należy zbudowaną w 1865 roku i doskonale zachowana twierdzę Al Masmak. Rozległą cytadelą zachwycą się podróżnicy, którzy chcą cofnąć się w czasie i poznać korzenie Arabii Saudyjskiej. W 1902 roku król Abdulaziz Al Saud, który żył na wygnaniu w Kuwejcie, zdobył cytadelę i przejął kontrolę nad Rijadem. Z tej fortecy Abdulaziz Al Saud podbił i zjednoczył królestwa i prowincje, które tworzą naród saudyjski znany nam obecnie. 
Kolejnym obowiązkowym miejscem na mapie Rijadu, które trzeba odwiedzić, jest Saudyjskie Muzeum Narodowe, w którym znajduje się ponad 3700 zabytków, dokumentujących wspaniałą historię Arabii na przestrzeni tysiącleci.
Najbardziej znanym rynkiem w mieście jest Souq Al Zal, który pozostaje tak hałaśliwy i tętniący życiem, jak wtedy, gdy otworzono go po raz pierwszy w 1901 roku. Można tu znaleźć wszystko, począwszy od złotych monet po rękodzieło i zakurzone antyki. Bardziej nowoczesne centra handlowe są dostępne w Riyadh Park Mall z kinem IMAX i pasażem pod palmami oraz przypominającym falę szklanym dachem.  
 
Dżedda  -  tu spotyka się starożytność z nowoczesnością
Przez lata żadne miasto saudyjskie nie było bardziej otwarte dla wpływowych osób z zewnątrz, takich jak kupcy, międzynarodowi artyści i pielgrzymi przybywający do Mekki, niż starożytny port Dżedda. Dziś Dżedda  to tętniące życiem kosmopolityczne centrum Arabii Saudyjskiej, w którym znajdują się oszałamiające hotele i odbywają się wielkie imprezy, takie jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy Morza Czerwonego. Nienaruszonym sercem miasta jest Al Balad, magiczna historyczna dzielnica, która w ostatnich latach przeszła renesans. 

Historyczne centrum Dżedda wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele znajdujących się tu budynków zostało w ostatnich latach starannie odrestaurowanych w tym wielki 106-pokojowy Dom Nasseefa, w którym w 1925 roku przebywał były król Arabii Saudyjskiej Abdulaziz Ibn Saud, zanim został królem zjednoczonej Arabii Saudyjskiej. Puste przestrzenie stały się ekscentrycznymi kawiarniami lub galeriami sztuki i warsztatami stolarki żałobnej, a dzielnica zbudowana w VII wieku spogląda w przyszłość.

Dżedda ma bogatą liczącą 2500 lat historię trudniącą się rybołówstwem i handlem.  Muzeum Miejskie Tayebat opowiada historię całego Półwyspu Arabskiego. Zbudowany w tradycyjnym stylu hijazi, z ekranami okiennymi Roshan i ozdobnymi minaretami, rozległy kompleks rozciąga się na czterech piętrach i 18 skrzydłach, z ponad 60 000 eksponatów.  
 
Niech ten artykuł będzie początkiem Twojej drogi do fascynującego miejsca, byś mógł niedługo wyruszyć w swoją podróż do Arabii Saudyjskiej i lepiej poznać ten odizolowany kraj, który wykonał wielki krok by otworzyć się na świat zewnętrzny.  
 

footer-phone
Infolinia i rezerwacja:
801 011 864
pon.-pt.: 9:00 - 17:00
sob.: NIECZYNNE
footer-pin
Oddziały i biura sprzedaży LogosTour: